İnceleme: iOS 7 Mesajlar

Mobil cihazlarda en çok kullanılan özelliklerden bir tanesi mesajlar uygulamasıdır. Mesajlaşma uygulamaları (Whatsapp gibi) geleneksel mesajlaşma araçlarını aylık mesajlaşma bazında bakıldığında son dönemlerde geçmiş bulunmakta. Ekim 2011 tarihinden bu yana iMesajlaşmanın hayatımıza girmiş olması SMS ve anlık mesajlaşmanın eskisi kadar rağbet görmesinin önüne geçmiş oldu.

iOS-7-Messages-004

iOS 7 ile birlikte yapılan gelişmeler, Apple’ın mesajlaşma deneyimini bir adım daha ileri götürmekte ısrarsı olduğunu göstermekte. iOS 7 ile birlikte mesajlar uygulamasında iOS 6’ya nazaran pek farklılıkar yok ama görünenlerin incelemesini birlikte yapacağız.

iMessage platformu tek başına iOS 7 ile birlikte pek değişikliğe uğramamış. Daha önce de anlık mesajları, dokümanları, fotoğrafları, videoları ve kişileri diğer iOS veya OSX kullanıcılarıyla 3G, WiF- veya edge bağlantısını kullanarak karşılıklı gönderebiliyordunuz, şimdi de farklı bir durum söz konusu değil.

Görünüş

iOS 7 mesajlarındaki en belirgin değişiklik görünümde yapılmış ve bu değişiklik sistem ikonlarında yapılan değişiklikle orantılı bir şekilde olmuş. Daha önce olduğu gibi mavi balonlar internet tabanlı mesajları, yeşil balonlar ise normal sms mesajları ifade etmekte.

iOS-7-Messages-005

Öte yandan gönder butonunda bir değişiklik yapılmış ve buton tamamiyle gri görünüme kavuşturulmuş, buton etiketi gönderdiğiniz mesajın karşı tarafa imesaj veya sms olup olmamasına göre mavi veya yeşil olmakta.

Özellikler

İlk olarak şunu ifade etmek gerekir ki temel özelliklerde herhangi bir değişiklik yok.

Aşağıdaki videoyu seyrederek çabuk bir gezinti yapabilirsiniz. (Not: İngilizcedir)

Yeni bir mesajlaşma konuşması başlatmak için sağ üstteki ikona dokunmak gerekiyor. Üst taraftaki bölüm yeni mesaj uygulamasının dizaynına göre yeniden şekillendirilmiş. Mesaj göndermek istediğiniz kişinin ismini, e-posta adresini veya telefon numarasını yazmaya başladığınızda kişi listesinden uygun olanlar listelenmeye başlıyor.

Daha önceki konularımızda bahsettiğimiz üzere iOS 7 ile birlikte istemediğiniz kişileri engelleyebiliyorsunuz. Sadece telefon aramalarını değil, Facetime aramalarını ve SMS/imesaj aramalarını da engelleyebiliyorsunuz. Herhangi birini Mesajların içinden engellemek için Düzenle kısmına dokunarak info (Bilgi) kısmından bu kişiyi engelleyebilirsiniz.

iOS-7-Messages-011

Ayarlar içindeki mesaj görünümünde herhangi bir değişiklik yapılmamış fakat Blocket (bloklanmış) kısmına geldiğinizde engellediğiniz kişileri görebileceksiniz ve blokladığınız kişilerin bloğunu kaldırarak için bu bölümü kullanabilirsiniz.

iOS-7-Messages-007

Biraz da tuhaflıklara göz atalım.

iOS 6’da bir veya daha fazla mesaj iletmek istediğinizde Düzenle butonunu kullanarak iletmek istediğiniz mesajları seçip ilet yaparak iletebilirsiniz. iOS 7’de ise mesaj balonunun üstünde basılı tutmanız gerekiyor ki bu aşamada iki menü çıkacak: Kopyala ve Daha Fazla. Kopyala menüsü mesajı kopyalamanıza, Daha Fazla menüsü ise mesajları silmek için seçmenize yaramakta. Dizayndan dolayı, mesajı iletmek için sağ altta bulunan paylaş kısmına dokunmanız yeni mesaj ekranına geçiş yapmanızı sağlayacaktır ki bu işlem olduğunca uğraştırıcı.

iOS-7-Messages-013

Yukarıdaki mesaj örneğinde üç mesaj seçilmiş olup, paylaş seçeneği seçildiğinde aşağıdaki gibi yeni mesaj kutusu gelecektir.

iOS-7-Messages-012

Öte yandan Apple’ın iOS 7 Kilit Ekranı sayesinde mesajlarınıza ulaşabilmek için parmağınızı yukarıdan aşağı indirmek suretiyle bildirim merkezini açabilir ve mesajlarınıza kilit ekranındayken dahi ulaşabilirsiniz.

Eğer ki iletim raporları konusunda sorularınız varsa hemen cevaplayalım, bu konuda herhangi bir gelişme mevcut değil.

Eksikler

Apple’ın mesajlar konusunda birçok şey yapması gerektiği en başından beri söylenmekte.

Tabi ki şu an incelediğimiz sürümün iOS 7’nin ilk betası olması gelecek sürümde bir takım değişiklik ve geliştirmeler olabileceğini göstermekte. Apple’ın da kullanıcı geri bildirimlerini fazlasıyla göz önünde bulundurduğu düşünüldüğünde Sonbaharda bu şekilde geliştirmelerin olabileceği düşünülebilir.

iOS-7-Messages-002

Tabi ki her kullanıcıyı tek tek memnun etmesi zor bir olay. İletişimin sadece iOS veMac arasında olması da birçok kişiyi rahatsız eden bir olay ki Apple’ın Windows için çalışmalar yapması birçok kişi tarafından istenen bir olay.

Özetle..

Final olarak mesajlarda pek bir değişiklik yapıldığı söylenemez. Fakat dizaynda yapılan bu denli değişiklikler şimdiden iOS 8 söylentilerinin ortaya çıkmasına sebep oldu, öyle ki iOS 8 ile birlikte bir dizi değişikliklerin olacağı söylentileri dolaşmaya başladı bile.

Ayrıca unutmadan, Blackberry Messenger uygulamasının iOS platformuna geleceğini de daha önce söylediğimiz gibi tekrar etmek istiyoruz.

iOS 7’deki mesajlar sizi memnun etti mi?

Gözünüze çarpan, anlatmadığımız farklı özellikler mevcut mu?

Getirilmesini istediğiniz başka özellikler var mı?

Yorumlarınızı bekliyoruz.

3 Comments

Add a Comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir