İnceleme: Samsung NX300

Samsung, bir tek mobil telefonlar konusunda değil, teknolojinin hemen her alanında kendini iyiden iyiye ön planda tutarak başarılı işlere imza atıyor desek yanlış olmaz. Keza kendini sonradan sonraya iyice göstermeye başladığı fotoğraf makinası sektöründe de pazarda oldukça fazla söz hakkına sahip olmaya başladı Kore firması.

NX300-brown1_2552496b

Alışılagelmişin dışında, daha çok akıllı fotoğraf makineleri üreten Samsung, Wi-Fi bağlantısı kurabilen, tek dokunuşla fotoğrafınızı paylaşmanıza izin veren fotoğraf makineleri üreterek, özellikle genç fotoğraf meraklılarının ilgisini üzerine oldukça fazla bir şekilde çekmekte. Elmadoktoru olarak şimdiye kadar pek fotoğraf makinası incelemesi yapmış olmasak da, günlük hayatımızda etrafımızdaki fotoğraf makinası kullananların birçoğunda görülen ortak bir problem var ki o da Fotoğraf kalitesinin bir türlü istenilen netlikte olmaması. Fotoğraf kalitesinin istenildiği gibi olmamasının nedenlerinin başında sensör meselesi olduğunu az çok makinaları kullananlar bilirler. Bu sorundan yola çıkan Kore firması tarafından, yeni nesil akıllı fotoğraf makinalarından olan, değiştirilebilen lensli aynasız fotoğraf makinası modellerinin en yeni serisi olan NX300 modelinde APS-C boyutlu CMOS sensör kullanılmış ki bu sensörün kullanılmış olması fotoğraf kalitesinde ciddi bir kalite değişikliği olmasını sağlamış.

Sensörünün yanı sıra, makinaya nostaljik bir görünüm verilmiş olması ayrı bir hava katmış. Görünüm nostaljik, içerik ise tamamen teknolojik olunca makinaya ayrı bir hava katmış.

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi Retro görünüme sahip olan NX300 modeli, teknolojide de geçmişe dönüş akımını destekleyen bir model olarak göze çarpıyor. Ön tarafındaki deri kaplama ile fırçalanmış metal, bu makinayı elinize aldığınızda fotoğraf makinasından daha öte bir teknolojik alet taşıyormuş hissine kapılmanızı sağlıyor. Bu denli kaliteli bir makine yapan Samsung’dan, kart ve pil yuvasında iyileştirmeler yapması beklenirdi fakat en büyük eksikliği bu gibi görünüyor. Keza bu bölümlerin bulunduğu alt kısım plastikten yapılmış.

Dokunmatik ekran kullanılan bu makinada, dokunmatik ekrandan tüm çekim ayarlarını kontrol etmeniz mümkün. Hatta, AF modu manuel çekimde değilse odaklamayı bile ekrana dokunarak (tıpkı cep telefonlarımızda olduğu gibi) yapabiliyorsunuz. Öte yandan makinada 3.31 inç büyüklüğünde AMOLED ekran kullanılmış, bu sebepten dolayı ekranda gördüğünüz renklerle bilgisayar ekranında veya baskıda göreceğiniz renkler arasında farklılıklar görürseniz şaşırmayın keza AMOLED ekranların bu konuda sabıkası mevcut. Bunların yanı sıra, DSLR makinalar kadar olmasa da ekran bir miktar dönebiliyor ki şu şekilde; 45 derece kadar aşağı, 90 derece kadar da yukarı dönüyor fakat sağa sola çevirmeniz imkânsız. Bu da aslında çok fazla avantaj sağlamıyor kullanıcı açısından.

Z-samsung-nx300-lcd-articulation

Şaşırtan performansıyla kendinden beklenenin çok üstünde çekimler yapabilen NX300 modelinde, yeni sensör ve otomatik odaklama motoru makinanın ciddi bir şekilde hızlanmasını sağlamış. Cihazın veri bilgilerine baktığımızda, Samsung NX300 0,08 saniye gibi kısa bir sürede odaklama yapabiliyor ki bu rakam gerçekten ciddi bir değer. Özellikle hareketli objelerin yakalanmasında inanılmaz performans gösteren NX300, saniyede 8,6 kare yakalama kapasitesine sahip. Bir çok fotoğraf makinasında can sıkıcı bir şekilde karşımıza çıkan güneşsiz havalarda dış mekânlarda çekim yaparken görüntü kayıpları yaşanması sorunu büyük ölçüde giderilmiş durumda.

NX300 fotoğraf makinasını aldığınızda, makinayla birlikte Adobe Lightroom yazılımı da size hediye ediliyor, bu program sayesinde fotoğraflarınızda oluşan gölgeleri temizleyebilir, fotoğraflarınızın yeterince aydınlık olmasını sağlayabilirsiniz.

Samsung’un yeni nesil teknolojisi olan Direct Link ile Samsung akıllı telefonunuz veya akıllı tabletinizi fotoğraf makinanıza bağlayabiliyorsunuz. Şöyle ki, makinanın üstünde bulunan Direct Link tuşu sayesinde eşleştirdiğiniz telefon veya tabletinize çektiğiniz fotoğrafları anında yollayabiliyorsunuz. Ayrıca makinayla wi-fi bağlantısı kurarak dilediğiniz fotoğrafları e-posta yoluyla dilediğiniz kişilere yollayabiliyor, facebook, picasa, youtube gibi sosyal mecralarda paylaşabiliyorsunuz.

NX300 modelinin güzel özelliklerinden bir tanesi de 3 boyutlu görüntüleri televizyona aktabiliyor olmanız. 1.4 micro-HDMI bağlantısı sayesinde bu işlemi kolayca yapabiliyorsunuz.

Makinanın teknik detaylarına bakacak olduğumuzda;

20,3 megapiksel sensör, 100-25.600 ISO, 1/6000-30 saniye deklanşör hızı, 3,31 inç hareketli Amoled ekran, 1920×1080 @50p video çekimi, SD, SDHC, SDXC, UHS-1 hafıza kartı desteği, micro-HDMI 1.4, micro-USB, NFC, Wi-Fi bağlantı desteği, 2D / 3D video çekimi, akıllı telefon uygulaması, otomatik yedekleme, 1130 mAh batarya bulunan cihaz 122×63,7×40,7 mm boyutlarında ve pil hariç ağırlığı 280 gram olarak belirtiliyor. 

2 Comments

Add a Comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir