iOS 5 Gevey Turbosim Unlock Nasıl Yapılmalı?

(Yazımızın sonundaki güncellemleri okuyun) iOS 5 sürümü ile beraber yorumlarda en çok sorulan soruların başında gelen Gevey turbosim unlock konusu oldu ki bu konuda sizleri yorumların dışında tek bir konu ile bilgilendirmek daha iyi olacağı kanaatindeyim. iOS 5 ile beraber tıpkı iOS 4’te olduğu gibi gevey turbosiminizi kullanarak sim kilitli cihazlarınızda telefon özelliğinin kullanılması imkanına kavuşabilirsiniz. Ancak iOS 5 sürümüne geçişte dikkat edilmesi gereken bir kural var ki o da baseband (modem firmware) sürümünüzü korumanızdır. Yoksa gevey ile unlock yapmaya çalışmak hayli yorucu olacağı gibi sizlerin de canını sıkacak bir durum olacaktır. Peki Baseband korumak sureti ile iOS 5 sürümüne geçmek nasıl olacak derseniz geçtiğimiz gün çıkan Redsn0w 0.9.9b4 jailbreak ile bu mümkün değilken muhtemelen bugün çıkacak olan Redsn0w 0.9.9b5 sürümü ile bu mümkün olacak. Gerçi bu sürüme ait Redsn0w yayınlandı ama sadece Mac bilgisayarı olanlar içim yayınlandı.

Güncelleme: Gevey hakkında yeni yazılmış olan ve sizlere uyarı niteliğindeki bu sayfadaki>> yazımızı mutlaka okumalısınız

Gevey Turbosim ile iOS 5 Unlock

Bugün Redsn0w 0.9.9b5 sürümü windows içinde geldiğinde yeni bir özelliğin eklenmiş olduğunu göreceğiz ki “Baseband Preserve” seçeneği ile “Custom Firmware” seçeneği olacak. O nedenle henüz iOS 5 sürümüne geçiş yapmamış olanların biraz daha beklemesi yerinde olacaktır. Bir diğer baseband koruyarak sürüm yükseltme metodu da Sn0wbreeze Jailbreak yöntemi. Bu da kişiselleştirilmiş firmware oluşturup aynı zamanda jailbreak’in işletim sistemine gömülerek iTunesten bu sürümü yüklemek şeklinde gerçekleştirilen yöntem. Bu yöntemi kullanmayı bilmeyenler Sn0wbreeze jailbreak için hazırladığımız bu sayfadaki anlatımdan ve aynı yerden indirilecek Sn0wbreeze 2.8.b8 sürümünü indirerek uygulayabilirler.

Böylelikle baseband’i korunan cihazınızda gevey turbosim eskisi gibi çalışacaktır. Eğer zaten iOS 5 sürümüne geçmişseniz ve önceki sürümde cihazınız jailbreak yapılmışsa muhtemelen SHSH kaydınız vardır. Bu durumda sürüm düşürme yönetimi ile eski sürüme dönüş yapabilirsiniz. Bunun içinde önceden başka sürümler için hazırladığımız anlatımlar ile bu işlemi yapabilirsiniz. Bunun için hazırlanan derslerimizi aşağıdaki iki bağlantıda bulabilirsiniz. Yine de sorularınız olursa buradan gevey hakkındaki sorularınıza yazımızın aşağısındaki yorum kısmından çözüm arayabilirsiniz.

Güncelleme : 22.02.2012

iPhone 4S için Gevey Ultra S iOS 5.0 ve iOS 5.0.1 için unlock aparatını duyurdu konuya buradaki bağlantıdan erişebilirsiniz.

Blog’umuza ait son güncellemeleri Twitter veya Facebook sayfalarımızdan da takip edebilirsiniz

Güncelleme : 22.04.2012

iOS 5.0.1 ve iOS 5.1 için 4.11.08 ile 4.12.01 baseband’lere uygun Gevey Ultra satışa sunuldu. Gevey Ultra 4.11.08 ve 4.12.01 Satışta konusundan ayrıntılı bilgiye erişebilirsiniz.

69 Comments

Add a Comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir