iOS 5 İçin Ultrasn0w Unlock Yarın Geliyor

Güncelleme: Ultrasn0w unlock yayınlandı ve Cydia üzerinden iPhone 4, 3GS kullanıcıları kullanabilirler. Aşağıdaki basebandler dışındakileri desteklemez. Sim kilitli (locked) cihazlar kullanıcılar için en hesaplı çözüm olmakla beraber aynı zamanda en uğraştırıcı ve sürekli dikkat isteyen cihazlardır. Yeni sürüm güncellemelerinde Ultrasn0w‘un mevcut sürümü ile cihazlarının sim kilidini kırmış (unlock) ve baseband (modem firmware) sürümlerini koruyarak yeni çıkan sürümlere geçmek isteyenler bu konuda hayli dikkat etmeleri gerektiğini bilirler. Aksi takdirde yükselen baseband sürümü uzun bir zaman iPhone’ları telefon olarak değil de sadece iPod özelliğinde kullanmaya sebebiyet verebilir. Diğer bir tarafta da 3GS için unlock imknaı bulabilecekleri bir sürümde olmayanların başvurduğu iPad basebandine yükseltme biraz sorunlu da olsa en iyi kurtuluş yoludur. Ancak iOS 5 gibi spesifik bir sürüm yükseltmesinde mevcut Ultrasn0w unlock uygulamasının yayınlanmasını beklemek her iki kesimin de adeta kaderi gibidir.

UltraSn0w Unlock iOS 5

Böylesine hazin ifadelerle giriş yaptığımız konumuzu aslında iOS cihazları ile yeni tanışan kullanıcıların bir nebze olsun dikkatini çekebilmek ve baseband, sim lock gibi kavramlara dikkat etmelerini sağlamak için özellikle yazdım. Lafı bu nedenle hayli dolandırdığımı düşünenler ise bu anlamda bana hak vereceklerdir. Asıl meselemize dönersek eğer, bilindiği gibi iOS 5 sürümü mevcut Ultrasn0w unlock uygulaması ile kırılamıyor bu nedenle de Ultrasnow’un güncellenmesini beklemek ve iOS 5 ile uyumlu hale getirilmesi beklemek zorundayız. Ancak Musclenerd twitter mesajında gece vakitlerinde ultrasn0w unlock uygulamasının güncelleme işleminin yarın yapılacağı müjdesini verince sizler gibi bizim de içimiz hayli rahatladı.

UltraSn0w’un desteklediği baseband sürümleri 01.59.00, 04.26.08, 05.11.07, 05.12.01, 05.13.04, ve 06.15.00 olduğundan bir çok insan ilk zamanlardan bu yana baseband sürümlerini yükseltmeden bugüne geldi. Her ne kadar baseband sürümleri unlock için uygun olsa da ultrasn0w unlock uygulamasının iOS 5 için uygunlaştırılmaya muhtaç olduğu da ayrı bir gerçek. Bu nedenle iDevice Hacker’larını kutlamak gerekir ki ilgili uyumlu ultrasn0w’u yarın yayınlayacaklar. Biz de kendilerine teşekkür ettiğimiz gibi gözümüz yarınki ultrasn0w yeni sürüm güncelleştirmesinde olacak.

15 Comments

Add a Comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir