iOS 5 Stili Camera Lock Uygulaması

Sizlerle daha önce iOS 5 incelemesi konusundan iOS 5‘e ait özellikler hakkında ayrıntılı paylaştığımız konumuzda iOS 5 ile gelen özelliklerden bir tanesinin de kilit ekranında yer alan kamera kısa yolu ile cihazın kilidini açmaksızın direk kamera uygulamasına gidiş özelliğini de vurgulamıştık. Cydia uygulama geliştiricileri bu özelliği hemen iOS 4.XX kullanıcılarına uyarlayarak Cydia üzerinden yayınladılar. Kilit ekranına gelecek olan kamera uygulamasına ait hızlı erişim tuşu aynı zamanda bir çok popüler kamera uygulaması ile de eşleştirilebildiği gibi aynı zamanda istenirse video uygulaması için düzenlenebiliyor. Apple özellikle iOS5‘te, cydia uygulama geliştiricilerinden hayli ilham almış ve iOS 5‘te lanse edilen bir çok yenilik ile zaten Cydia üzerindeki uygulamalar sayesinde iOS 4.x.x kullanıcıları erken tanışmıştı.

Tabi her zaman Apple ilham alacak değil ya, Cydia uygulama geliştiricilerinden “Filippobiga” iOS5 için geliştirilen bu özelliği diğer iOS kullanıcıları ile buluşturdu. Uygulamaya sahip olmak için yapılacak işlemler son derece basit.

 

Resimde de göreceğiniz gibi, Filippobiga kaynağını Cydia‘dan ekledikten sonra “CameraLock” uygulamasını cihazınıza yüklüyorsunuz.

 

Cihazınızın “Ayarlar” bölümüne girdiğinizde “CameraLock” uygulamasının ayarlarına girerek uygulamayı dilediğimiz şekilde kişiselleştiriyoruz.

 

Kilit ekranında hızlı erişim butonuna atanacak hareket (video veya fotoğraf çekme) belirlendikten sonra da kilit ekranında iOS 5 tarzı hızlı erişim butonunu güle güle kullanabilirsiniz.

6 Comments

Add a Comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir