iOS 5.0.1 Güncellemesi Bir Fiyasko Mu?

Apple geçmişte iPhone 4 için yaşamış olduğu anten sorunu gibi bir sorunu bu sefer de farklısını, özellikle iPhone 4S‘lerde yaşıyor. Her şey iOS 5 ile beraber gelen iPhone 4S’in gözle görülür bir şekilde pil ömrünün düşüklüğü, kamera uygulamasındaki odaklanma problemi gibi öne çıkan sorunlar olarak göndeme geldi. Ardından iOS 5’in yüklendiği diğer cihazların pil konusunda aynı sorunları yaşadıklarına dair kullanıcı yorumları ve bu şikayetlerin arkasından gelen iOS 5.0.1 güncellemesi. iOS 5.0.1 sürümü geliştiriciler için yayınlanan iki beta sürümü sonrası gelen şikayetleri değerlendirerek iOS 5.0.1 final sürümünü geçtiğimiz günlerde yayınladı. iOS 5.0.1 Sürümü Pil Sorununu Çözemedi konumuzda kısaca değindiğimiz pil sorununun halen devam ettiği ve kullanım süresinin halen düşük olduğu gelen şikayet mesajları ile Apple’ın “Durumu araştırıyoruz ve üzerinde çalışıyoruz” şeklinde yanıt buldu.

iOS 5 iPhone'a Yaramadı

Ancak görünen o ki çözülemeyen sorunun yanı sıra yeni sorunlar baş göstermiş olacak ki Apple Resmi Destek Sitesiüzerinde konu ile ilgili olumsuz geri dönüşler artmış durumda. Bazı kullanıcıların kendiliğinden yaşanan mikrofon sorunu, wifi bağlantısının kendiliğinden kesilmesi Verizon iPhone 4S iletişim sorunu gibi bir takım sorunların sıralandığı görülüyor. Bu da akla “iOS 5.0.1 Güncellemesi Bir Fiyasko Mu?” sorusunu getiriyor.

İki beta sürümünün ardından iOS 5.0.1 final sürümünün gelmiş olması yaşanan sorunların çözümü noktasında “acaba biraz acelecilik mi oldu?” sorusunu da sormamıza sebep oluyor. iOS 5.0.1 için yayınlanan iki beta sürümde pil sorununun gelişticiler tarafından yeterince test edilmemesi mi yoksa tester’ların işe fazla eğilmemesi bilinmez ancak gerçek olan şu ki kısa süre sonra iOS 5.0.2 beta sürümlerini ve ardından da iOS 5.0.2 final sürümünün yayınlanması sürpriz olmayacak olsa gerek.

Apple özellikle son aylarda işin güvenlik tarafını çok sıkı tutuyor, özellikle yazılımsal unlock anlamında aldığı başarılı önlemler ve son zamanlardaki SHSH konusundaki güvenlik güncellemeleri hacker’ların işini hayli zorlaştırdı. Ancak bu kadar kısa sürede birbirinden farklı konularda sadece iki beta sonrası final sürümü bu anlamda işin yeterince üzerine düşülmeden kullanıcıya sunulduğu izlenimini veriyor. Bundan sonraki bir kaç hafta Apple geliştici takımı tarafından hayli zor ve şirket anlamında da reklam stratejisi açısından hayli sıkıntılı bir dönem olacak gibi görünüyor. Hep beraber bekleyip bu konuda ne gibi gelişmeler olacak göreceğiz…

deneme bonusu veren siteler

9 Comments

Add a Comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir