iOS 5.0.1 Sürümü Pil Sorununu Çözemedi

Apple, 12 ekim’de iOS 5.0.1 için ilk beta sürümünü yayınlamış bu güncellemenin 200’den fazla düzeltme içermesiyle de en kapsamlı güncellemelerden birisi olacağını da böylelikle görülmüş oldu. iOS 5 kullanıcılarının özellikle pil ömrü konusundaki şikayetlerin çözümü yönünde güncelleme yapılacağı duyurulan iOS 5.0.1 beta sürümlerinin ardından geçtiğimiz günlerde iOS 5.0.1 final sürümü de yayınlanmıştı. Ancak yayının hemen ardından başlayıp bugüne gelene kadar bir çok kullanıcının halen pil ömrü ile sorunlar yaşadığı dolayısı ile sorunlarını iOS 5.0.1‘in çözmediğini rapor etti. Oysa bir kaç beta sürümünün ardından ulaşılan iOS 5.0.1 final sürümü özellikle de pil sorununu giderdiği yönünde değşiklik raporlarında yer almıştı.

iOS 5.0.1 Pil Sorunu Devam Ediyor

İşin garip yanı da Apple’ın iOS 5.0.1 ile halen devam etmekte olan pil sorunu şikayetlerini adeta kabullenircesine aşağıdaki açıklaması oldu;

“Son iOS güncellemesinde bazı müşterilerimiz muhtelif cihazlarda pil sorununun yaşamaya devam ettiğini bildirilmişlerdir. Bu konuda sorunun kaynağına dair bir çok çalışmamız olduğu gibi şu anda da bu konuda araştırmalarımız devam ediyor.”

O zaman akla “madem iOS 5.0.1 pil sorununu çözemiyordu neden yayınlandı” sorusu geliyor. Bu güncellemenin acele sayılacak bir süre içinde yayınlanmasının tek amacı güvenlik için yapılan düzeltme çalışmalarımıydı? Bu ve benzeri sorular daha da arttırılabileceği gibi bu durum, çok sık güncelleme yaşayan kullanıcıların da hayli canını sıkmakta. Sadece bu nedenle başka markanın akıllı cihazlarını tercih edeceğini söyleyen insanların serzenişleri boşa değil. Bu durumda yakın zamanda yeni bir iOS güncellemesi kapıda gibi görünüyor.

İşin bir diğer yanı ise iPhone 3GS, iPhone 4 cihazlardan tamir ve bakım için gelenleri arasında iOS 5 yüklü olanların pil sorunu yaşadığına şahit olmadım. Kendi cihazımda da herhangi bir sorun yaşamama rağmen bu sorunu yaşayanların belki de sadece iPhone 4S kullanıcıları olduğunu düşünmeme sebep oldu. Özellikle Siri uygulaması başta  olmak üzere daha hızlı işlemci, daha güçlü grafik işlemci, daha güçlü kamera vb. özelliklerin bu tüketime etki eden faktörlerden olduğu fikri bende ağırlık kazanıyor.

Bu konuda sizler ne düşünüyorsunuz? iOS 5.0 ve iOS 5.0.1’de öncekine nazaran çok dikkat çeker şekilde pil sorunu yaşayan var mı? Özellikle jailbreaksiz cihazlarda böyle bir sorunun olduğuna şahit olmasam da…

Kaynak: AllThingsd

9 Comments

Add a Comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir