iOS 6.1.3 Jailbreak Yapın

Eğer iPhone 4, iPhone 3GS veya iPod Touch 4G kullanısıcı iseniz ve jailbreak kullanmak istiyorsanız ve cihazınızı yanlışlıkla veya bir şekilde iOS 6.1.3 sürümüne güncellediyseniz, cihazınızı jailbreak yapma şansınızı henüz kaybetmiş sayılmazsınız. Keza redsn0w kullanarak cihazınıza iOS 6.1.3 tethered jailbreak yapabilirsiniz.

download-ios-6.1.3-update

Aşağıda anlatacağımız işlemleri takip ederek ve bahsettiğimiz önemli noktaları okuyarak cihazınıza jailbreak yapabilirsiniz.

NOT: Eğer cihazınız sim kilitliyse ve Ultrasn0w ile unlock işlemi yaptıysanız bu işlemler sizin için değildir.

Öncelikle, yukarda bahsettiğimiz gibi cihazınız iPhone 4, iPhone 3GS veya iPod Touch 4G olmalı ve bilmelisiniz ki tethered jailbreak yaptığınızda, telefonu her kapatp açtığınızda bilgisayara bağlamanız gerekmekte.

Cihazınıza jailbreak yapabilmek için Redsn0w 0.9.15b3 sürümünü indirmelisiniz. Redsn0w programını indirirken, cihazınızın iTunes ile yedeğini almayı unutmayın.

Adım 1: Redsn0w programını indirdikten sonra, iOS 6.0 sürüm dosyasını indirin. iOS 6.0 sürüm dosyası olmasına dikkta etmeniz gerekiyor.

Adım 2: Cihazınızı bilgisayara bağlayın ve redsn0w uygulamasını çalıştırın. Eğer Windows 7 kullanıcısıysanız, programı Windows XP uyumluluk modunda çalıştırmanız gerekmektedir. Bunun için redsn0w’u sağ tıklayarak özelliklere gelin, uyumluluk sekmesinden Windows XP uyumluluk modunu seçin ve ardından tamam diyerek çıkın ve sağ tıklayarak yönetici olarak çalıştırın.

Adım 3: Redsn0w açıldığında Extras kısmına gelin.

Adım 4: Select IPSW butonunu tıklayın ve indirmiş olduğunuz firmware (sürüm) dosyasını bularak seçin.

Adım 5: Redsn0w’un ana sayfasına gelin ve Jailbreak butonuna tıklayın. Bu aşamada, Redsn0w jailbreak verisini hazırlayacaktır.

Adım 6: Bu aşamada, Redsn0w jailbreak seçeneklerini hazırlamaya başlayacaktır. Cydia seçeneğinin seçili olduğundan emin olduktan sonra Next (ileri) butonunu tıklayarak devam edin. Eğer iPhone 3G kullanıcısıysanız Enable battery percentage seçeneğini de opsiyonel olarak seçebilirsiniz.

Adım 7: Bu aşamada, program sizden cihazınızı DFU moda almanı yönünde uyaracak ve ve cihazınızı nasıl DFU moda alabileceğiniz yönünde sizi yönlendirecektir.

(a)  Cihazın açma kapama tuşuna 3 saniye boyunca basılı tutun.

(b)  Elinizi bu tuştan çekmeden aynı anda Ana ekran tuşuyla aynı anda basmaya devam edin.

(c)  10 saniye iki tuşa bastıktan sonra, elinizi power (açma kapama) tuşundan çekin ve ana ekran tuşuna 30 saniye basılı tutun. Cihazınız kendini DFU moda alacaktır.

Adım 8: Cihazınız bu aşamada yeniden başlayacak, sakin olun, herşey yolunda.

Adım 9: Cihazınız tekrar yeniden başlayacak, rdsn0w cihazınıza gerekli dosyaları yükleyecek.

Adım 10: Jailbreak aşamalarının tamamlandığına dair bir uyarı alacaksınız. Ok diyerek işlemi tamamlayın ve Quit tıklayarak çıkış yapın.

Adım 11: Cihazınız Jailbreak’a hazırlanacak, bu işlem bir müddet devam edecektir, sabretmelisiniz. Cihazınız açıldığında, Cydia simgesini göremeyeceksiniz, cihazınıza tether işlemi yapmanız gerekiyor ve bundan sonraki işlemleri cihazınızı her kapatıp açtığınızda tekrar etmeniz gerekiyor.

Bu aşamadan sonrası tethered işlemi için de gereklidir:

Adım 12:  Redsn0w’u tekrar açın.

Adım 13: Extras kısmına gelin.

Adım 14: Select IPSW kısmına gelin ve Adım 2’de indirdiğiniz IPSW dosyasını gösterin.

Adım 15: Just Boot butonunu tıklayın.

Adım 16: Cihazınızı tekrar bilgisayara bağlamanız gerektiğini gösteren bir uyarı gelecek, cihazı kapatarak Next butonuna tıklayın.

Adım 17: Adım 7’de anlatıldığı şekilde cihazı tekrar DFU moda alın.

Adım 18: Redsnow cihazınızı tekrar açacak sabırlı olun, herşey bitmek üzere. Cihazınız açıldığında Cydia simgesini göreceksiniz, hayırlı olsun.

Tekrar hatırlatmakta fayda var, Adım 12 ve sonrasını cihazı her kapatıp açmadan sonra tekrarlamalısınız.

Redsn0w 0.9.15b3 dosyasını indirin: Windows | Mac

iPhone 4 iOS 6.0 IPSW: http://appldnld.apple.com/iOS6/Restore/041-7175.20120919.wvv7Y/iPhone3,1_6.0_10A403_Restore.ipsw

iPhone 3GS iOS 6.0 IPSW: http://appldnld.apple.com/iOS6/Restore/041-7173.20120919.sDDMh/iPhone2,1_6.0_10A403_Restore.ipsw

iPod Touch 4G iOS 6.0 IPSW: http://appldnld.apple.com/iOS6/Restore/041-0807.20120919.soT6X/iPod4,1_6.0_10A403_Restore.ipsw

19 Comments

Add a Comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir