iOS 6 Jailbreak’ı Korumak İçin Yapmanız Gerekenler

Her Jailbreak çıkışını beklemek uzun bir süreçtir. Tabi ki Jailbreak çıktığında cihazı yanlışlıkla güncelleme gibi bir kaygı her zaman Jailbreak yapan iOS kullanıcılarının korkularının başında gelir.

Cydia

Eğer iOS 6.1 güncellemesini yaptıysanız ve üstüne bir de Jailbreak yaptıysanız, bu endişeyi siz de taşıyor olabilirsiniz. Tabi ki cihazınızın Jailbreak’ını korumak için bir takım önlemler almak da sizin elinizde. Aslında bu işlem çok basit. Bir sonraki Jailbreak aracının ne zaman çıkacağının bilinmiyor olması ve Apple’ın Jailbreak’taki açıkları hemen kapatıyor olması bu endişeyi biraz daha kuvvetlendirici nitelikte aslında. Bir de şöyle bir durum var ki, bundan sonraki Jailbreak aracı muhtemelen iOS 7’ye kadar çıkmayacak.

Eğer Jailbreak yaptıysanız ve yanlışlıkla güncelleme yaparak iOS 7 ve iOS 7 Jailbreak çıkana kadar Jailbreak beklemek istemiyorsanız, aşağıda anlatacaklarımızı uygulamanız sıkıntıya düşmekten koruyacaktır.

Adım 1: SHSH Kaydınızı Almayı Unutmayın.

Her yeni iOS sürümü çıktığında, SHSH kaydınızı almak en büyük önlem olacaktır. Jilbreakınızı korumak adına en önemli adım olan SHSH kaydınızı nasıl alacağınızı bilmiyorsanız, sitemizde gerekli anlatımları bulabilirsiniz.

Kullandığınız sürümün SHSH kaydını almak, Apple o sürüme olan desteğini ve kullanımı durdurana kadar o sürüme tekrar dönmenizi sağlayacaktır.  SHSH kaydı, her cihaz ve her iOS sürümü için birbirinden farklıdır. Bu da SHSH kaydının paylaşılamayacağı anlamına gelir ve bu açıdan SHSH kaydınızı almak oldukça önemli hâle geliyor.

Her ne kadar Jailbreak yaptığınızda Cydia SHSH kaydınızı otomatik olarak alıyor olsa da, Tinyumbrella kullanarak SHSH kaydınızı almak en garanti çözümdür.

NOT: Şu an A5 cihazlar için cihazınızın iOS sürümünü düşürmek mümkün değil. Fakat yapacağınız bu işlem ilerde işinize yarayacaktır.

Adım 2: Güvenli Mobil Modunu Kullanın

Herkesin başına gelmiştir, Birden fazla sefer Jailbreak yaptıysanız muhtemelen kötü bir uygulama veya tweak kurulumlarından dolayı cihazınızın çöktüğü olmuştur. Bundan dolayı ilk yapmanız gereken güvenmediğiniz uygulamalardan kaçınmak yapmanız gerekenler listesinde ilk sırada olmalıdır. Eğer bu konuda şüpheleriniz olursa, yükleyeceğiniz uygulama veya tweak hakkında bilen birilerinden bilgi almak en doğrusudur.

Yine de yaptığınız bir işlemden dolayı cihazınızda sorun olursa, panik yapmayın ve cihazınızı son sürüme güncellemek kaydıyla kurtarın. Tabi ki bunu yaptığınızda yüksek ihtimalle Jailbreak yaptığınızda yaptıklarınız gidecektir.

Adım 3: Elmadoktoru’nu Okyun ve Takip Edin

Kendinizi koruyabilmek için her zaman en son bilgileri almak ve uygulamak her zaman en doğrusu olacaktır. Geliştirici ve Hackerlar her zaman güncel bilgileri bizlerle paylaşmakta ve bunlar da kendimizi koruyabilmek adına önemli bilgiler içermektedir.

Örneğin, iOS 6.1.1 sürümünün evasi0n ile uyumlu olduğunu biliyor musunuz? Bilgiyi öğrenmek sizi her zaman bir adım önde tutar.

Bu üç adım, Jailbreak’ınızı koruyabilmek için önemli olmakla beraber, tavsiyelerimize uymak sizi her zaman önde tutacaktır.

2 Comments

Add a Comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir