IOS 6 Nasıl Kurulur? (resimli anlatım)

Bildiğiniz gibi IOS 6 güncellemesi geçtiğimiz günlerde yapıldı ve birçok kullanıcı cihazlarına bu güncellemeyi yapmak istiyor. Eğer güncellemeyi nasıl yapacağınızı bilmiyorsanız ve bu durum sizi endişelendiriyorsa, gelin şimdi beraber iPhone, iPod touch ya da iPad cihazlarınıza IOS 6 güncellemesinin nasıl yapılacağına adım adım bakalım.

Öncelikle IOS 6’yı indirmek ve kurmak için iki ayrı yöntem var ve siz istediğinizi kullanabilirsiniz. Bunlardan ilki IOS cihazınızın ayarlar kısmından kablosuz bağlantı ile ikincisi ise cihazınızı bilgisayarınıza bağladıktan sonra iTunes aracılığı ile.

iOS 6 işletim sistemi güncellemesi ve resimli adım adım kurulum

1. Yöntem: Kablosuz bağlantı

Daha basit olan bu yöntemde; iPhone, iPad veya iPod Touch cihazınız elinizdeyken wireless ile güncellemeyi yapabilirsiniz. Eğer daha önce bu şekilde cihazınızı güncellemediyseniz, iTunes ile cihazınızı senkronize etmek akıllıca olabilir. Çünkü daha önce karşılaştığımız, yeni iOS güncelleştirmesini doğru bir şekilde yapamayıp, cihazında yazılımsal sorunla karşılaşan ve telefonunu eski haline getirmek isteyen kullanıcıların sayısı hiç de az değildi. Şimdi eğer iOS cihazınızı iTunes ile yakın zamanda senkronize ettiyseniz güncelleştirmeye başlayalım. Önce cihazınızdan ayarlara girin; daha sonra sırasıyla Genel Ayarlara ve Yazılım Güncelleştirmelerine girin.

iOS 6 kablosuz kurulum resimli anlatım 1

IOS 6’nın listelendiğini, indir ve yükle butonun belirdiğini göreceksiniz. Butona tıklayın ve Apple’ın Şart ve Koşullarını kabul edin. Burada önemli olan nokta cihazınız güncelleme sırasında bir güç kaybı yaşamaması. Bu yüzden Apple’ın tavsiye ettiği şekilde cihazınızı şarja takın.

iOS 6 kablosuz kurulum resimli anlatım 2

IOS 6 ‘nın yüklenmesinden sonra cihazınız yeniden başlayacak. Bu süreç oldukça uzun sürüyor;yaklaşık 20-45 dakika kadar. Cihazının yeniden başlamasından sonra, IOS 6’nın yeni, parlayan kilitli ekranını göreceksiniz. Kilidi kaydırarak açın ve aşağıda resimlerle anlatılan 4 kurulum aşamasını da tamamlayın: (resimler ingilizce ama kolayca yapabileceksiniz)

iOS 6 kablosuz kurulum resimli anlatım 3iOS 6 kablosuz kurulum resimli anlatım 4iOS 6 kablosuz kurulum resimli anlatım 5iOS 6 kablosuz kurulum resimli anlatım 6

2. Yöntem: iTunes İle Güncelleme:

Eğer yanınızda iTunes kurulu bir bilgisayar var ise bu yöntem ile güncellemeyi yapmak çok daha hızlı olabilir. Tecrübelerime göre, iTunes ile iPad 2’min güncellemesini yapmak, ilk yöntemdeki gibi kablosuz bağlantı ile iPhone 4S’imin güncellemesini yapmaktan daha kısa sürdü.

Öncelikle yapılacak ilk iş iTunes’i 10.7 versiyonuna güncellemek. Bunu iTunes’i açtıktan sonra iTunes > Güncellemeleri Kontrol Et şeklinde yapabilirsiniz. iTunes güncellemesini yaptıktan sonra, cihazınızı bilgisayarınıza bağlayın. iTunes’de Soldaki “Cihazlar” başlığı altındaki kendi cihazınıza tıkladıktan sonra “Güncellemeler için Kontrol Et” butonuna tıklayın.

iTunes ile iOS 6 sürüm yükseltme nasıl yapılır 1

Butona tıkladıktan sonra bir pencere açılacak ve cihazınıza uygun yeni bir iOS güncellemesinin olduğuna dair sizi uyaracak. Yükle ve güncelle butonuna tıklayın. Ya da eğer iPhone’nuzu yanınızda götürmek zorunda iseniz sadece “Yükle” butonuna tıklayıp iOS 6’yı bilgisayarınıza yükleyip güncellemeyi daha sonra yapabilirsiniz. iOS 6 güncellemesinin boyutu iPhone için 625 MB ve yükleme işlemi, internet bağlantınıza ve Apple serverlarının trafik yoğunluğuna göre bir saat ya da daha fazla sürebilir.

iTunes ile iOS 6 sürüm yükseltme nasıl yapılır 2

Apple’ın şartlarını ve koşullarını kabul ettiğinize ve iOS 6’nın özelliklerine dair iki ekranla daha karşılaşacaksanız. Yükleme tamamlanır tamamlanmaz, cihazınız yeniden başlayana kadar bilgisayar bağlantısını koruyun. Yeniden başlama işlemi bittikten sonra IOS 6’yı çalıştırmak için tamamlamanız gereken 4 basit yükleme aşaması daha kaldı. Bu aşamalarında aşağıda resimlerle gösterdik.

iTunes ile iOS 6 sürüm yükseltme nasıl yapılır 3iTunes ile iOS 6 sürüm yükseltme nasıl yapılır 4iTunes ile iOS 6 sürüm yükseltme nasıl yapılır 5iTunes ile iOS 6 sürüm yükseltme nasıl yapılır 6

Artık cihazının yeni güncelleştirmesi iOS 6 ile birlikte kullanıma hazır.

7 Comments

Add a Comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir