iOS 6 Untethered Jailbreak

iOS 6.1’in çıkmasıyla birlikte Jailbreak için de zaman artık geriye doğru sayılmaya başladı. Bu nedenle biz de böyle bir konu açarak güncel jailbreak haberlerini bu konu üzerinden vermeye çalışacağız. Konu güncellemeleri için sayfanın sonunu okuyabilirsiniz.

ios-6-untethered-jailbreak

Bilindiği üzere iOS hackerleri iOS 6 untethered Jailbreak üzerinde uzun zamandır çalışıyorlar, birçok sahte Jailbreak aracı yayınlandı fakat hiçbiri gerçeği yansıtmadı ve herhangi bir sonuç alınmış değil. iOS 6.1’in de çıkmasıyla beraber, bu hafta sonu çıkmasına kesin gözüyle bakılan iOS 6 Jailbreak yapmadan önce, iOS 6 Jailbreak Yapmadan Önce Yapılması Gerekenler konumuzu okumanızı tavsiye ediyoruz.

Planetbeing tarafından yapılan açıklamada, iOS 6’da iki adet açık bulunduğu belirtilmiş, Apple tarafından açığın kapataılması ihtimaline karşın Jailbreak aracının yayınlanması için iOS 6.1’in çıkmasının beklendiği açıklanmıştı.

Pod2g’de Planetbeing tarafından yapılan bu açıklamayı teyit etmiş, fakat fazla zamanı olmadığını belirterek Jailbreak çalışmalarına çok fazla zaman ayıramadığını belirtmişti.

Her ne kadar iOS 6 için untethered jailbreak aracı bulunmuyor olsa da, daha önceki konularımızda tethered jailbreak araçlarının bulunduğunu belirtmiştik.

iOS 6 için tethered jailbreak aracına aşağıdaki konumuzdan görebilirsiniz:

https://www.elmadoktoru.com/jailbreak/ios-6-beta-4-redsn0w-0913dev3-tethered-jailbreak.html

Planetbeing tarafından twitter’da yapılan açıklamada mutlu sona yaklaşıldığı, geleceğin parlak görüldüğü açıklanmıştı:

ios-6-untethered-jailbreak

Yapılan bu açıklamadan sonra, Jailbreak ekibinin evad3rs adı altında bir çatıda toplandıkları açıklandı. iOS 6 Untethered Jailbreak aracının da evad3rs adıyla çıkacağı tahmin ediliyor.

Daha sonraki günlerde Musclenerd tarafından yapılan açıklamada ise, çıkacak olan aracın iPhone 5 ve iPad Mini gibi cihazlar da dahil tüm cihazları kapsayacağı belirtildi.

En son gelen haberler ise, ekibin kodlamayı tamaladıkları, bu kodlamayı program haline getirme üzerinde çalıştıkları yönünde. Öte yandan ekibin websitesi olan evad3rs.com’da son sürat Jailbreak aracının çıkma tarihine yetiştirilmeye çalışılıyor. Keza Jailbreak aracı sadece bu sitede yayınlanacak. Taklitlerinden sakınmanızı tavsiye ediyoruz.

Güncelleme (31.01.2013): Evasi0n twiter sayfasında Windows ve MacOsX için Jailbreak aracının %68 oranında tamamlandığı aaçıklandı. Öte yandan p0d2g twitter sayfasında yaptığı açıklamada bir kesinlik bulunmadığını, aracın Pazar veya daha sonra ve hatta daha önceki bir tarihte yayınlanma imkânının bulunduğunu belirtti. Bu arada Jailbreak aracı iOS 6.0 – iOS 6.1 arası tüm sürümler için geçerli olacak.

5 Comments

Add a Comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir