iOS 6.1.3 ile Jailbreak Mümkün Mü?

Apple Jailbreak işlemine karşını baştan beri koymuştu. Yeni yayımladığı güncelleme ile de bu tavrını netleştirmişti. iOS 6.1.3 güncellemesi ile iOS cihazlarında Jailbreak işlemi etkisiz Kılınmıştı. “p0sixninja” takma adlı bir kullanıcı yeni güncellemenin de Jailbreak gerçekleştirebilmek için açık bulundurduğunu duyurdu.

Jailbreak

Apple’ın Jailbreak işlemlerini güvenli bulmuyor. Bu işlemin cihazların stabilizesini bozduğu görüşünde. Ancak Jailbreak kullanıcılar tarafından oldukça fazla sevildi. Kullanıcılar bu işlemin iOS cihazlara özgürlük getirdiğini düşünüp Jeilbreak işleminden vazgeçmiyor. Android sistemlerde olduğu gibi bir kişiselleştirme imkânı tanıyan Jailbreak, iOS 6.1.3 sürümü ile kısa bir kesintiye uğrayacak gibi duruyor. Jailbreak işlemi için gerekli açıkları Apple, iOS 6.1.3 sürümü ile kapamıştı. Bu işlemin yapılması için gerekli olan 6 önemli açıktan 4’ü açıklamalara gore kapatılmış. Dev Team’den hatırlayacağınız kullanıcı “p0sixninja”, iOS 6.1.3’te hala Jailbreak için açık bululunduğunu ve bunun üzerinde çalışmak için zamana ihtiyaç olduğunu belirtti.

Apple planlarına bakılırsa iOS 7 sürümü Ekim ayında once gelmeyecek gibi duruyor. Sanırım “p0sixninja” Jailbreak’i iOS 6.1.3’te çalıştırmak için yeterli zaman bulacak. Bakaım iOS 7 sürümünden once açıkları verecek mi?  Gelişmeleri sanırım tüm Jailbreak seven kullanıcılar merakla bekleyecek.

3 Comments

Add a Comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir