iOS 7.1.2 İmzaları Kapandı

iOS hackerlerinden birisi olan iH8sn0w tarafından dün Twitter üzerinden yapılan açıklamada, iOS 8’in yayınlanmasının üzerinden bir hafta geçmesiyle birlikte 7.1.2 sürümü imzalarının kapatıldığı belirtildi. Bu, şu anlama geliyor; eğer iOS 8’e geçiş yaptıysanız veya iOS 7.1.2 altında bir sürüme sahipseniz cihazlarınıza iOS 7.1.2 sürümünü 26 Eylül itibariyle kuramayacaksınız.

Normal iOS kullanıcıları için pek önemli bir gelişme olarak sayılmasa da, eğer cihazınızda jailbreak yaparak cihazınızı kullanıyorsanız bu sizin için kötü bir haber. Keza jailbreak yapılabilen en son sürüm iOS 7.1.2 ve şu an itibariyle iOS 8 için herhangi bir jailbreak çalışması bulunmuyor. Hoş, ortalama bir iOS kullanıcısıysanız ve iOS 8’den memnun kalmadıysanız sizin için de iOS 7’ye geri dönüş yolu kapanmış oldu.

iH8sn0w tarafından yapılan açıklama şu şekilde:

Apple’ın güncelleme süreçleri hakkında bilgisi olmayanlar için kısa bir açıklama yapacak olursak, Apple tipik olarak her çıkardığı güncellemeden kısa bir süre sonra bir önceki sürümün imzalanması özelliğini kapatır ve geri dönüşü imkânsız kılar. Bunu yapmalarındaki amaç da kullanıcıların son sürüm iOS yazılımını kullanmalarını sağlayarak olası tehlikelerden uzak durmanızı sağlamak olarak ifade edilebilir.

Aslında, Apple2ın iOS 7.1.2 sürümü imzalamasını iOS 8’in yayınlanmasının ardından bir hafta gibi uzun bir süre kapatmamış olması da pek alışılagelmiş olmayan gelişme. Keza iOS 7 çıktığında iOS 6 imzalarını kapatması 3 gün sürmüştü. Aslında bunun da sürpriz olduğunu söyleyemeyiz, çünkü iOS 8 ve iOS 8.0.1 sürümü kullanıcıları birçok problemle karşı karşıya gelmiş, bu problemlerin aşılması amacıyla iOS 8.0.2 sürümü yayınlanmıştı.

9 Comments

Add a Comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir