iOS 7 ile birlikte Jailbreak gelebilir!

Evet arkadaşlar, bu konuya oldukça uzak kalmıştık. iOS 6 ile birlikte jailbreak açığı kapatılmış ve bu konudaki umutlar da giderek azalmaya başlamıştı. Hatta birçok kişi jailbreak tanımını bile artık kullanmaz hale gelmişti. iOS 7 ile birlikte gelen açıklardan faydalanılarak jailbreak yapılacağı yönünde haberler var.

iOS 7 final sürümü bildiğiniz gibi 18 Eylül itibariyle dağıtılmaya başlanacak. Hal böyle olunca da jailbreak akıllara gelmeye başladı. Birçok beta sürümü yayınlanmış ancak jailbreak hakkında hatırı sayılır birşeylerden bahsedilmemişti. iOS 5 jailbreak ile tanıdığımız Pod2g yeniden sahne aldı ve iOS 7’ye jailbreak yapılabileceği müjdesini verdi.

iOS Hacker’larından ilk çıkış Pod2g’nin oldu. iOS 7’ye jailbreak yapılabilecek açıkların bulunduğunu belirtti. iOS 7 Golden Master sürümünde bulunan açıklar da sanıyorum test edilmiş. Çünkü bu sürümde de jailbreak adımlarının izlenebileceğini belirtiyor.

iOS 7 jailbreak

Olası bir durumda Jailbreak aracının da yayınlanmasına da değinen Pod2g, eğer 18 Eylül itibariyle dağıtımı başlanacak iOS 7 final sürümünde bu açıklar kapatılmazsa yıl sonuna kadar aracı yayınlayabileceğini belirtiyor. Konu ile ilgili twitter hesabında hali hazırda ufak tartışmalar da oluyor. Çok fazla da ayrıntı verilmiyor. Bunun için final sürümü ve sonrasındaki gelişmeleri izliyor olacağız.

Daha öncesinde iOS 7 jailbreak için Evad3rs‘ın (Evasion jailbreak) konuyla ilgili fikirleri ve değerlendirmeleri alınmıştı. Ancak herhangi bir müjde de verilmemişti. Sanıyoum o cephede de çalışmalar sürüyordur. Umarım güzel haberler gelir ve üst sınıf kullanıcılar da iPhone’larının tam kapasite kullanımına sahip olabilirler.

Siz iOS 7 jailbreak hakkında neler düşünüyorsunuz?

8 Comments

Add a Comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir