iOS 7 Untethered Jailbreak Nasıl Yapılır?

Nihayet beklenen zamanlar geldi ve iOS 7 için jailbreak yayınlandı. Evet aslında bunu duyurmak için geç kaldık. Çünkü sunucumuz kaynaklı bir problem oldu ve sizlere birkaç gün erişemedik. Dolayısıyla sorunlar giderildi ve tekrar karşınızdayız. Jailbreak yine beklendiği gibi Evad3rs ekibi kontrolünde yayınlandı.

Jailbreak iOS 7 sürümlerini ve cihazlarını kapsasın isteniyordu ve çalışmalar bu şekilde devam ediyordu. Denemeler ve testler sona erdi ve Evasi0n7 iOS 7.x untethered jailbreak yayında. Merak edenler için tekrardan söyleyelim jailbreak, iOS 7.0 ile 7.0.4 arasındaki tüm sürümler ve cihazlar için geçerli durumda. Jailbreak işlemi yine çok basit bir şekilde yapılabiliyor yayınlanan araç sayesinde. Yine de resimli olarak açıklayalım;

İlk olarak herşeyden önce cydia tweak’leri iOS 7 sürümü için şu an uygun değil. Bununla ilgili Appsync uygulaması güncel değil ve dolayısıyla bu işlemi yapamıyorsunuz. Bununla ilgili güncelleme bekleyip sonrasında devam etmeniz de uygun olabilir. Ancak bu adımın jailbreak’ın sağlığı adına herhangi bir etkisi yok. Dileyenler hemen güncelleyebilirler 😉

iOS 7 untethered jailbrek nasıl yapılır?

1. Adım: Evasi0n 7 untethered jailbreak aracını evasi0n.com adresinden indirin.
2. Adım: iOS 7 – iOS 7.04 yüklü cihazınızı bilgisayara bağlayıp açık olduğundan emin olalım. Cihazınızın sim kilidi ve parola koruması varsa bunları da jailbreak işlemine başlamadan evvel iptal edelim. Sonrasında jailbreak aracını başlatabiliriz.

Evasi0n7 iOS 7 untethered jailbreak (1)

3. Adım: Şimdi yukarıdaki ekranda dikkat etmemiz gereken Jailbreak butonunun aktif olması. Aktif değilse cihazla bilgisayar arasındaki bağlantıyı kontol etmekte fayda var. Ve tuşa bastık ve Jailbreak işlemi başladı. Burada işlem devam ederken herhangi bir tuşa dokunmayın ve işlemin bitmesini bekleyin.

Evasi0n7 iOS 7 untethered jailbreak (2)

4. Adım: İşlem devam ederken cihaz kapanıp yeniden başlayacak, bu adımlarda cihaza müdahalede bulunmuyoruz. İşlemleri bırakalım cihazımız kendisi halletsin 😉 Cihaz yeniden başladığında ise ekran sürgüsünü çekerek normal açalım. Sonrasında ekranınızda Evasi0n 7 uygulamasını göreceksiniz. Bu uygulamaya tıklıyoruz ve işlemler sürmeye devam ediyor. Yine hiçbişeye karışmıyoruz.

5. Adım: Cihaz ikinci kez yeniden başlayacak. Cihazı kendi haline bırakıyoruz. Yeniden başladığında hemen aşağıdaki ekranda gördüğünüz gibi “To continue, please unlock your device.” yazısını göreceksiniz. Devam etmek için cihazınızı açın demek. Sonrasında ekrana evasi0n logosu geliyor ve Bir müddet cihaz ekranında kalacak. Daha sonra ekran kilidini açıp devam ediyoruz.

Evasi0n7 iOS 7 untethered jailbreak (3)

6. Adım: (son adım) Evet artık cihazla herhangi bir işimiz kalmadı. Bundan böyle cihazı açtığımızda bildik tanıdık, cydia logosu gelecek ve cihazımızın untethered jailbreak yapıldığına tanık olmuş olacağız. 😉

Bazı takılmalar yaşanabiliyor. Mutlaka yedek almanızı öneriyoruz. Bir de son güncelleme olan iOS 7.04’e güncellememiş olanlar mümkünse iTunes üzerinden güncelleme yapsınlar. Güncellemeleri iTunes üzerinden yapanlarda genelde sorun yaşanmıyor.

29 Comments

Add a Comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir