iOS 7’den geri dönüş mümkün mü?

Apple’ın yeni işletim sistemi iOS 7 tanıtıldığı günden bu yana konuşulmaya devam ediyor. Güncellemeyi beğenenler olduğu kadar beğenmeyelerin sayısı da azımsanmayacak şekilde. Böyle olunca da geri dönüşler yapılmak istenebiliyor. Bize bir müddettir gelen sorular çoğunlukla bu şekildeydi.

Apple iOS 7 işletim sisteminde major (büyük) değişiklikler yaptı. Yani eski işletim sisteminden çok fazla izler kalmadı. İlk başlarda geri dönüşü mümkün kılmış olsalar da şu an iOS 7’den daha önceki sürümlere dönüş yok. En azından şimdilik bir sürüm düşürebilme söz konusu değil. Apple geri dönüşleri istemiyor, çünkü eski sürümlere desteği kapatmak istiyor.

iOS 7 to iOS 6

Önceden iTunes‘a girip cihazınız için gerekli .ipsw dosyasını göstererek geri dönüş yapabiliyordunuz. Ancak iOS 7 ile bu geri dönüşün önü de kesilmiş oldu.

Şurada bir ayrıcalık da söz konusu: jailbreak’li iPhone 4 kullanıcısı iseniz bir ayrıcalık var. Buradaki adrese girerek cihazınızın bulunduğu yere gidip Apple Singing Status kısmına bakmanız gerek. Buradaki işaret yeşil renkte ise sürüm yükseltme ve düşürme işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

iOS 6 kullananlar geçiş yapmada kararsızlarsa biraz daha bekleyebilirler. Böylece muhtemel bir geri dönüşte madur olmamış olurlar. Mesela iOS 7 yüklü cihazları biraz kullanıp fikir edinebilirler. Ancak iOS 7 için de herşey bu şekilde kalmayacak elbette. Gelecek güncellemelerle daha stabil bir işletim sistemi olacağını da vurgulamak gerek. Mesela 15 Ekim‘de olması muhtemel Apple etkinliğinde iOS 7.0.3 güncellemesi de bekleniyor.

21 Comments

Add a Comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir