iOS 8.1.1 Jailbreak Yayınlandı

iOS 8.1.1 sürümüne sahip cihazlar için jailbreak aracı, Apple’ın kullanıcıların jailbreak yapmalarını engellemek amacıyla iOS 8.1.1 sürümünü yayınlamasının ardından iki hafta sonra TaiG ekibi tarafından yayınlandı. TaiG ekibini hatırlamayanlar veya tanımayanlar için hatırlatalım, geçen yıl üçüncü parti Çin App Store’u olan taiji uygulamasını geliştiren geliştirici ekibi olarak tanınmaktalar.

Şu şaşırtıcı bir haber ki, TaiG ekibi bir önceki jailbreak aracının geçerliliğini geçirmesinin hemen iki hafta sonrasında ve Apple ekibinin iOS 8.2 sürümünü yayınlamasına çok kısa bir süre kala yayınladı. Öte yandan ünlü iOS hackerlarından olan MuscleNerd ise Twitter üzerinden yaptığı açıklamada bu olayın parayla alakalı bir durum olduğunu, Pangu ekibiyle TaiG ekibi arasında bununla ilgili bir yarış olduğunu iddia etti.

“Looks like TaiG just released a jailbreak for 8.1.1 (and 8.0,8.1,8.2beta). Best to wait a few days just in case http://t.co/792Vx6cJhF — MuscleNerd (@MuscleNerd) November 29, 2014

“To anyone wondering “why right now”: My guess is Pangu and TaiG are essentially racing each other in this space, and there’s big $$ involved — MuscleNerd (@MuscleNerd) November 29, 2014

MuscleNerd yukarıdaki tweetlerinde jailbreak aracının kullanılabilir durumda olduğunu fakat ne olur ne olmaz bir süre daha beklemenin faydalı olduğunu belirtti. Keza TaiG ekibi daha önce herhangi bir jailbreak aracı yayınlamamış ve stabilite ve güvenlik ile ilgili kuşkuların ortaya çıkmış olması gayet normal bir durum.

Nasıl jailbreak yapabileceğinizle ilgili konumuza birazdan sitemizden ulaşabileceksiniz. Gerekli dokümanlar hazırlık aşamasında.

taig-1024x726

Cihaz Uyumluluğu

TaiG web sitesinde verilen bilgiye göre yeni jailbreak aracı iOS 8.0 – 8.1.1 sğrğm kullanan kullanan aşağıdaki cihazlar üzerinde çalışmakta:

  • iPod Touch 5G
  • iPhone 4s, iPhone 5, iPhone 5s, iPhone 5c, iPhone 6, iPhone 6 Plus
  • iPad 4, iPad mini, iPad mini 2, iPad mini 3, iPad, iPad Air, iPad Air 2

Jailbreak’e Hazırlanırken

Cihazınıza jailbreak yapmadan önce ilk yapmanız gereken tabi ki cihazınızın yedeğini almak olmalı. Eğer olur da işler yolunda gitmezse ve tabi ki her jailbreaktan önce temiz bir kurulum yaparak cihazınıza jailbreak yapmanızı öneriyor olmamızdan dolayı ki bu da işlerin yolunda gidebilmesi için bir öneri, yedek almak sizin için en önemli adım. Ek olarak TaiG ekibi jailbreak yapmadan önce cihazınızda var ise ekran kilidinizi kaldırmanızı ve “iPhone’umu Bul” özelliğini kapatmanızı öneriyor. Keza bunları yapmazsanız jailbreak işlemine devam edemeyeceksiniz.

En önemli konu, iOS 8.1.1 cihazınıza nasıl jailbreak yapacaksınız? Bununla ilgili yukarıda da bahsettiğimiz üzere ayrı bir doküman hazırlıyoruz ve birazdan o dokümanı da ayrı bir konuda sizinle paylaşacağız.

İlk İzlenimlerimiz

Görünen o ki, TaiG ekibi jailbreak aracını şimdilik ilk olarak Windows platformu için yayınlamış ve Mac kullanıcıları için şimdilik herhangi bir uygulama gelip gelmeyeceği ile ilgili net bir bilgi mevcut değil. Şunu not etmekte fayda var, uygulamayı çalıştırdığınızda Cydia’yı yüklemeyi isteyip istememeniz size bırakılmış.

Henüz biz yapmadık fakat, iOS 8.1.1 cihazlarına jailbreak yapan kullanıcıların ortak görüşü aracın iOS 8.1.1 ile kusursuz bir şekilde çalıştığı fakat beta 2 sürümünde bazı problemler yaşandığı üzerine. İyi haber şu ki, iOS 8 için güncellenen ve yeni yapılan tweaklar bu araçla da sorunsuz bir şekilde çalışmakta.

Şunu da belirtmekte fayda var, her ne kadar ilk izlenimler olumlu yönde olsa da, iOS 8.1.1 cihazlarınıza jailbreak yapmadan önce birkaç gün daha beklemenizde fayda var. Tekrar söylüyoruz güvenlik ve stabilite ile ilgili henüz herhangi bir bilgimiz yok ve mevcut stabil jailbreakınızı kaybetme ihtimaliniz ihtimaller dahilinde. Eğer jailbreak yaparsanız izlenimlerinizi alttaki yorum kısmından bizimle paylaşmanız diğer kullanıcıların öngörülerinin oluşması açısından önemli.

7 Comments

Add a Comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir