iOS 8.1’de güç tasarrufu yapabileceğiniz 5 önemli adım

iOS 7 sürümlerinde artık bataryalarımızın durumu belli bir stabilite kazanmıştı. iOS 8’in ilk sürümünde çok daha fazla güç tüketimi yaşarken iOS 8.1 sürümünde ise en azından biraz da olsa iyileşmeleri görebilmek mümkün. Tabii, hala cihazımızı 24 saat istediklerimizi yaparak kullanabilmemiz mümkün değil. Fakat yine de aşağıda paylaşacağımız ipuçları ile en azından akşam evinize geri gelene kadar idare edebilmek mümkün. Yazının içerisinde sürekli belirtilen standart notları göreceğinizi umuyorsanız belki sizi biraz da olsa yanıltabileceğime inanıyorum.

batarya ömrğ

 

1. Batarya ömrünüzü test edin

Evet, yeni gelen güncelleme sürümlerinde genellikle şarjımızın çok daha hızlı şekilde tükendiğini görmek mümkündür. Fakat buradaki en önemli etkenlerden birisi de bizlerin sürekli olarak her çıkan yeni işletim sistemi ile birlikte yeni özellikleri hemen aktif olarak kullanmaya başlamamızdır. Yani, normalde kullanmadığımız özellikleri bile nedense gelen yeni güncellemeler ile kullanma ihtiyacı duyuyoruz. Bu da dolayısıyla çok daha hızlı bir tüketime neden oluyor.

Daha önce hiç cihazınızı özellikle güncelleme sonrasında çok daha fazla kullandığınızı düşündünüz mü? Nelerde değişiklik yapılmış diye bakarken aslında cihazımızı aktif olarak da kullanmış oluyoruz. Diğer yandan batarya ömrünü test etmeyi ise aklımıza getirmiyoruz. Batarya ömrünüzü test etmek için tam sayıya kadar şarjı tüketin mesela %20 ardından da cihazınızı 10 ile 20 dakika kadar normal cebinizde duruyormuş gibi bekletin. Eğer biraz önceki kullanımınızdakine oranla arada çok büyük farklar varsa bataryanızın ömrü iyi durumda demektir.

2.Batarya kullanımınızı görün

Yeni getirilen özellik ile artık hangi uygulamaların ne kadar şarjımızı yediğini görmek mümkün. Aslında bu bize biraz da uygulamaları ne sıklıkla kullandığımızı gösteriyor. Size elbette bataryanızı çok sık kullanan uygulamaları kullanmayın demiyeceğim, fakat bu kullanım şekline devam edecekseniz hiç kullanmadığınız uygulamaları cihazınızdan arındırmanın vakti gelmiş demektir.

3.Telefon sinyalinizi kontrol edin

Şarj durumumuzu etkileyen o kadar çok önemli kriter var ki! Bunlardan birisi de telefonumuzun içerisinde kullandığımız GSM operatörümüzün çekim kalitesidir. Eğer sürekli olarak zayıf sinyalin olduğu alanlarda cihazınızı kullanmak durumunda kalıyorsanız normalden daha çok güç harcayacaksınız. Özellikle 2G yerine 3G bağlantısını sinyalin zayıf olduğu yerlerde ısrarla kullanmaya çalışmak su gibi tüm bataryanızın bitmesine yardımcı olacaktır.

4. Arka planı temiz tutun

Şayet, uygulamaları kullandıysanız ve telefonunuzu artık cebinize sokma veya masanın üzeirne bırakma vakti geldiyse arka planda uygulama bırakmamaya çalışın. Böylece sadece ana ekran aktif kalmış olacak ve cihaıznızın çok daha az güç harcayarak kendisini beklemeye almış olacak.

5.Cihazınızı yeniden başlatın

Eğer cihazınızı uzunca bir süredir yeniden başlatmıyorsanız, cihazınızı yeniden başlatmayı deneyebilirsiniz. Bunu tıpkı uyumayan bir insanın performansı gibi düşünün. Cihazınızı da bu yüzden belirli aralıklar ile yeniden başlatmanız şarj ömrünüzün daha uzun kalmasına yardımcı olacaktır.

One Comment

Add a Comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir