iOS 8.2 İle İlgili Tüm Bilinenler

Apple tarafından önümüzdeki zamanlarda yayınlanacak olan ve iOS 8’in ilk büyük güncellemesi olacak olan ve iOS 8.2 sürümünün ilk betası geçtiğimiz yıl 18 Kasım tarihinde geliştiriciler için yayınlanmıştı ve daha sonrasında beta 2, beta 3 ve beta 4 sürümleri yayınlandı.

iOS 8.2’de Neler Yeni?

iOS 8.2 ile birlikte gelen yeni özellikler ve geliştirmeler şu şekilde sıralanabilir:

WatchKit Desteği

iOS 8.2 ile birlikte gelen en büyük özellik Apple Watch desteği ve geliştiriciler için SDK yani yazılım geliştirme kiti oldu. Geliştiriciler yeni yazılım geliştirme kiti ile bakışlar, bildirimler ve WatchKit uygulamaları geliştirilebilir. Birçok söylentiye göre, Apple Watch önümüzdeki Mart ayında piyasaya sürülecek, bundan dolayı geliştiricilere yeterli bir süre verilmeli ki uygulamalarını geliştirebilmeliler.

Apple Watch Bluetooth Desteği

iOS 8.2 ile birlikte yeni gelen bir diğer özellik Apple Watch için Bluetooth desteği veriyor olması. Ayarlar menüsündeki Bluetooth sekmesinde Apple Watch ile cihazınızı paylaşabilmeniz adına özel açıklamalar mevcut. Açıklamada, “Apple Watch’u iPhone ile paylaşmak için Apple Watch uygulamasına gidin” yazmakta. Özel Apple Watch uygulaması iPhone ile saatin arasında eşleşme için yardımcı olmuyor, bundan ziyade kullanıcılara akıllı saatleri için uygulamalar indirip kurmaya ve ayarları yönetmeye yardımcı oluyor.

Glikoz Takibi

iOS 8 ile birlikte kan glikozu değerlerinin takip edilmesi İngiltere ve Avustralya’daki kullanıcıların şikâyetlerinin artmasının ardından Sağlık uygulamasından kaldırılmıştı. iOS 8.2 Beta 3 sürümü ile birlikte Apple’ın bu özelliği tekrar iOS cihazlarımıza getirmeyi planladığını görmüş olduk. Kullanıcılar tarafından rapor edilen eksikliklerin de giderildiği belirtilmekte.

Problemin sebebinin Sağlık uygulamasında glikoz değerlerini girerken birimlerde yaşandığı belirtildi. Herşey iyi giderken, mg/dL (desilitredeki miligram) cinsinden değer girildiğinde hiçbir problem yaşanmazken mmol/L (litredeki milimol) cinsinden değer girildiğinde hem veri girişinde hem de görüntülemede problemler yaşandığı konusunda şikayetler bulunmaktaydı. iOS 8.2 ile birlikte kan glikoz değerlerinin görüntülenmesi özelliği geri getirilmiş ve iki birim de düzgün bir şekilde görüntülenebilmekte.

iOS 8.2 Jailbreak

TaiG ekibi tarafından iOS 8.1.1 için jailbreak aracı yayınlandığında, web sitelerinde özellikle TaiG sürümlerinin iOS 8.2 beta sürümünü de jailbreak yapabildiğini belirtmişlerdi fakat kullanıcılar iOS 8.2 betasına jailbreak yapamadıklarını bildirmişlerdi. Daha sonrasında TaiG ekibi tekrar açıklama yaparak, TaiG aracının kamuya açık bir şekilde yayınlanmasının öncesinde özellikle iOS 8.2 beta desteğinin kaldırıldığını açıkladı. Ekibin iOS 8.2 sürümünün herkes için yayınlanmasının hemen ardından iOS 8.2 jailbreak aracını hemen yayınlayacakları iddia ediliyor.

Uyumluluk

Aşağıdaki iOS cihazlar iOS 8.2 sürümünü sorunsuz bir şekilde kullanabilecekler:

  • iPhone 6 Plus, iPhone 6, iPhone 5s, iPhone 5c, iPhone 5 ve iPhone 4s
  • iPad Air 2, iPad Air, iPad 4, iPad 3 ve iPad 2
  • iPad Mini 3, iPad Mini 2, iPad Mini 1. Jenerasyon
  • iPod Touch 5’inci Jenerasyon

Yayınlanma Tarihi

Apple2ın iOS 8.2 sürümünü ne zaman yayınlayacağı konusu tam bir muamma fakat dedikodulara göre Apple Watch önümüzdeki Mart içerisinde piyasaya sürülecek, Apple Watch’un piyasaya sürülmesinden birkaç gün önce de iOS 8.2 sürümünün yayınlanması gerekiyor.

Gördüğünüz üzere, eğer Apple Watch alma planınız yoksa, iPhone veya iPad kullanıcıları için aslında iOS 8.2 sürümünü kurmaları için pek bir sebep görünmüyor. Eğer Apple son dakika yeni özellikler eklemezse tabi ki.

Hatırlayacağınız üzere, geçtiğimiz yıl 10 Mart tarihinde Apple tarafından iOS 7.1 sürümü yayınlanmış, bu sürümle birlikte ara yüz düzenlemeleri, açıkların kapatılması ve geliştirmelerin yanı sıra CarPlay desteği gibi yeni özellikler getirilmişti.

iOS 8.2 sürümünü dört gözle bekleyenlerden misiniz? Konu ile ilgili yorumlarınızı bizlerle paylaşmaktan çekinmeyin.

2 Comments

Add a Comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir