iOS 8.2 Jailbreak Hakkında Bildiklerimiz

Apple tarafından iOS 8 – 8.1 sürümleri için geliştirilen jailbreak aracının işlevini yitirmesi amacıyla yayınlanan güncellemelerin ardından 2 aya yakın bir süre geçti ve bu süre içerisinde iOS 8.2 sürümü ile birlikte 8.3 sürümünün betaları yayınlandı. Bu konuyla ilgili birçok yorum ve soruya maruz kaldık ve bu sebeple konuyla ilgili bir takım bilgiler vermeye karar verdik. Konuyu üç bölüm halinde irdeleyeceğiz.

GEÇMİŞ

iOS 8.2 sürümü hakkında konuşmaya başlamadan önce elimizdeki verilerle ilgili bilgiler vermekte fayda var. Apple tarafından iOS 8 sürümü 17 Eylül 2014 tarihinde yayınlandı ve 20 Ekim 2013 tarihinde iOS 8.1 sürümü geldi. iOS 8.1 sürümünün yayınlanmasının hemen ardından 22 Ekim 2014 tarihinde Pangu ekibi tarafından iOS 8 – iOS 8.1 sürümleri için jailbreak aracı yayınlandı.

Bir aydan daha kısa bir süre sonra Apple tarafından iOS 8.1.1 sürümü yayınlandı ve efektif olarak Pangu jailbreak aracı kullanılamaz hale geldi. Fakat diğer Asyalı hacker grubu olan TaiG ekibi ortaya çıktı ve iOS 8.1.1 ve iOS 8.1.2 sürümleri için jailbreak aracı olan TaiG sürümlerini geliştirdiler.

Maalesef ki, TaiG aracı sadece Windows kullanıcıları için kullanılabilir durumdaydı fakat burada PP jailbreak aracı oyuna girdi ve tarihler 18 Ocak 2015’i gösterdiğinde PP aracı Mac bilgisayarlar için kullanıcılara sunuldu ve böylelikle iOS 8.1.2 sürüm kullanıcıları jailbreak yapma keyfine eriştiler.

Daha sonra Apple tarafından iOS 8.1.3 sürümü yayınlandı ve oyun tekrar başa döndü.

GÜNÜMÜZ

iOS tarafından 27 Ocak 2015 tarihinde iOS 8.1.3 sürümünün yayınlanmasının ardından (eğer iOS 8.2 beta 2 sürümünü saymazsak) henüz bir jailbreak aracı yayınlanmadı ve şu an birçoğumuzun cihazlarında iOS 8.2 sürümü bulunuyor. iOS 8.2 sürümüne ne zaman jailbreak yapabileceğimize dair henüz net bir bilgi bulunmuyor olsa ve iOS 8.2 sürümü halen geliştiriciler tarafından test ediliyor olsa da bir süre daha bu konuyla ilgili bir gelişme olmayacak gibi görünüyor.

Tabi ki ümitler burada tükenmiyor. Geçtiğimiz hafta Semaphore tarafından sürüm düşürmeye yardımcı uygulaması olan TinyUmbrella için bir beta sürümü yayınlandı. Uzun zamandır güncellemesi yayınlanmayan TinyUmbrella uygulamasının bu güncellemesi ile yakın zamanda manuel olarak cihazlarımızın sürümlerini düşürebileceğimiz konusu gündeme geliyor ki bu işlemi yıllardır yapamıyorduk.

Öte yandan bir diğer husus da TaiG ekibi tarafından 27 Mart’ta “Mobile Security Summit” yani “Mobil Güvenlik Zirvesi” adı altında bir organizasyon düzenlenecek ve bu zirvede TaiG ekibinin iOS 8.2 sürümü için bir jailbreak aracı yayınlayacağı yönünde söylentiler dolaşıyor fakat bu dedikodular gerçekleşmezse konuyla ilgili daha zeki hackerların çalışmalarının ortaya çıkabileceği konusu gündeme gelecektir.

GELECEK

Bütün bu anlattıklarımız ne anlama geliyor? Tabi ki henüz bir şey değil. Şunu belirtmekte fayda var, iOS 8.1.3, 8.2 ve 8.3 sürümleri için jailbreak aracı yayınlanmış değil. Eğer bizden duymadan başka bir yerde konuyla ilgili bir habere veya videoya rastlarsanız anlatılanları bizden okumadan denememenizi tavsiye ediyoruz. Keza jailbreak aracı yayınlandığı vakit neredeyse anlık olarak sizinle paylaşacağız.

Bütün bu anlatııklarımızın ışığında, jailbreak işleminin geleceği oldukça parlak görünüyor. Keza hackerlar tarafından yapılan çalışmalar yakın bir tarihte yeni bir aracın yayınlanacağını gösteriyor. Arkanıza yaslanın, rahatlayın ve elmadoktoru’nu takip etmeye devam edin. Gelişmeleri sizlerle paylaşmaya devam edeceğiz.

3 Comments

Add a Comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir