iOS 8 Beta 3 çıktı! Peki, neler yeni?

Öyle düşünüyorum ki Apple yine kullanıcıları için bir incelik düşündü ve bilerek iOS 8’in Beta 3’ünü bu tarihe bıraktı. Eğer iOS 8 söz konusuysa 8 Temmuzda çıkıyor olması da bana ilginç geldi, fakat nedense kimse buna değinmemiş 😀 Neyse, bugün itibariyle muhtemelen artık son beta sürümü olacağına inanılan Beta 3 sürümü de geliştiriciler için yayınlandı. Biz de yeni iOS 8 Beta 3 ile hangi özellikler gelmiş tanıtalım istedik;

iOS-8-beta-3

1-Handoff Etkinleştirme

Ayarlar sekmesine girdiğinizde Genel de bundan sonra bir de Handoff’u göreceksiniz. Bu özellik iCloud aracılığı ile uygulamalarımızın tümünü diğer cihazlarda da kullanma konusunda bizlere yardımcı oluyor. Aslında bunu şuanda yarı Türkçe yapmışlar fakat son sürümler veya final sürümünde mutlaka Türkçe karşılığı eklenecektir.

2- iCloud Drive

Yine Ayarlardan iCloud sekmesine giriş yaptığınızda bu sefer yeni bir özellik olarak iCloud Drive‘ın da eklendiğini görüyoruz. Bu sekmeden de iCloud Drive’ın ayarlarını değiştirip kendimize göre özelleştirebiliyoruz.

3- Yeni bir duvar kağıdı

Bu ne kadar büyük bir değişikliktir elbette tartışılır ancak Apple bizler için bir de yeni duvar kağıdı eklemiş. Duvar kağıdı dediğimize bakmayın sadece beyaz bir duvar kağıdı ve hiç abartıp kullanılacak bir tarafı yok.

4.Quick Type

iOS 8 ile gelen en güzel özelliklerden birisi de hiç şüphesiz klavyemizi çok daha etkin kullanmamıza yardımcı olacak olan Quick Type özelliğidir. Bu özelliği açıp kapatmak için gerekli olan butonu da yine ayarlar da klavye seçeneklerinin altında görebilmek mümkün. Her ne kadar çok gelişmiş bir özellik olsa da bazı insanların bu özelliği kullanmak istemediği zamanlar olacaktır.

5. Hava durumu uygulamasında yapılan değişiklikler

Daha önceki sürümlerde hava durumu uygulaması zaten bazı değişikliklere uğratılmıştı. Bu sefer ise uygulamanın daha etkili bir şekilde kullanıcılara bilgi sunduğu en alt kısım düzenlenmiş ve ortalanarak daha rahat ve anlaşılabilir bir görüntü ortaya çıkartılmış.

6. Wifi ile arama özelliği

Evrensel medya da yer alan bilgilere göre bu özellik geldi fakat şuan için T-Mobile da kullanılabiliyor. Zaten bu bizim ülkemizdeki kullanıcılar için ne kadar cazip olur orası tartışılır. Fakat kesinlikle iyi ve geliştirilecek bir özellik olduğunu kabul etmek gerekiyor.

7. Fotoğraflara geri dönüşüm kutusu

Malum bir fotoğrafı yanlışlıkla sildiğinizde o fotoğrafı kurtarmak bazen imkanlı olsa dahi hayli zorlayıcı ve can sıkıcı olabiliyordu. Artık Fotoğraflar uygulamamızın içerisinde bir de “Son silinenler” olacak. Sildiğimiz fotoğraflar ilk etapta buraya gelecek ve 30 gün içerisinde burada bırakırsak otomatik olarak silinecek. Tabii, eğer istersek manuel olarak biz bu kutuyu boşaltabileceğiz.

iOS 8 Beta 3 ile gelen en temel ve açıklamaya değer olan özellikler bunlar. Artık ya son betaları kullanıyoruz ya da final sürümünü bekliyoruz. iOS 8 Beta 3’ü kullanmak için de hala bir UDID kaydına ihtiyaç duyulduğunu da belirtmek gerekiyor.

2 Comments

Add a Comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir