iOS İçin En İyi 5 Haber Uygulaması

iPhone, iPad ve iPod touch kullanıcılarının sıklıkla kullandığı uygulamalar arasında Haber Uygulamaları ilk sıralarda yer alıyor. Bir çok ulusal gazetenin ve televizyonun uygulamasının yer aldığı App Store‘da, uygulama hızı, kalitesi, kullanım kolaylığı gibi bazı kriterleri baz aldığımızda açıkçası bir çok uygulamanın sınıfta kaldığını görüyoruz. Bir çok haber uygulaması kendiliğinden kapanma, bir haber kategorisinden başka bir kategoriye geçişte veya haber geçişlerindeki yavaşlık, sık güncellenmeme gibi sorunlar ile karşılaştığına tanık oluyoruz. Bu anlamda ilk beş’te sayabileceğimiz ve bu olumsuzlukların dışında kategorize edilebilecek 5 uygulamayı sizinle paylaşmak istedik. Kişisel anlamda sıralamaya tabi tuttuğumuz 5 haber uygulaması şöyle sıralanıyor;

1. Zete Haber

Zete haber Zete haber Zete haber Zete haber

Zete Haber’i ilk sıraya almamızın sebebi tarafımızca torpilli olmasından kaynaklanması şeklinde açıklayabiliriz. Torpilli olarak diyoruz çünkü Türkiye’nin ilk iPad gazete olan Zete böylelikle bizim daha baştan sevgimizi kazanmayı hakediyor. İşin esprisi bir yana Sadece Haber diyenler için son derece kullanışlı ve önemli haberleri kategorik olarak bulabileceğimiz, iPad’de tadından yenmeyecek bir arayüz ile, iPhone ve iPod touch için de en kullanışlı haber uygulaması olarak başı çekiyor.

Hızını, sayfayı aşağıya doğru kaydırdıkça yüklenen haber düzeninden alan Zete favori uygulamamız olarak sizlere sunduğumuz ilk site olma ünvanını elde ediyor.

Zete Haber

2. EnSonHaber.Com

Ensonhaber.Com Haber Uygulaması Ensonhaber.Com Haber Uygulaması Ensonhaber.Com Haber Uygulaması Ensonhaber.Com Haber Uygulaması

İlk bakışta tasarımının gayet başarılı olduğunu gördüğümüz EnSonHaber.Com haber uygulamasının çok sık güncellenen haberleri ile güncellik açısından da beğenimizi kazanıyor. Başarılı ve hızlı geçişli bir manşet haber modülü, video ve fotoğraf galerisinin kullanıcı arayüzü kalitesi ile hızlı görüntülenmesi, haber kategorisi çeşitliliği yanında krema gibi oluyor doğrusu.

Zete Haber

3. Samanyolu Haber

Samanyolu Haber Uygulaması Samanyolu Haber Uygulaması Samanyolu Haber Uygulaması Samanyolu Haber Uygulaması

Bir üstteki haber uygulamamız için söylenebilecek şeylerin aynısını Samanyolu Haber uygulaması için de söyleyebiliriz. Hatta uygulamanın bu arayüzü ve iPad arayüzü ilk yayınlandığında en kaliteli arayüz olarak herkesin dikkatini çekmişti. Samanyolu haber canlı yayınını da görüntüleyebileceğiniz uygulama diğer haber uygulamaları gibi mutlaka cihazınızda yüklü olmalı. Tabi aynı güzel düşüncelerimizi verilen haberlerin objektif ve yansız olduğu konusunda söyleyememize rağmen yine de yüklenesi bir uygulama olduğunu söyleyebiliriz.

Zete Haber

4. Anadolu Ajansı Uygulaması

Anadolu Ajansı Uygulaması Anadolu Ajansı Uygulaması Anadolu Ajansı Uygulaması Anadolu Ajansı Uygulaması

Hemen hemen tüm haber kanalları ve sitelerin haberlerinden faydalandığı Anadolu Ajansı uygulama konusunda da hayli başarılı. 4. sıradan da olsa listemize girmesini sağlayan en önemli özellik hemen hemen her önemli haberi ilk kaynaklardan biri olarak kendisinden almamız olsa gerek. Sade ve şık tasarımı da kullanılabilirlik seviyesine olumlu etkileri olduğu şüphesiz ancak fotoğraf ve video galerilerinin ilk açılışta biraz yavaş kaldığı gözümüzden kaçmadı. Yine de bizden geçer not alan uygulamanın muhabbetimizi kazandığı bir diğer nokta açık kaynaklı bir içerik yönetim sistemi (benim de acizane yıllarca destek verdiğim platform) Joomla! ile hazırlanmış olduğunu belirtmeden geçemeyeceğim.

Zete Haber

5. Milliyet

Milliyet Haber Uygulaması Milliyet Haber Uygulaması Milliyet Haber Uygulaması Milliyet Haber Uygulaması

Türkiye’nin en köklü gazetelerinden birisi olan Milliyet, haber uygulaması ile de aynı başarıyı sergiliyor. Tasarım, hız, video, fotoğraf galerilerinin uyumu hayli başarılı. İçeriği için söylenecek pek fazla söz yok ki zaten ilk cümle diyebileceklerimizin bir özeti gibi. Tabi tarafsızlığı ve her kesime eşit mesafede haber yaptığı konusu hayli tartışmalı olması sebebiyle listemize girememezlik etmese de 5. sırayı kendisine uygun gördük.

Zete Haber

Böylelikle en beğendiğimiz ve cihazlarınızda mutlaka yüklü olması gereken 5 haber uygulamasını sizlere de sunmuş olduk. Ufaktan siyaset kokabilecek minik yorumları da herkesin bir görüşü mutlaka vardır ve olmalıdır mantığı ile mazur görüleceğini düşünüyor okuyan herkese teşekkür ediyorum. Özellik ve güzellik anlamında bir çok haber uygulaması olmakla beraber aralarından kendi kriterlerimize göre seçtiğimiz bu uygulamaların dışında kalanların kalitesiz olduğunu da ima etmiyoruz. Bu konuda hassasiyet gösterebilecek olan kullanıcılar olabileceği düşüncesi ile bunu da bir not olarak iletmiş olalım.

One Comment

Add a Comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir