iPad 2 Pil Ömrünü Uzatmak İçin 10 Tavsiye

iPad 2 tam şarj’dan sonra kullanıma bağlı olmakla beraber 10 saatlik bir kullanım imkanı sunmasına rağmen sadece standart ayarların üzerinde yapılacak olan 10 farklı değişiklikle beraber kullanım süresini 12 saate kadar çıkarabileceğinizi biliyor musunuz? Siz farkında olmadan çalışan bazı özellikleri ile iPad 2 yine de kullanım ve bekleme süresi anlamında en iyi seviyede olmasına rağmen yine de bazı özelliklerini kullanmayarak bataryasının genel ömrününü de arttırmak elinizde. Bunun için yapılabilecek olanları sizler için derledik ve on başlık altında topladık. Dilerseniz hemen önerilerimizi sizlerle paylaşmaya başlayalım;

iPad 2 Pil Ömrü Uzatma

1 . Sizin için epostalarınızı otomatik olarak kontrol etmek elzem değilse “Ayarlar> Mail, Kişiler, Takvim> Yeni Verileri Al” kısmına girerek epostalarınızın belli bir süre içinde otomatik olarak alma özelliğini devre dışı bırakabilirsiniz. Böylelikle epostalarınızı eposta kutunsu uygulamasına gerektiğinde girip bakmak sureti ile kontrol edebilirsiniz.

2. Eğer iPad2’niz ile birlikte kullandığınız bir bluetooth klavyeniz yok ise bu durumda bluetooth uygulamasının arkaplanda çalışmasının bir anlamı olmasa gerek. “Ayarlar> Genel> Bluetooth” menüsünden uygulamayı kapalı konuma getirerek ek enerji tasarrufu elde edebilirsiniz.

3. İhtiyacınız olmadığı sürece Wi-Fi bağlantı özelliğinin çalışmasının gereksizliğini özellikle vurgulamamıza gerek yok sanıyoruz. “Ayarlar> Wi-Fi” kısmından gerektiğinde açmak üzere bu özelliği de kapalı konuma getirebilirsiniz.

4. Ping, iOS 4.3 ile beraber cihazınızdan Apple’ın sosyal müzik ağı servisi varsayılan olarak etkin olmakla beraber özellikle ülkemizde kullanıldığını pek sanmıyoruz. Açık olan uygulama daima çalışıyordur mantığı ile baktığımızda bu servisin kullanılmamasına rağmen açık oluşunun gereksizliğini daha net anlayabiliriz. “Ayarlar> Genel” kısmından “Kısıtlamalar” sekmesine girdiğimizde Ping servisinin uygulamasını kapalı hale getirebilirsiniz.

5. Çok gerekmiyorsa GPS ve konum servislerini gerektiğinde aktif etmek üzere kapatabilirsiniz. Bu özellik şarj süresini en çok etkileyen özelliklerden bir tanesi olduğu düşünülürse yapılacak bu küçük hareket size + enerji olarak geri dönecektir.”Konum Servisleri” menü öğesinden bu özelliği şimdilik devre dışı bırakabilirsiniz.

6. Çoğu kez uygulamalar size belli bildirimleri (çoğu zaman o kadar da gerekmeyen) ulaştırmak için Push servisi dediğimiz ve ekrana belli zamanlarda gelecek olan bildirimleri desteklemektedir. Uygulamalar kapalı olsalar dahi uygulamanın özelliğine ve ayarına göre arkaplanda devamlı surette çalışır ve bildirim anında ekranınıza ilgili uyarıyı veya sesi getirir. Çok da gerekli olmadığına inanıyorsanız ayarlar kısmında yer alan “Bildirimler” sekmesinden bu özelliği kapalı konuma getirebilirsiniz. Yahut sadece bildirimini gerekli görmediğiniz uygulamaları tek tek kapatarak hatrı sayılır bir enerji tasarrufu elde edebilirsiniz.

7. iPod’un ayarları içinde yer alan ve kapalı tutulduğunda ciddi enerji tasarrufunun sağlanacağı bilinen “Ekolayzır” özelliği “Ayarlar> iPod” kısmından girilerek “EQ” kapalı konuma getirebilirsiniz.

8. Gözle görülen tasarruf tedbirlerinin arasında hiç şühesiz iPad ekranının parlaklığı gelir. Zaten iPad’in pil ömrünü uzatmanın en önemli yolunun da parlaklık ayarından geçtiğini özellikle vurgulayarak mümkün olan en az parlaklık değerinde kullanmanız buraya kadar önerdiklerimizin toplamına yakını kadar bir enerji tasarrufu sağlayacaktır. “Ayarlar> Parlaklık ve duvar kağıdı” menüsünden girip çalışmanızı engellemeyecek bir parlaklık değerine hareketli çubuğu kullanarak ayarlayabilirsiniz.

9. iPad 2 için Apple’ın resmi sitesindeki özellikleri arasında veya cihazınızın kullanma kılavuzunda da görebileceğiniz gibi çalışma sıcaklığı: 32 ° – 95 ° F (0 ° – 35 ° C) arasında bulunmalıdır. Bu değerler -4° to 113° F (-20° to 45° C) arasındaki bir değer olması durumunda hem cihazınız sorunlar yaşayacak hem de enerji anlamında kayıplar olacağı söylenmektedir. Cihazınız eğer açık bir yerde parkeden aracınızda ise yanınıza almak en iyisi olacaktır. Yahut plajdaysanız gölgelikte bulunması cihazın selameti için yerinde olacaktır. Kış aylarında da bunun tam tersi olarak çok soğukta uzun süre bırakılmaması gereklidir ki bu sebeple oluşacak sorunlar garanti kapsamı dışında tutulmuş olduğunu da belirtelim.

10. Bazen Apple sürüm güncellemelerini özellikle pil ömrünün artması adına iOS sisteminde optimize yapmak sureti ile iyileştirmelere gittiği görülür. Bu nedenle daima en son sürüm iOS firmware’i kullanın ve bunun için iTunes üzerinde sürüm kontrolü yapmayı unutmayın.

Umarız bu öneriler işinize yarar ve anlık iPad 2 kullanımının yanında pilinizin genel kullanım süresine de olumlu katkılarını kullanım süresince görürsünüz.

14 Comments

Add a Comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir