iPad 2 ve iPhone 4S iOS 5.0.1 Untethered Jailbreak Gelişmeler

(Beklenen jailbreak yayınlandı buradaki yeni konudan takip edebilirsiniz >>) Pod2g‘nin geçtiğimiz günlerde geliştirip Dev Team eliyle iPhone 3GS, iPhone 4 ve iPad’lerin iOS 5.0.1 untethered jailbreak‘e kavuşturmasının ardından Pod2g A5 işlemci içeren iPad 2 ve iPhone 4S için çalışmalara başladığını da duyurmuştu. Beklenen haber çok erken geldi diyebiliriz ki iOS 5.0.1 untethered jailbreak uygulaması iPhone 4S ve iPad 2’lere bir hafta içinde gelebilir şeklindeki twitter mesajı uzun zamandır jailbreak bekleyen iPad 2 ve iPhone 4S kullanıcılarını hayli mutlu etti. A4 işlemcilere nazaran A5 işlemcilerin jailbreak işleminin hayli zor olması bu konuda umutları da uzun vadeye yayılmasına sebep olduğu gibi yeni haberle beraber sevinç ikiye katladı diyebiliriz.

iOS 5.0.1 iPad 2 ve iPhone 4S Jailbreak

Yukarıdaki twitter mesajında geçtiği üzere bu kısacık mesaj bekleyenleri için hayli önem arzediyor. A5 işlemcileri A4 işlemcilere göre çok daha fazla çalışma ve zaman gerektirdiğinden şansın yanında olması ile beraber bir hafta içinde iPhone 4S ve iPad 2‘lere iOS 5.0.1 untethered jailbreak’in gelebileceğini söylemesi Pod2g’nin misyonunun da ne kadar önemli olduğunun bir göstergesi olsa gerektir.

iOS 5 Untethered Jailbreak Chronic Dev Ekibinde konusunda Pod2g’nin geçtiğimiz günlerde yayınlanan A4 işlemcili cihazlara yönelik iOS 5.0.1 untethered jailbreak haberimizde;

“Bu haberden sonra darısının A5 işlemcili iPad 2 ve iPhone 4S’e temennisi ile bunun da haberini sizlerle en kısa zamanda paylaşmak üzere hoşçakalın.” demek sureti ile temennimizin de hızlı bir şekilde karşılık bulduğunu görmek bizim içinde ayrı bir mutluluk oldu. İşler Pod2g’nin dediği gibi yaver giderse bir hafta içinde iOS 5.0.1 untethered jailbreak iPhone 4S ve iPad 2’ler için de mümkün olacak.

iOS 5.0.1 iPad 2 ve iPhone 4S Jailbreak

Bu arada henüz belirsizlik olduğu için bulundukları sürümü korumaya çalışan iPad 2 ve iPhone 4S kullanıcılarının iOS 5.0.1’e geçiş yapabileceklerini de ayrı bir twitter mesajında belirten Pod2g bu sözü ile de bir önceki mesajını teyit etmiş oldu.

Güncelleme: 20.01.2012

Beklenen jailbreak uygulaması Absinthe adı ile az önce yayınlandı henüz Mac cihazlarda kullanılabilecek sürümünü absinthe-mac-0.1.2-1 bağlantısından indirebilirsiniz. Konuyu ve yeni gelişmeleri buradaki yeni konudan takip edebilirsiniz >>

Güncelleme: 20.01.2012

A5 işlemciler (iPad 2, iPhone 4S) için beklenen untethered jailbreak hakkında artık sona gelindi. Her ne kadar açıklamalar ile daha önce yayınlanacağı beklentisine girsekte yine de hacker’ların yaptığı net açıklamalara ihtiyaç duyduğumuzu biliyorsunuz. Son gelen haberlere göre artık jailbreak’in her an yayınlanabileceği ve Chronic Dev ekibi tarafından Greenpois0n’un son sürümü olarak geleceği duyuruluyor. Yine bir başka ekip olan Dev Team’de “Corona A5 jailbreak neredeyse hazır!” diyerek artık sona gelindiğinin sadece hata düzeltmeleri gibi işlerle uğraştıklarlarını görebiliyoruz. Konu hakkında dev team blogunda yer alan haber ile yayınlanacak olan jailbreak’in aşağıdaki cihazlar ve sürümleri kapsayacağını da ayrıca belirtiyorlar.

  • iPhone 4S: 5.0 (9A334), 5.0.1 (9A405) and the “other” 5.0.1 (9A406)
  • iPad 2: 5.0.1 (9A405)

Adı Redsn0w olsun Greenpois0n olsun uzun zamandır beklenen iOS 5.0.1 untethered jailbreak’in büyük bir heyecanla beklendiği bir gerçek ve açıklamalara bakıldığında da her an yayınlanabileceğini söyleyebilmek mutluluk verici… Dev team’in konu ile ilgili olarak yaptığı bizim de yukarıda özetlemeye çalıştığımız haberine bu sayfadan erişebilirsiniz. Gelişmeler geldikçe size buradan bildirmeye devam edeceğiz.

Güncelleme: 16.01.2012

Pod2g’den beklenen jailbreak en azından önceden duyurduğu gibi bir hafta içinde yayınlanmadı ancak tıpkı A4 cihazlar için geliştirdiği untethered jailbreak gibi iPhone 4S zincirlerinin kırıldığı videoyu da yayınladı. Böylelikle A5 işlemciye sahip olan iPhone 4S jailbreak yapıldı. Bundan sonraki süreç dev team tarafından yayınlanacak olan A5 cihazlar için Redsn0w jailbreak olacak. Aşağıdaki video’da Pod2g’nin çalışmasının sınucu görebilirsiniz.

Güncelleme: 12.01.2012

Pod2g ve @saurik’in geçtiğimiz gün yaptığı çalışma sonucunda iPad 2 ve iPhone 4S jailbreak için artık sistem engellerinin kaldırıldığı ve jailbreak için geliştirdikleri sisteme bir kaç şeyin daha eklenmesi gerektiği paylaşıldı. Bu sürecin hayli yorucu geçtiğinin de vurgulandığı açıklamada artık A5 işlemciler için sona gelindiğinin en güzel açıklaması olduğunu düşündüğümüz son açıklamadan sonra jailbreak’in pazar gününe kadar gelebileceğini tahmin ediyoruz.

Güncelleme: 10.01.2012

A5 işlemcilere sahip iPhone 4S ve iPad 2 için untethered jailbreak konusunda bir araya gelen Pod2g Planetbeing, MuscleNerd ve P0sixninja ciddi anlamda bir çalışmaya giriştiklerini duyurdular. Henüz tam anlamı ile beklenen müjdeyi veremeyecek olsak da üzerinde çalışıyoruz diyerek dünkü çalışmaları hakkında kısacık bir bilgiyi bizlerle paylaştılar. Bu konudaki yeni gelişmeleri yine bu yazımızdan güncelleme şeklinde vermey devam edeceğiz.

20 Comments

Add a Comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir