iPad mi? Samsung Galaxy Tab mı? [video]

samsung galaxy tablet apple ipadBir Apple hayranı olarak açıkçası bu soruya verilebilecek yanıt için hayli düşünmem gerekti ki tarafsız olmak anlamında soruya kendimi muhatap edince açıkçası bu seferlik reyimi Samsung Galaxy Tab tarafına kullandığımı belirtmeliyim. Gerek 3G’li gerekse de sadece wi-fi’li modellerini kullanmış olduğum iPad özellikle de ilk ürünlerden olması ve içerisindeki işletim sisteminin şu anda piyasada olan aynı kulvar cihazların işetim sistemine göre daha oturaklı olması sebebi ile ve en önemlisi ciddi sayılabilecek bir rakibi olmamasından dolayı tercihim hep iPad’den yana oldu.


iPad’i yakınen tanıyan biri olarak bunun tam tersine Samsung Galaxy Tab’ı da tanımayan biri olarak yapacağım tespitler tam anlamı ile doğru olamayacağı gibi taraf olmanın da verdiği psikoloji ile bu cihazın hakkını yiyebilirdim. Aşağıdaki video’yu da izledikten sonra açıkçası ben iPad mi yoksa Galaxy Tab mı noktasında kendimi bir anda Galaxy Tab’dan yana buluverdim.

Yukarıdaki videoyu iyice inceleyen ve daha önce iPad kullanmış olan birisi ne demek istediğimi çok daha iyi anlayacak olması ile beraber aradaki tercih ibresinin de Galaxy Tab tarafına kaymaması için açıkçası bir sebep göremeyecektir. Tam aksine galaxy tab tercihi pekişecektir diye düşünüyorum ki şimdi aşağıya iPad ile mümkün olmayıp galaxy tab ile gelenleri de maddeler halinde görünce daha farklı düşünebilirsiniz.

  • Galaxy tab’da telefon özelliği bulunuyor.
  • Çift kamerası ile görüntülü görüşme imkanı.
  • Flash desteği ile web sayfalarındaki flash görselleri sorunsuz izleniyor.
  • Daha hafif ve daha küçük olması kullanım kolaylığı sağlıyor.
  • USB ve Bluetooth bağlantıları ile diğer cihazlarla iletişim ve dosya alışverişi imkanı var.

Yukarıdaki videoda cihazın sayfa geçişleri, uygulama hızı, ekranın hassasiyeti vb işleyişi göz önüne alınınca, ipad’i neden şimdi almamalısınız konusunu da inceledikten sonra ve hemen yukarıda ipad ile mümkün olmayan ama galaxy tab ile gelen özellikleri değerlendirince tarafsız olmayı başarabilen herkesin tercihinin Samsung Galaxy Tab olmaması için açıkçası sebep göremiyorum.

Belki de galaxy tab’ın en büyük handikapı sayılabilecek konu Android işletim sisteminin henüz iOS işletim sistemi kadar oturmuş ve stabil olmayışı, Apple Appstore’un uygulamalarının çokluğu ile android market’in buna nazaran daha az uygulama içermesi yahut iPad’in ekranının daha büyük olması… İnanın bu handikaplar bu cihazı öteleyip iPad alınması için geçerli sebepler olmadığı ortada olmakla beraber ürünleri tüm özellikleri ile değerlendirdiğimizde Samsung Galaxy tab bir adım öne çıkıyor. Üstelik iPhone 4 ve iPad’lerin ekranlarının Samsung tarafından üretilmiş olması da ayrı bir ilginç not olarak belirtmekte fayda var.

Eğer bugün itibari ile bir tablet’e ihtiyaç duyuyorsanız tercihinizi samsung galaxy tab’dan yana kullanın derim. Tabi yarın iPad 2 ve beraberinde gelecek olan özelliklerin neler olduğunu görmek için de bir kaç ay beklemenizde ayrıca fayda var 😉

3 Comments

Add a Comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir