iPhone 4S Almak İçin 10 Neden

Amerikada ve avrupanın belli başlı ülkelerinde / ekimden itibaren ön talep, 14 Ekimde de canlı satışı gerçekleştirilecek olan iPhone 4S yenilikleri ve iOS 5 ile tam uyumlu halde meraklıları ile buluşacak. Çoğu insan iPhone 4S‘i bir hayal kırıklığı olarak tanımlasa da Apple’ın iPhone 4S ile rakiplerinin ellerindeki modelleri görüp ardından da 2012 3. çeyreğine doğru iPhone 5’in hesabını yaptığı düşüncesi ile tam bir stratejik hamle olarak değerlendiriyoruz. Özellikle Apple’ın reklam, pazarlama ve ürün stratejisine ait yol haritası başarıları geçmişte de bu tip şikayetleri zaman içinde avantaja çevirmiş olarak karşımıza çıktığına çok şahit olduk. Bu nedenle iPhone 4S‘e bir iPhone 5 beklentisi psikolojisi ile değil de neleri getirdiği ile ilgilenmek çok daha mantıklı olsa gerek.

iphone 4S Almak için 10 Neden

Eğer çok gerekiyorsa da tasarımının dışında da iPhone 4S‘e iPhone 5 gözüyle bakarsak eğer iPhone 4’ün üzerine çok şey katılmış olduğu da net olarak görülecektir. İsterseniz bu vesile ile sizlerle “neden iPhone 4S almalıyım?”a yanıt olabilmesi adına iPhone 4S almak için 10 nedeni sizlerle paylaşalım;

  1. Performans : A5 çift çekirdekli işlemcisi ile iPhone 4S en kendisine en yakın ürün olan iPhone 4’ten 2 kat daha hızlı çalışan aynı zamanda Grafik işlem noktasında da iPhone 4’ten 7 kat daha hızlı olduğunu düşünürsek tam bir performans canavarı olarak iPhone 4S’i niteleyebiliriz. tabi bu belirtilen performans değerlerini iphone 4 kullanmamış olan birisine izah etmek hayli güç olacağından bunun değerlendirmesini iPhone 4 kullanıcılarına bırakmak daha yerinde olacaktır.
  2. Kamera : iPhone 4S bilindiği gibi 8MP’lik bir kameraya ve 3264 x 2448 piksellik resimleri çekebilecek şekilde geliştirildi. iPhone 4’ün 5MP kamerası olduğu düşünülürse bu değerin yine iPhone 4S’e ne kattığını sanıyorum tahmin etmek o kadar zor olmasa gerek. Böylelikle iPhone 4’e nazaran %60’lık bir renk ve piksel kalitesinin iPhone 4S’e getirildiğini anlayabiliriz. Düşük ışıkta daha kaliteli ve aydınlık resim çekmesi geliştirilen sensörü ile daha fazla konfor sunuyor.
  3. Video Kamera : iPhone 4 HD görüntü yakalamasına sahip olmasına rağmen sadece 720P çözünürlük kalitesi sunabiliyordu. iPhone 4S ile bu değer de yerini 1080P’ HD video çekim özelliğine taşımış oldu. Daha az ışıkta daha kaliteli çekim, gürültü azaltma ve görüntü sabitleme gibi geliştirilmiş özellikleri ile daha kaliteli video çekim imkanını kullanıcılarına sunuyor.
  4. Siri : Kişisel dijital asistan olarak tanımlanan Siri teknolojisi iPhone 4S’e iOS 5 ile beraber adeta kapağını bulmuşçasına örtüşen kalitede bir uygulama olarak hayli dikkat çekici. Siri’nin taşıdığı yapay zeka temeline kurulu yapısı ile cihazınızla iletişiminiz bir bakıma ona sorular sorup yanıtlar alma kıvamında olacak. Restoranlardan sinema salonlarına takviminizde yer alan notlarınızdan hatırlatmalara kadar Siri’ye sorduğunuzda bu yanıtları size uygun bir şekilde verecek. Sesli komut teknolojisinde Apple’ı bir adım öne taşıyan Siri’nin önünün tamamen açık ve zaman içinde yayınlanacak olan güncelleştirmeler ile de sürekli geliştirilecek olan bir teknoloji olduğu düşünülürse ileride gelebileceği seviye kullanıcısını ayrıcaklı hissetmesine yeterli olacaktır.
  5. AirPlay : Bu özellik zaten Apple TV ile şu anda da kullanılabilen, iPhone’unuzdaki görüntüyü uyumlu TV’lere aktarmaya yarayan bir teknoloji olarak kullanılmakta. Bu şekilde daha büyük bir ekranda epostalarınızı kontrol etmek yahut oyun oynamak çok daha keyifli olacak. Oyun geliştiricileri bunun için iPhone’u bir oyun kontrolörü olarak düşünerek oyunları buna göre geliştirmeye başladılar bile. Böylelikle kablosuz bir oyun kontrolörü haline de gelecek olan iPhone 4S ile daha keyifli anlar yaşayabileceksiniz. Airplay yansıtma özelliği iPad 2 ve iphone 4S ile kullanılabilir olacak.
  6. Geliştirlmiş Anten : Geçmişte yaşanan iPhone 4 anten sorunu Apple için önemli bir ders oldu. Bu hem tanıtım adına hem de müşteri memnuniyeti adına çok olumsuz bir sonuçtu ki iPhone 4S’te bu durumun üzerinde özenle duruldu. Bu nedenle iPhone 4S çift antenli yapısı ile bu konuda azami performans sağlandığı gibi hizmet alınan GSM operatörü HSDPA+ teknolojini destekliyorsa 14.4Mbps veri indirme yeteneğine sahip olunabiliyor.
  7. Batarya (şarj) Ömrü : Yukarıda da belirttiğimiz gibi, A5 çift çekirdekli işlemci, 7 kat daha fazla grafik kalitesi, 8MP kamera ve Siri asistanı ile beraber iPhone 4S şarj ömründen de taviz vermemsi ile hayli önemli bir ayrıntıya sahip. Buna göre 3G özelliği aktif olduğu durumda kesintisiz 8 saat, 2G şebekesi üzerinden ise 14 saat konuşma süresi sunuyor. 6 saat internet (wifi ile 9 saate çıkıyor), 10 saat video izleme, 40 sat müzik dinleme ve 200 saatlik bekleme süresi ile iPhone 4S batarya bazında hayli kaliteli bir yapıda.
  8. Dizayn : İnsanların çok büyük bir bölümü belki de çok daha farklı bir görünümde iPhone 4S (iPhone 5 psikolojisi ile) bekliyor olsalarda bu haliyle de 4S’in mühendislik harikası bir tasarıma sahip olduğunu gözardı etmemeleri gerekir. Hatta aradan geçen zaman içinde donanımsal anlamda çok daha kaliteli bir yapıya iphone 4S ile kavuşulduğu düşünülürse bu anlamda da iPhone 4 tasarımının üzerine önemli şeylerin konulduğu düşünülebilir. iPhone 4 lansmanı yapılırken “Çarpıcı” ve “Harika” olarak sunulmuştu ki bu eğilimin devam ediyor oluşu bir kayıp olmasa gerek.
  9. Uygulamalar : Apple’ın göz kamaştıran uygulama deposu ve 500.000 üzeri uygulaması ile özellikle rakiplerine göre daha güvenli, sıkı bir uygulama politikası içermesi en büyük avantajı. Tüm bunlarla beraber iPhone 4S A5 işlemcisi ile uygulamaların her hangi bir değişikliğe gitmesine gerek kalmayacak yapıda olması sebebiyle de sorunsuz bir kullanım imkanı sunuyor.
  10. Memnuniyet : Apple ürünlerinin temel yapısı donanımı ile işletim sisteminin tam uyumlu olması sebebiyle kilitlenme, çökme gibi sorunları yaşamaksızın “daima çalışan” cihazlar temeline kurulu olduğunu biliyoruz. Üstelik satış sonrası müşteri menuniyetinin en güzel örneklerinden bir tanesi de iPhone gibi cihazlara yedek parça üretmeyip gerekli görüldüğü ve garanti sözleşmesi ilkelerine uygun kullanımda yaşanan donanım arızalarında birebir değişim ile çok öenmli bir işi başarıyor. İnsanlarda Apple bu ve diğer açılardan tamamen bir güven unsuru haline gelmiş durumda ki Apple kullanıcıları başka cihazları kullandıklarında kendilerini “daha az özel” hissettiklerini vurguluyorlar. İstatistikler yalan söylemez; iPhone kullanıcısılarının %90’ı yine bir sonraki telefon olarak iPhone’u tercih ediyor ki bu eğilim iPhone 4S ile devam edecek görünüyor.

Şimdi iPhone 4S, iPhone 5 olarak yepyeni bir dizayn ile çıkıyor olsaydı ve bu özellikleri taşıyor olsaydı “hayal kırıklığı” şeklinde bir histen bahsedilebilecekmiydi? Kaldı ki hayal kırıklığı rakiplerinin ifadesi olabilir ki bir iPhone kullanıcı olarak en fazla “daha farklı dizayn olabilirdi” düşüncesi taşıyabilirim ki bu da “hayal kırıklığı” terimi ile çok farklı anlam taşıyor. Bir de işin strateji ve ekonomik boyutu var ki şu anda bir iPhone 5’in çıkması rakipleri için bir koz olacak ve kısa süre sonra çıkacak ürünler ile iphone 5’in geçilmesi söz konusu olabilecekti. Ama Apple iPhone 4S ile rakiplerinin çıkarabilecekleri ürünleri görüp arkasından piyasaya hakim olabilecek bir iPhone 5 düşüncesinde olabilir.

Her şeye duygusal olarak yaklaşılması nasıl doğal ise hayatın ve ekonominin gerçeklerini de gözardı etmemek gerekir diyerek yazımızı sonlandırıyoruz. iPhone 4S bugün itibari ile Amerikada saat 12:01’de satışa sunulacak ki bazı avrupa ülkeleri (İngiltere, Fransa vb. gibi) ön sipariş, 14 ekimde de canlı satış ile alıcılarıyla buluşacak.

4 Comments

Add a Comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir