iPhone 4S ve iPad 2 iOS 5.1 Jailbreak Gelişmeleri

(Absinthe 2.0 iOS 5.1.1 untethered jailbreak yayınlandı buraya tıklayın) Geçtiğimiz günlerde düzenlenen Apple etkinliğinde tanıtılan yeni iPad ile beraber iOS 5.1 sürümü de serbest bırakılmıştı. Yine bir çok kullanıcı farkında olmadan ve neye sebebiyet vereceğini bilmeden iTunes’te yer alan güncellemeyi yaparak cihazlarının sürümünü iOS 5.1‘e yükseltti. A5 diye tanımlanan işlemciye sahip olan iPad 2 ve iPhone 4S kullanıcıları böylelikle jailbreak imkanını da şu an için kaybetmiş oldular. Konuları yakından takip edenlerin bileceği üzere halen A5 işlemcili iPad 2 ve iPhone 4S için jailbreak imkanı sadece iOS 5.0.1 için mevcut. iOS 5.1 sürümü için ise henüz herhangi bir jailbreak metodu bulunmamakla beraber bu yazımızı sabit konu yapmak sureti ile iOS 5.1 jailbreak gelişmelerini “güncelleme” şeklinde sizlerle paylaşacağız.

Yine bilineceği gibi iPhone 4, iPhone 3GS ve diğer modeller için iOS 5.1 tethered jailbreak imkanı bulunmakta. Bu jailbreak metodlarından Sn0wbreeze 2.9.3 ve Redsn0w 0.9.10b6 iOS 5.1 jailbreak imkanı bulunmakta. A5 işlemcili cihazlar için ise yeni bir jailbreak metodu bekleniyor. Bu konuda ilk gelişme yine Pod2g isimli hacker’dan geldi, iPhone 4S ve iPad 2 iOS 5.1 jailbreak için açıklaması şöyle;

iPhone 4S ve iPad 2 iOS 5.1 Jailbreak

Yeni iPad için jailbreak imkanının ne zaman olacağı sorusuna yanıt olarak Pod2g iOS 5.1 için sistemin açıklarını taradıklarını ve üzerinde çalıştığını belirtiyor. Yeni gelişmeler oldukça sizlere bu konu altından “güncelleme” olarak vereceğiz, bizi ve konumuzu takip etmeyi unutmayın!

Eğer iPhone 4S veya iPad 2 cihaza sahipseniz ve iOS sürümünüz henüz iOS 5.0.1 ise ve jailbreak yapmak isterseniz buradaki konudan istifade edebilirsiniz.

#Güncelleme: 16.03.2012

Az önce iOS hacker’larından Stefan Esser (i0n1c) paylaştığı tweetinde iOS 5.1 yüklü olan iPad 2‘de Cydia’nın yüklenmiş olduğunu gösteren resimler paylaştı. Bu demek oluyor ki şu anda A5 işlemcilerden iPad 2 üzerinden iOS 5.1 jailbreak yapıldı diyebiliyoruz. Konu hakkında ayrıntılı bir bilgi olmamakla beraber haber kaynağı bizzat kendi Tweeti olmasından dolayı güvenilir olarak görülmektedir. Paylaşılan resimler aşağıdadır;

iOS 5.1 iPad 2 Jailbreak iOS 5.1 Jailbreak iOS 5 iPad 2 Jailbreak

#Güncelleme: 01.05.2012

Uzun bir süredir herhangi bir gelişmenin yaşanmadığı iOS 5.1 jailbreak konusunda Pod2g dün bir tweet atarak hem bu konuda halen çalışmakta olduğunu göstermiş oldu hem de çok önemli iki açığın daha tespit edildiğini açıkladı. Gerçi yukarıdaki açıklama da aynı kişisen gelmiş olup üzerine pek bir gelişme yaşanmamıştı.

Pod2g ve iOS 5.1 ile iOS 6 Jailbreak

Pod2g şimdi bu açıklaması ile beraber daha önce başlattığı bir anketin de sonuna doğru gelindiğini büyük bir kesiminde iOS 5.1 jailbreak’in yayınlanmasından önce iOS 6 sürümünün bu sürüme ait jailbreak’in de yapılabilme olasılığının daha yüksek olması nedeniyle beklenmesinin daha iyi olacağına dair oy vermiş durumda.

Yani bekleen jailbreak gelecek ay düzenlenecek olan WWDC konferansı sonrasına yani iOS 6‘nın (sürümü farklı da olabilir) da yayınlanma olasılığına karşı ertelenmiş durumda. Bakalım gelecek günler bize ne gösterecek ancak Pod2g muhtemelen bu açıkların iOS 6 ile kapatılmaması için iOS 5.1 jailbreak’i yayınlamama taraftarı olduğunu da göstermeye yetiyor.

#Güncelleme: 04.05.2012

iPhone 4 iOS 5.1 Untethered Jailbreak

Son zamanlarda herkesin gözünün üzerinde olduğu iOS hacker’ı Pod2g az önce kendi iPhone 4’ünü iOS 5.1 untethered yapılmış olarak gördüğüne çok sevindiğini gösteren bir tweet paylaştı. Bu demek oluyor ki iOS 5.1 untethered jailbreak A4 cihazlar için yakında diyebiliriz.

#Güncelleme: 11.05.2012

iPad 3, iPhone 4 Untethered Jailbreak

Pod2g arka arkaya attığı iki yeni Twitter mesajında özellikle iPad 3 (yeni iPad) untethered jailbreak‘e iOS 5.1 üzerinden ulaştığı şimdi de yeni yayınlanan iOS 5.1.1 untethered jailbreak üzerinde çalıştığını duyurdu.

iPad 3, iPhone 4 Untethered Jailbreak

Bir diğer mesajında da iPad 3’ün yanına iPhone 4‘ü de katarak AppleTV 3’ün de her an bu cihazların arasına katılabileceğini belirtti. Artık A4, A5, A5X cihazlar için iOS 5.1 untethered jailbreak’in ortalama bir hafta içinde gelebileceğini düşünebiliriz diye de elmadoktoru olarak kendi fikrimizi de sizlere belirtmiş olalım.

#Güncelleme: 11.05.2012

iPad 3 Jailbreak

Pod2g az önceki mesajında iPad 3 için iOS 5.1.1 untethered jailbreak’in hatasız bir şekilde yapıldığını paylaştı. Artık sona doğru hızla geliyoruz…

#Güncelleme: 14.05.2012

iOS 5.1.1 Untethered Jailbreak

Pod2g az önce blogunda çok konuşulan iOS 5.1.X sürümlerine ait untethered jailbreak hakkında kısa bir not yayınladı. Sizler için gerekli yerlerini çevirdik;

Her ne kadar kendisi iOS 5.1.1 untethered jailbreak’i uygulamış olsa da bunun bizlerle paylaşılabilmesi için geçmesi gereken bir çok testin olduğunu söylüyor. Çünkü çalışmak için 16 ayrı iOS cihazının olduğunu ve hak verileceği üzere tüm cihazlarda sorunsuz çalışacak bir jailbreak’i yayınlamak istediğini söylüyor. Bunların dışında ne zaman yayınlanacak diye soracak olursak 1-2 haftayı alabilir diyor ki bu daha da erken gelebilmesine engel değil. Yayınlanacak olan untethered jailbreak’in tüm cihazları kapsayacağı ama sadece Apple TV 3 için gelişme olmadığını bildiriyor.

#Güncelleme: 18.05.2012

iOS 5.1.1 Untethered Jailbreak

Pod2g’nin son mesajına göre artık iOS 5.1.1 untethered jailbreak tüm cihazları kapsar hale geldi. 3G ve 3GS kullanıcıları da yayınlanacak olan jailbreak metodu ile cihazlarını jailbreak yapabilecekler. Muhtemelen 21 ile 27 mayıs arasında iOS 5.1.1 untethered jailbreak’i bekleyin diyebiliriz.

#Güncelleme: 24.05.2012

Pod2g ve Chronic Dev ekibinin açıklamasına göre 25.05.2012’de (yarın) iOS 5.1.1 untetherede jailbreak yayınlanacak (saat farkını değerlendirmemiz lazım)

142 Comments

Add a Comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir