iPhone 6 ve 6 Plus Kamerası En İyisi

Geçtiğimiz hafta DxOMark firmasının kamera ve lens uzmanları tarafından yapılan benchmark testi iPhone 6 ve iPhone 6 Plus modellerinin geliştirilmiş arka kameralarının bir rekora imza attığını ve rakiplerini açık ara farkla egale ettiklerini söylersek yanılmış olmayız.

Etkileyici bir sonuç çıkaran bu iki modelin kameraları, 100 üzerinden 82 puan alarak en yakın takipçileri olan Samsung Galaxy S5 modelinin 79 puanlık rekorunu egale ettiler ve şef pozisyonuna yerleştiler.

Tabi ki bu test sadece iPhone 6, iPhone 6 Plus ve Galaxy S5 arasında yapılmadı. Yapılan test sonucunda, Galaxy S4 75 puan, Sony Xperia Z1 76 puan, Xperia Z2 29 puan, Xperia Z3 79 puan alırken, Nokia’nın 41 megapiksellik modeli olan 808 PureView 77 puanda kaldı.

DxOMark-karsilastirma

DxOMark Mobile tarafından yapılan açıklamada, Apple’ın iPhone 6 ve iPhone 6 Plus ile akıllı telefon resim kalitesinde altın standardı yakaladığı, bunun da oto-odaklı video yakalama ve daha hızlı odaklama yapması (yeni odak piksel teknolojisi sayesinde) ve büyük ahizesi ve daha hassas sensörü üstündeki optik resim sabitleyici sayesinde olduğu belirtildi.

DxOMark, “Cihazlarda çok iyi, geniş açıda ışıklama şatlarına sahip olaan genel olarak güvenilir bir pozlama var ve hızlı ve kesin bir oto-odaklamaya sahip” şeklinde açıklamasını özetliyor.

Şunu not etmekte fayda var ki, iPhone 6 Plus’ta iPhone 6’ya göre hafif bir farklılık var ki o da, içerisindeki büyük vizör ve optik resim sabitleyici. DxOMark’a göre iki cihaz da yüksek kaliteli fotoğraf çekiminde çok yakın performans sağlıyor.

Her ne kadar son üç yılda çıkan tüm iPhone’larda 8 megapiksellik kamera bulunuyor olsa da, yeni iPhone’larda gerek iç mekân çekimlerinde gerekse dış mekân çekimlerinde keskin detaylar mevcut. Özellikle düşük ışıkta yapılan çekimlerde yapılan düzeltmeler takdire şayan.

f/2.2 diyaframına ship geliştirilmiş kameraları ve geliştirilmiş yazılımsal tekniklerle birlikte ve içerisinde bulunan A8 işlemcinin de desteğiyle birlikte, daha canlı fotoğraflar ve keskin sonuçlar almak mümkün hale getirilmiş.

iPhone-6-lens

Fotoğraf çekiminin yanı sıra, iPhone 6 ve iPhone 6 Plus’ta video çekimi de oldukça geliştirilmiş. iPhone 5S’te 30 FPS (Frame Per second, Saniye Başına Görüntü sayısı) çekim yapılırken bu rakam iPhone 6 modellerinde 60 FPS olarak göze çarpıyor. Yavaş çekimlerde ise iPhone 5S’te 120 FPS olan bu rakam iPhone 6 modellerinde 240 FPS olarak üretilmiş.

Aşağıdaki fotoğrafları inceleyerek, Apple2ın kamera konusunda kendisini ne kadar geliştirmiş olduğunu görebilirsiniz. iPhone 1, iPhone 3G, iPhone3GS, iPhone 4, iPhone 4S, iPhone 5, iPhone 5S ve iPhone 6 ile yapılan çekimlere bakıldığında fark bariz olarak ortada.

compare-3

compare-1

Eğer iPhone 6 veya iPhone 6 Plus modellerinden birine sahipseniz, instagram üzerinden paylaştığınız fotoğraflarınıza #elmadoktoru hashtagini eklemeyi unutmayın.

2 Comments

Add a Comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir