iPhone İçin 10 Kaliteli Jailbreak Tweak’i

iPhone ve Jailbreak, birbirine bu kadar yakışan iki kelimeyi yan yana gördüğümüzde akla ilk gelen şeylerin başında şüphesiz Cydia Tweak’leri yer alır. Cydia bilindiği gibi Jailbreak işlemi ile beraber cihazına yüklenen alternatif uygulama deposunun adıdır. Bu depoda yer alan ve adına Tweak denilen küçüklü büyüklü uygulama parçalarının adına deniliyor. iPhone’a çok daha fazla özellik katan ve zaten gayet kullanışlı olan cihazınıza olduğundan çok daha fazlasını katan bu uygulamalar kullananları tarafından çok yakından tanınır ve Jailbreak yapmalarının asıl amacı da bu uygulamaları cihaza yükleme amacıyladır. İşte bu başlık altında sizlere cihazınızın gücüne güç katan, kullanımına yeni özellikler ekleyen, en kaliteli ve en çok tercih edilen 10 cydia uygulamasını tanıtacağız.

Bu yazımızda sizlere önereceğimiz 1o cydia uygulaması Zephyr, Springtomize 2, PasswordPilot, TetherMe, iFile, Barrel, CallBar, IntelliScreenX, Aloud ve son olarak da SBSettings olacak. Dilerseniz tek tek bu uygulamaların amaçlarının ne olduğu ve hangi özelliklere sahip olduklarına değinelim.

1. Zephyr

Zephyr Cydia Tweak

Zephyr chpwn isimli iOS geliştiricisi tarafından üretilmiş, hemen hemen her iPhone kullanıcısının terch edebileceği bir Cydia uygulamasıdır ve BiggBoss reposundan indirilebilir. Zephyr, multitasking denilen çoklu uygulama alanını home (ana menü) tuşunu kullanmaksızın dokunmatik olarak ekranı hafifçe yukarı kaydırmak suretiyle açabilmenizi sağlar. Uygulamalar arası geçiş, uygulamadan çıkma gibi özellikleri hızlıca gerçekleştirebilmenizi sağlar. Aynı zamanda ekranın sol veya sağ köşesini hafifçe hareketlendirerek uygulamalar arası tam ekran olarak geçiş animasyonunu içerir. Son güncellemesi ile beraber bildirim merkezi animasyonu da eklenen Zephyr‘e 4.99$ fiyatı ile sahip olabilirsiniz.

2. Springtomize 2

Springtomize 2 Cydia Tweak

Springtomize 2 Filippo Bigarella tarafından geliştirilmiş Cydia’dan yüklenebilen olmazsa olmaz uygulamalar arasında yer alan başarılı bir tweak’tir. Etkisini tek bir amaca hizmet etmemesinden alan Springtomize 2, iPhone‘un bir çok varsayılan ayarını düzenlemenize olanak tanır. Ana ekrandaki simgelerin yanyana gelme sayısından tutun da boyutlarına, bağımsız olarak her yere taşımanıza ve istediğiniz şekilde konumlandırmanıza yarar. Kilit ekranı animasyonlarından, dock diye tabir edilensimgelerine, simgelerin ve klasörlerin ayarlarına kadar bir çok düzenlemeyi yaparak cihazınızı özelleştirmenize yarar. Yapabildikleri için tek tek yazabilmemizin mümkün olmadığı uygulamayı kullandıkça değerini anlayabileceğinizi söylememiz sanıyoruz özet için yeterli olacaktır ve uygulama BigBoss reposunda 2.99 $ fiyatı ile satın alınabilir.

3. PasswordPilot

PasswordPilot Cydia Tweak

PasswordPilot 2 Filippo Bigarella tarafından geliştirilmiş bir parola yöneticisi uygulamasıdır. App Store üzerinden bir uygulama indireceğiniz sırada size Apple ID’nizi grmenizi istenen ekranın bazen ne kadar da sıkıcı geldiğini söylememize gerek yok sanıyorum. İşte bu uygulamamız bir kereliğine girdiğiniz Apple ID’nizi tutar ve sonraki zamanlarda App Store’dan uygulama indirdiğinizde Apple ID girme ekranını by-pass eder. BigBoss reposundan ücretsiz olarak indirilip kullanılabilir.

4. TetherMe

TetherMe Cydia Tweak

TetherMe Sam Bingner tarafından geliştirilmiş olan bir Cydia uygulamasıdır. Temel olarak görevi iPhone için hücresel veri bağlantısını kolayca sağlıyor olmasıdır. Örneğin bilgisayar, tablet veya diğer akıllı telefonlarla bağlantınızı paylaşmak isteyebilirsiniz, TetherMe bu işlemi kolaylaştırarak ilgili cihazlarla hücreel bağlantınızı yapmanızı sağlar. Cebinizde kablosuz bir bağlantı yönlendiricisini taşımak, tek bir internet hesabı ile farklı cihazlardan bağlanmanıza olanak tanıyan bu uygulamaya sahip olmak istiyorsanız BigBoss reposundan 4.99 $ fiyata temin edebilirsiniz.

iFile Cydia Tweak

iFile Carsten Heinelt tarafından geliştirilmiş bir dosya / klasör yöneticisi uygulamasıdır. Gerçi bu tanım iFile için haksızlık gibi olacak olsa da temel anlamı itibari ile görevi bu olmakla beraber iPhone sisteminin tüm dosya ve klasörlerine erişebilmenizi ve bunlar üzerinde çalışabilmenizi sağlar. Başkaca ek herhangi bir uygulama gerekmeksizin bluetooth ile sistemden dosya gönderebilmenizi, dosya ve klasörlerin permission (yazılabilirlik) ayarlarını düzenleyebilmenizi, tıpkı Windows veya Mac OS X bilgisayarınızda gezindiğiniz gibi cihazınızın sisteminde gezinebilmenizi sağlar. SSH bağlantısına ihtiyaç duymadan işlemleri pratik olarak direk cihazınızdan yapabilir, dosyalarınızı DropBox gibi sistemlerle entegre biçimde paylaşabilmenizi sağlayan ve anlattıklarımız dışında bir çok fonksiyonu bulunan olmazsa olmaz uygulamalardan birisidir. BigBoss reposuından temin edebileceğiniz bu uygulamayı deneme sürümü olarak da kullanabilirsiniz.

6. Barrel

Barrel Cydia Tweak

Barrel Aaron Ash tarafından geliştirlmiş eğlenceli bir uygulamadır. Eğlenceli yanını geçiş efektlerinden alan Barrel, iPhone ekranınızda sayfalar arası geçişi animasyonlu hale getirerek hoş bir görünüm sağlar. İçeriğinde bir çok güzel geçiş efekti olan uygulama BigBoss reposundan 2.99 $ fiyatı ile temin edilebilir.

7. CallBar

CallBar Cydia Tweak

CallBar Joshua Tucker ve Elias Limneos tarafından geliştirilmiş bir uygulamadır. Uygulama temel görevi itibariyle telefon görüşmelerini daha sezgisel bir yapıda yapmanızı sağlar. Normal olarak iOS telefonu arabirimi arama geldiği esnada tam ekran olarak gelirken bu uygulama sayesinde bir banner şeklinde ve daha kibar diye tabir edebileceğimiz şekilde görüntülenmesini sağlar. Yine size gelen telefonu bu bannerdan geri çevirebilir, görmezden gelebilirsiniz. Uygulama BigBoss reposundan 3.99 $ fiyatla satın alınabilir.

8. IntelliScreenX

IntelliScreenX Cydia Tweak

IntelliScreenX Intelliborn tarafından geliştirilmiş ve favori uygulamalarınız arasında yer alabilecek özellik ve güzellikte bir uygulama. iPhone bildirim merkezinizi şenlendiren ve birbirinden güzel özellikler katan IntelliScreenX ModMyi reposundan temin edebileceğiniz diğer uygulamalara nazaran biraz fiyatlı olabilecek bir bedel ile, 9.99 $ değerinde bir uygulamadır. Bildirim merkezinize sayfa sayfa RSS beslemelerini, Twitter ve Facebook’u gösterebilen bu uygulamaları bildirim ekranında kullanabileceğiniz bildirim merkezi odaklı bir uygulamadır. Ayrıca metin mesajları gönderiminde hızlı kompozisyon sağlayabilen, imessage servisini de bildirim merkezinden kullanabildiğiniz kullanışlı bir uygulama olarak dikkat çekiyor.

9. Aloud

Aloud Cydia Tweak

Aloud Ori Kadosh tarafından geliştirilmiş ModMyi reposundan 1.99 $ fiyatla temiz edebileceğiniz bir bildirim uygulamasıdır. iPhone bildirimlerini farklı bir şekilde size ileten Aloud bu işlemi ses uyarı şeklinde yapar. Activator eylemleri ve Maps yönlendirmelerini de sesli olarak size bildiren uygulama Türkçe dil desteği ile de kullanmayı isteyeceğiniz Tweak’ler arasında yer alabilir. Duyuru mesajlarını ve uygulama bildirimlerini sesli olarak almak isteyen kullanıcıların tercih edebileceği bir uygulama olarak önerilerimiz arasında yer alıyor.

10. SBSettings

SBSettings Cydia Tweak

SBSetting BiggBoss tarafından geliştirilmiş ve iPhone’larda yerini alması şart olan uygulamaların başında gelen son derece ödemli bir uygulamadır. Jailbreak kullanıcıların tamamı tarafından bilinmesine rağmen bahsetmeden geçmek olmazdı ki bu amaçla bir kez de burada bulunmasını istedik. SBSettings bir çok anahtarı içeren ve cihazınızın bir çok fonksiyonunu aktif veya pasif yapabileceğiniz, sistemde çalışmasını istemediğiniz tweak’lerin kontrol edilebileceği, aynı zamanda bildirim merkezine eklenebildiği gibi kendi başına da ekranın üst köşesinden parmağınızı kaydırmak sureti ile aktif edebileceğiniz bir uygulamadır. BigBoss reposundan ücretsiz olarak temin edilebilir.

Blog’umuza ait son güncellemeleri Twitter veya Facebook sayfalarımızdan da takip edebilirsiniz

8 Comments

Add a Comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir