iPhone, iPad ve iPod Touch Şarj olmama sorunu nasıl çözülür?

iPhone, iPad veya iPod Touch kullanıyorsunuz ve bir gün cihazını şarja taktığınızda Apple ürününüzün hiçbir yanıt vermediğini ve şarj olmadığını görüyorsunuz. Böyle durumlarda genellikle cihazınızın bir darbe almış olabilir veya daha farklı bir nedenden dolayı şarj da bir sorun oluşmuş diye düşünebilirsiniz. Fakat belki de durum sandığınız kadar ciddi değildir, ne dersiniz?

İlk olarak denemeniz gereken şey elbette USB kablonuz ile önce prizden şarj etmeyi denemek ve ardından da bilgisayarınız aracılığı ile şarj etmeyi denemek olmalıdır. USB güç adaptörleri her ne kadar sapasağlam görünse ve dışarısında bir çizik dahi olmasa da zamanla bozulabiliyor. Eğer cihazınız bilgisayarınızdan şarj oluyorsa sorununuz USB güç adaptörünüzde demektir.

Hala mı sorununuz çözülmedi? O zaman bir arkadaşınızdan sağlam olduğunu bildiğiniz bir USB kablosu alıp deneyin. Bu da sorununuzu çözmediyse okumaya devam edin.

Şarj yuvasının içini temizleyin

Evet, oldukça basit bir çözüm gibi görünebilir fakat en etkili çözüm yollarından birisi de budur. Eğer cihazınızın kablosu ve adaptörü ile herhangi bir sorunu olmadığını test edip her şeyin sorunsuz olduğuna inandıysanız şarj yuvasının içini temizlemeniz gerekiyor demektir.

şarj-sorunu

Zamanla telefonumuzun her yerine tozlar kaçabiliyor ve telefonumuzun alt kısmında yer alan şarj yuvası da herhangi bir tozdan etkilenme durumuna son derece müsait. Fakat dikkat, çok sert olmayacak mümkünse diş fırçası ucu yumuşaklığında malzemeler ile temizleyin ve temizlediğiniz malzemelerin tamamen kuru olduğuna emin olun. Şarj yuvası son derece hasasstır, yuvayı temizlerken aynı şekilde hassas davranın. Muhtemelen şarj yuvası temizlendiğinde cihazınız artık şarj olacaktır.

Hala mı şarj olmuyor?

Eğer tüm rehberde anlatılanları denediyseniz ve cihazınız hala şarj olmuyorsa muhtemelen problem Şarj soketinin kendisinde demektir. Özellikle su ve nem gibi etkenler ile cihazlar karşı karşıya kaldığında hemen bozulabiliyor. Bu aşamadan sonra kendi başınıza yapabileceğiniz pekte fazla bir şey yok. Cihazınızı tekrar şarj alır halde görmek için son çare garanti servisine veya kaliteli bir servise götürmek.

11 Comments

Add a Comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir