iPhone Joomla Blog Uygulaması

Joomla sitelerinizi mobil durumdayken de içerik anlamında güncelleyebileceğiniz bir plugin‘i sizlerle tanıştırmak istiyorum. Bu işlemi mobil olarak iPhone cihazlarımızdan yapabileceğimizi de ayrıca belirtmeliyim. Bu işlemi yapabilmenin yolunu size adım adım anlatmam gerekirse eğer;

  • Öncelikle Joomla Rehberi’nde yer alan “metaweblog” (indir) pluginini indirip joomlanıza kurun ve ardından bu plugini aktif hale getirin.
  • Ardından site genel yapılandırma kısmından da “Sistem” sekmesinden “Web Servisleri” kısmını “Evet” olarak seçerek aktif edin.

blogpressBuraya kadar sitemizi uzak bağlantı için hazırlamış olduk. Bu şekilde farklı uygulamalar kullanarak da bilgisayarımızdan sitemizin içerik kısmına güncelleme yapabiliriz. Tabi konumuz iPhone olunca anlatımımız da bu yönde olacak.  Şimdi sıra geldi iPhone’umuzu bu bağlantı için hazırlamaya, bu işlemi de telefonumuza yükleyeceğimiz bir uygulama ile yapacağız. Uygulamamızın adı BlogPress, bu uygulamayı iTunes içinden iTunes Store linkinden telefonunuza kurabilirsiniz. Uygulama ücretsizdir ancak bazı özellikler kısıtlanmış o sebeple size ücretli sürümünü tavsiye ederim. Onun da iTunes Store linkinden indirebilirsiniz. (2.99$)  Uygulamayı kurduktan sonra masaüstüne gelecek olan simgesine tıklayarak işlemlerimize geçebiliriz. Sonra da aşağıdaki resimlerde de anlatıldığı gibi ayarlama işlemlerini sırasıyla yapabiliriz.

joomla-blogger joomla-blogger2 joomla-bilgi-guncelleme

Bu aşamada ilk olarak ekrana “Blogger” varsayılan olarak seçili geliyor biz bunun üzerine tıklayarak “Joomla” içerik yönetim sistemini seçiyoruz. Ardından da joomla yönetim paneli giriş bilgilerimizi gireceğimiz ekran geliyor. Bu ekranda site adresimizi, kullanıcı adımız ve şifremizi yazarak yukarıda yer alan “Save” butonuna basarak işlemlerimizi kaydediyoruz.

joomla-baglanti joomla-baglandi icerik-yonetim

Kısa bir süre bağlantımızın gerçekleşmesini bekliyoruz ve bağlantı sağlandığında da ortada yer alan resimdeki gibi joomla simgesinin yanında sorunsuzca bağlantı kurulduğuna dair bir simge çıkacak. Buradan hemen altta yer alan 3 butondan ortakine yani “Manage” butonuna basarak en sağda resimde görüldüğü gibi var olan içeriklerimizi düzenleyebilir yahut “Write” butonu ile yeni bir blog girdisi yazabiliriz. Burada yazılacak kategorileri joomlamıza yüklediğimiz pluginin içine girerek değiştirebilirsiniz. Artık nerede olursanız olun basit ve hızlı bir şekilde yeni içeriklerinizi ekleyebilirsiniz. Bu uygulama içinden istediğiniz kadar joomla veya desteklenen diğer blog sistemlerini ekleyerek aynı anda yönetebilirsiniz.

3 Comments

Add a Comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir