iPhone ve iPad ile Apple Rekora Doymuyor

Apple, iPhone ve iPad satışlarından kazandığı ivmeyle karını ikiye katlamayı başardı. Şirket üçüncü çeyrekte 7.31 milyar dolarlık kar elde ettiğini açıkladı. Bu, geçen yılın aynı dönemine oranla yüzde 125’lik bir artış anlamına da geliyor.  Şirketin rekor karında iPhone ve iPad’in payı büyük. Zira Apple, 3’ncü çeyrekte 20 milyonun üzerinde iPhone; 9 milyonun üzerinde de iPad sattı. Apple’ın aynı dönem Mac satışları ise efsane Macintosh’ların iPhone ve iPad’in gölgesinde kalmaya başladığını kanıtlar nitelikte. Çünkü Mac satışları aynı çeyrekte 4 milyonun altında kaldı.  Apple, bir zamanlar müzik çalar piyasasında “devrim” olarak görülen iPod’ların satışlarında ise yüzde 20’lik bir düşüş olduğunu açıkladı.

Apple şimdi bu sonbaharda piyasaya çıkması planlanan iOS 5 ve iCloud’a odaklanmış durumda. Bir diğer haber de teknoloji sitelerinde hayli yer buldu, haberin aktörü konumundaki kişi ise Google’ın CEO’su Eric Schmidt olunca haber de hayli ilgi çekici oldu tabi. Habere göre Eric Schmidt’in, Apple’ın rekor kar açıklamasından çok kısa süre önce söylediği “Apple’ın da aralarında bulunduğu rakiplerin Google’ın Android işletim sistemini kıskandığını” söylemişti.  Schmidt’in, Tokyo’daki bir “Mobil Teknoloji” konferansında yaptığı açıklamalar kısa sürede teknoloji haberleri veren internet sitelerinin en önemli haberleri arasında yer aldı. Schmidt, Apple’ı kast ederek: “Google Android’li telefonlarda geçen sene patlama yaşandı. Rakiplerimiz bize yanıt veremiyor. Yenilikle karşımıza çıkamadıklarından davalarla yanıt vermeye çalışıyorlar” dedi.

Apple iPad ve iPhone Rekor Satışa Ulaştı

Schmidt’in bahsettiği davalar Apple’ın dünyanın 3 büyük Android işletim sistemi kullanan telefon üreticisine açtığı davalar. Apple’la davalık olan bu 3 şirket, HTC, Motorola ve Samsung. Amerikan Uluslararası Ticaret Komisyonu’ndan bir yargıç, HTC ürünlerinin Apple’ın iki teknoloji patentini ihlal ettiğine hükmetmişti. Karar, Apple’ın HTC’nin ürünlerinin Amerika’ya sevkiyatını engelleyebilmesinin yolunu açıyor.

Kaynak: Voanews

Add a Comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir