iTunes 21 Numaralı Hata Kodu Çözümü

Geçtiğimiz gün iTunes Hata kodları konusunda yaşanan 21 numaralı hata sorunu ile ilgili aldığımız bazı yorumlardan sora bu hatanın sıklıkla yaşandığını gözlemledim. Hatta öyle ki bir ara bu sorunu yakın bir tanıdığımın cihazında da görmüş ve sorunu için biraz uğraşmam gerekmişti. Tamam, itiraf ediyorum sorunu çözmek için fıttırmam gerekti. Diğer hata kodlarına nazaran bu hatanın çözümü biraz daha uzun süreceği ve aynı zamanda çok daha fazla arandığı için bu hata koduna özellikle ayrı bir başlık altında yer vermenin uygun olacağını düşündüm.

21 Numaralı hata kodunun temel sebebi Restore işlemini gerçekleştirirken bilgisayarınızın güven kalkanı ile yaşamış olduğunuz sorunlardan ileri gelmektedir. Bu durumda ilk olarak kontrol etmeniz gerekenleri şu şekilde sıralayabilirim;

– Kullandığınız güvenlik yazılımının Apple sunucularına iTunes aracılığı ile erişimi kısıtlamadığını kontrol edin.

– Şayet, bu derecede bir bilgi birikimine sahip değilseniz o halde kullandığınız tüm koruma yazılımlarını kısa süreli olarak devre dışı bırakın. Özellikle tam zamanlı koruma işlevine sahip olan antivirüs yazılımlarında bu adımın önemini vurgulamak isterim.

– Kablonuzun tamamen çalışır durumda olduğundan emin olun ve tekrar deneyin.

Tüm bu yukarıdaki sunduğum takip edilesi adımlardan sonra hala iOS cihazınız restore olmama konusundaki inatçı tavrını sürdürüyor ve iTunes’un sizi çileden çıkartmasına ramak kaldıysa bir de benim çözümüm ile olaya bakmayı deneyebilirsiniz;

Yukarıdaki adımların takip edilmesine karşın bazen (anlam veremediğim bir şekilde) bu durumu aşmak için farklı bir bilgisayar kullanmanız size yardımcı olabiliyor. Özellikle OS X işletim sistemine sahip bir bilgisayar ile deneme işlemi yapıyorsanız şiddetle Windows tabanlı ve yukarıdaki adımlardan geçmiş bir bilgisayar kullanmanızı öneririm. Böylece sorunun ortadan kalktığını göreceksiniz.

10 Comments

Add a Comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir