i-Tunes Aygıttan Geçersiz Yanıt Aldı Hatası ve Çözümü

Eğer herhangi bir Apple ürünü kullanıyorsanız, iTunes sizin için hayati bir önem taşıyan bir uygulamadır. iTunes’a bağımlı olmak can sıkan bir durum olsa da, iTunes’un verdiği hatalar daha fazla canınızı sıkabilir. Her ne kadar jailbreak yapılmış cihaza sahip olduğunuzda iTunes’a alternatif kullanabiliyor olsanız da, bazen iTunes’a zorunlu ihtiyaç duyabiliyorsunuz. Tabi ki cihazlarda yaşanan bu problemlerin çözümü işimizi kolaylaştırıyor.

iTunes hata ve çözümü

Klasik Türk mantığı olarak, elektronik cihazımızda herhangi bir problem çıktığında “kapat yeniden aç” veyahut Cihazınızda problem çıktığında “Restore yap düzelir”.

Peki ya düzelmezse? Veyahut ya telefonunuzu yeniden başlatmak istemiyorsanız?

Bu yazımızda “iTunes aygıttan geçersiz yanıt aldı hatası ve çözümü” hakkında bilgi vermek istiyoruz. “iTunes, iPhone’a bağlanamıyor çünkü aygıttan geçersiz bir yanıt alındı” şeklinde bir hata alıyorsanız ya SAM yöntemi ile aldığınız yedeği geri yüklemeye çalışıyorsunuzdur veyahut Lockdown klasörü cihazınıza yeniden yüklenmiştir. (Farklı bir sebepten dolayı bu uyarıyı alıyorsanız lütfen bilmemizi sağlayın) Bu sebeplerden herhangi birinden dolayı bu uyarıyı alıyorsanız, çözümü gayet basit. Bilgisayarınızdan birkaç dosyayı silmeniz gerekecek.

iTunes dosya hatası ve çözümü

Öncelikle, bu işlemler yapılırken iTunes’un kapalı olması gerektiği bilgisini vermemizde fayda var.

Mac Kullanıcıları, Finder’da Git > Klasöre Git menülerini kullanarak açılan pencereye /var/db/ yazarak DB (Database=Veritabanı) klasörüne erişecek ve “Lockdown” isimli klasörü bulun. Bu klasörün içindeki “SystemConfiguration” dosyası hariç tüm dosyaları silmeniz gerekiyor.

Windows Kullanıcıları da aynı işlemi yapmalılar, fakat dosyanın bulunduğu yer elbette farklı;

Windows XP: C:\Documents and Settings\USER\Local Settings\Application Data\Apple Computer\iTunes veya C:\Documents and Settings\Kullanıcıadı\Application Data\Apple Computer\iTunes

Windows Vista: C:\Kullanıcılar\Kullanıcıadı\AppData\Roaming\Apple Computer\iTunes\ veya C:\Kullanıcılar\Kullanıcıadı\AppData\Apple Computer\iTunes

Bu dosyaları sildikten sonra iTunes’u açarak hata almadan dilediğiniz gibi kullanmaya devam edebileceksiniz.

3 Comments

Add a Comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir