iTunes ile iPhone, iPod, iPad’da Yedek Alma İşlemi Nasıl Yapılır?

Apple kullanıcısı olarak birçoğumuz cihazlarımızda değerli verilerimizi (fotoğraf, ebook, müzik vs) barındırıyoruz. Bu değerli şeylerimizin başına birşey gelmesini istemeyiz tabiki. Ve bunun için de değerli verilerinizi yedeklemeniz gerekiyor. Peki ya yedeklemeyi nasıl yapacaksınız/yapıyorsunuz. İşte bu konumuzda sizlere iTunes kullanarak cihazınızdaki verilerinizi nasıl yedekleyebileceğinizi anlatıyoruz.

iTunes ile apple cihazlarınızdan yedek alma

1. iPhone, iPad ya da iPod’unuzu usb girişinden bilgisayarınıza bağlayın

2. iTunes’i açın.

3. Eğer iPhone’nuzda ya da iPad’inizde iCloud kullanıyorsanız kapattığınızdan emin olun. Çünkü iCloud açık olursa iTunes ile yedekleme yapamazsınız. iCloud kapatmak için önce ayarlara sonra iCloud’a ordan da depolama ve yedeklemeye girin iCloud yedeklemeyi kapatın.

4. iTunes’de sol tarafta cihazlar başlığı altında bulunan cihazınıza sağ tıklayın ve yedeklemeyi seçin.

iTunes ile cihazlarınızda nasıl yedekleme yapabilirsiniz

Yapmanız gerekenler sadece bu kadar. iTunes ile ayarlarınızın, mesajlarınızın, kamera kayıtlarınızın, belgelerinizin, kayıtlı oyunlarınız ya da diğer verilerinizin yedeğini alabilirsiniz. iTunes’in cihazınızdan aldığı yedekleri bilgisayarınızda nereye kaydettiğine aşağıdan bakabilirsiniz:

  • Mac bilgisayarlarda : ~/Library/Application Support/MobileSync/Backup/

  • Windows XP işletim sisteminde : \Documents and Settings\(kullanıcı adı)\Application Data\Apple Computer\MobileSync\Backup\

  • Windows Vista or 7 işletim sistemlerinde : \Kullanıcılar\(kullanıcı adı)\AppData\Roaming\Apple Computer\MobileSync\Backup\

One Comment

Add a Comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir