Joomla 1.5 Sitenizi Kolaylıkla Joomla 1.6 Yapın

Henüz Joomla 1.6 sürümü RC 1 yani kararlı sürüm olmayıp gerçek projelerinizde ve gerçek bir sunucu üzerinde güvenlik açısından kullanmamanız daha doğru olacak. (denemeler dışında) Ancak bu, gelişmelere yabancı kalacağımız anlamına da tabiki gelmiyor. Yakın bir zamanda Joomla 1.6 kararlı sürümü ile tanışacağız ve halen Joomla 1.5 sitelerimizin de Joomla 1.6 sürümüne her şeyi ile taşıma gündemimize gelecek. İşte bu noktada göç yani Joomla 1.6 yükseltme ihtiyacımızı karşılayacak olan bir eklentiye ihtiyacımız olacak. Sizlere daha önce bu sayfada tanıttığım jUpgrade bileşeni işte bu noktada imdadımıza yetişecek.

Üstelik jUpgrade bileşeni ile Joomla 1.5’ten Joomla 1.6’ya yükseltme çok basit bir şekilde olmakta. Tek yapmanız gereken yazımızın sonunda da verdiğimiz linkten bileşeni indirip siteye kurmak. Ardından bileşenler kısmında bileşene girdiğimizde resimde de görüleceği gibi “Start Upgrade” butonuna basmak.

Geri kalan tüm işlemi bileşenimiz yapacak ve şu anda yeni yayınlanan jUpgrade 0.4.7‘de yeni eklenen taşıma özelliği ile tüm içerikler, kullanıcılar ve standart eklentilerin yanı sıra bir sonraki sürümde yayınlanacak olan 3. parti eklentiler ile kullandığınız temaların da taşıma işlemi yapılacak.

Üstelik bileşenimiz taşıma işlemini otomatik yaparken Joomla 1.6 sürümünü de kendisi indiriyor, sunucu ana dizinine yine otomatik olarak “jupgrade” isimli bir klasör açarak yeni sitenizi buraya kuruyor ve işlemin sonunda Joomla 1.5 siteniz aynen durduğu gibi alt dizine kurulu olan ve Joomla 1.5 sitenizin taşınmış hali ile görme imkanını size sunuyor.

Bu bileşeni sizler için yakın takibe aldık ki gelişmeler oldukça sizlerle paylaşmaya devam edeceğiz. yeni eklenecek olan taşıma betiği özellikleri ile Joomla 1.5 sitenizi Joomla 1.6’ya taşımak hayli kolay olacak. Şimdi hemen aşağıdaki linkten bileşeni indirip kullanabilirsiniz, denemek için gerçek sunucu üzerinde olmanız scriptin doğru çalışması için gerekebilir.

jUpgrade 0.4.7 Sürümü İndir

11 Comments

Add a Comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir