Joomla 2.5 Veritabanı Kontrolü Nasıl Yapılır?

Joomla 2.5 ile beraber gelen araçlar Joomla kullanıcıları için hayatı daha kolaylaştıran bir çok araçla beraber geldi. Halen Joomla’nın daha düşük sürümlerini kullanıyorsanız sitenizi Joomla 2.5‘e terfi ettirerek yeniliklerden ve kolaylıklardan yararlanmaya başlayabilirsiniz. Joomla 2.5 ile gelen araçlar ve yeniliklerden bir tanesi de çeşitli sebeplerle oluşmuş olan veritabanı hataları ve bu hataların giderilmesine yönelik uygulama. Veritabanının güncelliği sitenizin daha hızlı ve düzgün çalışması için gerekli olan bir özellik olduğundan güncelliğini denetlemek için yapacağınız işlem son derece basit. Yazımızın devamında bu işlemin nasıl yapıldıuğını görebilirsiniz.

Şimdi adım adım işlem sırasını görelim;

Joomla 2.5 Veritabanı Bakımı

  • Joomla 2.5 yönetim panelimizde yer alan “Eklentiler >> Eklenti Yöneticisi” menüsünden ilgili uygulamanın yönetim alanına ulaşalım.

Joomla 2.5 Veritabanı Bakımı

  • Veritabanı tablo yapısının güncel olduğu ve veritabanı ile çeşitli bilgilerin verildiğini görüyoruz (otomatik denetim sonucu) Bu bize hiç bir sorunun olmadığını gösteriyor, eğer yukarıdaki resimde bazı hatalar rapor ediliyorsa…

Joomla 2.5 Veritabanı Bakımı

  • Aynı sayfada yer alan ve sağ üstteki “Düzelt” butonuna tıklamak sureti ile hataların giderilmesi için ilgili düzeltme uygulamasını çalıştırmış olacağız.
  • Ardından tekrar 2. resimdeki gibi hataların giderilip giderilmediği ile ilgili raporu bize sunan uygulama işlem çıktısını görebiliriz.

Arada bir de olsa bu kontrol ve bakımı yapmak daha sorunsuz bir sisteme sahip olmak adına önerilen bir uygulamadır. Sorunsuz günler dileğiyle…

Blog’umuza ait son güncellemeleri Twitter veya Facebook sayfalarımızdan da takip edebilirsiniz.

One Comment

Add a Comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir