Joomla Hızlı Kurulum Paketi Nasıl Oluşturulur?

Joomla! içerik yönetimi ile ilgilenen kullanıcılardan sıklıkla aldığım sorulardan bir tanesi de tıpkı ücretli temaları hazırlayan firmalarda olduğu gibi hazır, paketlenmiş ve tam anlamı ile çalışan hızlı kurulum paketlerinin nasıl hazırlandığı üzerineydi. Bu vesile ile tamamlanmış bir joomla! sitenin kurulum paketi haline getirilip Quickstart (hızlı başlangıç veya kurulum) olarak nasıl hazırlanacağını sizlerle paylaşmak istiyorum. İşlem son derece basit olup sadece bir kaç adımda özellikle dikkat edilecek yerleri yazımızın devamındaki gibi uyguladığınızda sizler de tamamı ile bitmiş hazır joomla kurulum paketini oluşturacaksınız. Hızlı kurulum paketi hazırlamak için tabiki öncelikle joomla ile hazırlamış olduğunuz bir website, yahut yerel sunucuda projesi bitirilmiş halde çalışan bir joomla’ya ihtiyacımız var. Bundan sonraki aşamaları ise adım adım beraberce inceleyelim;

Joomla Quickstart

Kullanılacak Malzemeler

  • Son sürüm Joomla! kurulum paketi
  • Hızlı kurulum paketi yapılacak website dosya ve klasörleri.
  • Veritabanınızın yedeği.
  • Winrar veya winzip gibi sıkıştırma uygulamaları

Joomla Hızlı Kurulum (QuickStart) Paketi Hazırlama

Birinci Adım: Masaüstümüzde bir tane boş klasör açalım ve bir isim verelim.

İkinci Adım: Hazırlamış olduğumuz websitemiz uzak sunucuda veya yerel sunucuda olabilir, tüm joomla dosya ve klasörlerini oluşturduğumuz yeni klasörümüzün içine alalım.

Üçüncü Adım: Hazır bitmiş bir joomla site olduğundan dosyalar arasında ana dizinde yer alan “configuration.php” isimli dosyayı silelim.

Dördüncü Adım: Yine hazır çalışan bir siteye ait olduğundan klasörler arasında “intallation” isimli bir klasör olmayacaktır. Yeni bir Joomla kurulum paketi içinden “installation” klasörünü alıp klasörümüzdeki joomla dosya ve klasörlerinin yanına koyalım.

Beşinci Adım: Şimdi çalışan siteye ait veritabanı yedeğini almamız gerekiyor, bunun için “phpMyAdmin”e girip veritabanı yedeğini alalım ve dosyayı bilgisayarımıza indirdikten sonra ismini “sample_data.sql” olarak değiştirelim.

Altıncı Adım: Veritabanı dosyamızı “installation \ sql \ mysql” dizininde var olan “sample_data.sql” dosyasının yerine koyalım.

Yedinci Adım: Tekrar sample_data.sql dosyamızı açalım ve için de yer alan “jos_user” ve the “jos_session” isimli iki tabloyu silelim.

Sekizinci Adım: Yine veritabanı dosyasının içinde yer alan ve tüm tabloların isimlerinin başında yer alan veritabanı tablolarının ön eki “jos_ ” değiştirip yerine “#__” (iki tane alt çizgi olmalı) yazalım. Eeğer wordpad ile bu düzenlemeyi yaparsanız “değiştir” menüsünden bu değişiklik yapma işlemini topluca tüm tabloları kapsayacak şekilde yapabilirsiniz.

Dokuzunca Adım: Son olarak da hızlı kurulum paketimizi tamamlamak üzere sıkıştırıp kullanıma hazır hale getirelim.

Böylelikle elimizde daha önceden oluşturmuş olduğumuz ve kendimize göre özelleştirdiğimiz hali ile Joomla hızlı kurulum paketi hazır olmuş olacak. Güle güle kullanın.

Blog’umuza ait son güncellemeleri Twitter veya Facebook sayfalarımızdan da takip edebilirsiniz

5 Comments

Add a Comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir