Joomla SEO 2

Joomla ile hazırlanan siteler için ikinci etapta “SEO” yani türkçesi “Arama Motoru Optimizesi” en önemli faktör olarak karşımıza çıkmaktadır ki konu hakkında blog’umuzda da konu hakkında bir çok makaleye ulaşabilirsiniz. Joomla SEO derken bu çalışmada bizlere kolaylık sağlayacak olan araçların önemi de yadsınamaz, her ne kadar wordpress gibi etkili araçlar joomla için bulunmadığı bu nedenle de wordpress’in bu noktada joomla’dan bir adım ileride olduğu söylense de bir joomlacı olarak buna tabiki katılmam mümkün değil. Çünkü joomla, çekirdek yapısı itibari ile arama motoru optimizesi’ne gayet uygun ve kolay indexlenebilen bir sistemdir. Hatta hiç bir eklenti kullanmaksızın arama motoru uygunluk fonksiyonunu (SEF) kendisinde barındırmaktadır. Ancak yine de wordpress alışkanlıklarından vazgeçemeyen bazı kullanıcılar bu konuda çeşitli serzenişlerde bulunuyorlar. Bunların bazılarına ele alacak olursak;

  • Joomla da var olan linkleri yeniden düzenlemek için her hangi bir imkan yok oysa ki wordpress, seo’lu linklerin tekrar düzenlenmesine olanak tanıyarak istediğimiz linklerin oluşturulmasına yardımcı oluyor.
  • Joomla’da bir içeriği eklediğimizde bunu çeşitli bloglara “Ping” diye tanımlanan servisle bildiremiyor oysa ki wordpress dilediğimiz kadar servise içerik eklenir eklenmez ping atabiliyor.
  • Joomla’da site haritası oluşturmak tam bir işkence, hal böyle olunca da google‘a bu linkleri bildirmekte sorunlar yaşıyor.

Bilen için sorun yok ancak joomlayı tanımaları gerektiği gibi tanımayan kullanıcıların, bilmedikleri sebebi ile haklı ama araştırmadıkları için de gayet haksız serzenişlerdir. Joomla ilk kurulumda genel ayarlarından girildiğinde SEF (search engine function – arama motoru uygunluk fonksiyonu) açıldığında linkler otomatik olarak seo’ya uygun bir hale geliyor. Hiç bir eklenti kullanmadan bunu yapması Joomla! için bir artıdır. Üstelik her içerik için özel meta parameterlerinin atanıyor oluşu da güzel bir özellik. Ancak oluşan seo’ya uygun linklerin düzenlenebilir olmaması sebebi ile yukarıdaki serzenişlerden bir tanesi de haliyle hayata geçiyor. Ancak çeşitli eklentiler ile buna çözüm bulunabiliyor ki wordpresste de eklentilerle desteklenen bir blog sistemi. Örnek olak “Artio JoomSef” bileşeni yüklendiğinde site içi linkler tam istenildiği gibi ve düzenlenebilir bir hale gelebiliyor. Hatta o kadar gelişmiş araçlar barındırıyor ki yeterki bunları kullanmayı bilelim. Site haritası oluşturup hem site için site haritası hem de google için site haritası oluşturabilen Xmap bileşeni bu noktada joomlacılar için çözüm oluyor. Geriye kalan ping, yani içerikleri ping servislerine tanıtan özelliği de elde edebileceğinizi bilmemiz gerekiyor. konu hakkında da zaten buradaki >> yazımızdan faydalanabilirsiniz.

Add a Comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir