Joomla SEO Severlere Hitap Etmiyormu?

Joomla‘nın diğer açık kaynak içerik yönetim ve blog sistemleri ile kıyaslandığı yazılarını, forumlardaki tartışmaları konuya yakın olanlar çok kez şahit olmuştur. Açıkçası bu yazı karşılaştırma tadında olmayacak olsa da yine de birbirine kıyas edilesi çok önemli bir hususta iki satır yazma ihtiyacı hissettim. Joomla mı wordpress mi? [1] – [2] ve [3] şeklinde aslında tam anlamı ile bir karşılaştırma yazısını çok önceden yazmıştım. Ancak SEO‘nun kısaltması üç harf olmasına rağmen açılımı ve altının doldurulması için büyük biyik kitaplar devrilmesi gerektiği bilinen bir gerçek. Çünkü SEO süreci dinamik bir süreç ve algoritmalar, şartlar, çalışmalar neredeyse gün gün değişiyor. Siz de çoğu şeyi tecrübe ederek bilgi haline getirebiliyorsunuz. İşte ben de bu yazımızda her ne kadar beni mutlu etmeyecek bir izlenimi paylaşacak olsam da bilgiyi paylaşma adına yüksek sesle düşünmek anlamında satırları kaleme almaya başlıyorum.

Joomla SEO ve Optimizenin Sıralamaya Etkisi

Joomla ile bunca yıllık içli dışlı olmam sebebiyle bana tecrübe, ufkumu genişletmek, paylaşım duygusu, bir şeyler katmak, arkadaşlar (dostluk değil) gibi bir çok önemli kazanımları edinmeme vesile oldu. Daha önce sahip olduğum özellikleri de bu vesile ile biraz daha geliştirmiş oldum. Ancak SEO ardı arkası kesilmeden devam eden bir süreç olduğundan ve bazı şeyleri kağıt üzerinde değil de bizzat yaşayarak öğrenebileceğinizden bir çok doğru bildiğim yanlışları da bana öğretmiş oldu.

Joomla SEO dediğimizde bir joomla kullanıcısının ağzı kulaklarına varır, çünkü hemen her özellik (arama motoru fonksiyonu ile ilgili) insanın ayağına gelir. Site içi SEO konusunda Joomla kadar komplike ve esnek bir sistem olup onun kadar arama motorlarına site içi bazda uygun olan bir sistemi zor bulursunuz. Her ne kadar bu konuda eksiklikleri var olsa da böyle büyük bir framework içinde, barındırdığı kütüphaneleri ve fonksiyonları bir arada düşünüldüğünde insana bu eksiklikleri de görmezden gelebilmesini sağlıyor. Ama bir yere kadar…

İşte o bir yer, uzun ömürlü ve kalıcı olan bir kaç projeyi joomla ile bugüne kadar sürdürdüğümde gelinen nokta itibari ile elde edilen bir gerçeklik oldu. Evet Joomla, site içi ufak tefek eksiklikleri olmasına rağmen çok başarılı bir sistem ama site dışı yani arama motorları bazında vasat olmaktan öte geçemediğini görmek benim gibi kendini “Joomla’dan başka kuş tanımaz” birisi için hayli zor oldu. Artık bir de bunu bu şekilde dile getirmenin ağırlığını da gelin bir düşünün artık.

Joomla ile çok güzel projeler üretebilirsiniz, başka sistemlerle hele hele WordPress ile joomla’da yaptığınız kolay işlemleri wordpress söz konusu olunca ileri seviyede php ve css bilgisi olmaksızın yapamazsınız. Eğer orta seviye, hele hele başlangıç seviyesinde bir wordpress kullanıcısı iseniz bu sistemi kafanızda oluşturduğunuz hale getirmek hayli güçtür. Ama bu hali ile bile başlangıç seviyesindeki bir kullanıcı için hem site içi seo hem de site dışı seo bulunmaz nimettir. Bu konuda wordpress gerçekten çok başarılı bir blog sistemi. WordPress‘i bir haber, bir video, bir dizin gibi bir çok projeye adeta içerik yönetim sistemi gibi dönüştürenler elbette vardır. Ama anlatmak istediğim ilk andan itibaren kullanılabilir ve esnetilebilirlik açısından o kadar kolay değildir.

Joomla ile hazırladığınız sitelerin indexlenme hızından, site içi ve dışı olmak üzere seo yapısından çok memnun olabilirsiniz. Ama bu memnuniyetinizin asıl kaynağına bakıldığında şunu görürüz;

“Rekabeti çok olan kelimelerde çok iyi bir sıralama elde etmek için SEO mühendisi (var mı böyle bir alan) olmanız gerekecektir. Ve sizinle aynı hedefe koşan site eğer worpress ise (örnekleme sebebim bu sistemi de uzun zamandır kullandığım ve seo konusundaki edindiğim tecrübe üzere yapıyorum) domain adı, barındırıldığı ülke, sitenin yaşı gibi kriterler aynı olduğu durumlarda (çoğu kez wordpress bu konuda dezavantajlı bile olsa) bile wordpress sizden bir adım öndedir. Siz bir konu eklersiniz, anında index alır ve sıralamada olabilecek en iyi yerdedir, yavaş yavaş aynı içeriklere sahip konuları ekleyen siteler geldikçe sıralamadan düştüğünüzü görürsünüz. Bu sonucu çoğu zaman vBulletin sistemlerine karşı da yaşarsınız. Bunda ne sizin ziyaretçi sayınızın fazlalığı, ne pagerank’inizin üstünlüğü ne ilgili yazıyı yazan ilk site olmanız, hiç bir şey bu sunucu değiştirmez.”

Bunu en iyi gözlemleyeceğiniz zaman kuvvetli anahtar kelimelerin yer aldığı bir başlık veya içerik olduğunda daha net anlarsınız. Bunun nedenine dair yanıt yine SEO kriterleri dahilinde verilebilir ki bu konuda iyi bir bilgi birikimi edindim, o bir başka konunun yazısı olacak kadar derin bir konu. O nedenle bir durum tespiti için başlanılan bu yazının boyutu bile düşünülürse o meselenin ne kadar su götüreceği açıktır.

Sonuç olarak bir video siteniz varsa, bir emlak siteniz varsa, bir müzik dinleme siteniz varsa, bir teknoloji siteniz varsa ve siz çok özel anahtar kelimelerle rakiplerinizden iyi bir yer edinmek istiyorsanız SEO experi olma durumundasınız ki bunun aksini bana gösterecek kişinin en azından bir Joomla’cı olarak alnından öpeceğim. (spesifik bir kaç kelimeden bahsedilmiyor genel anlamda) Aslında araştırmalarımın kaynağına aldığım bir tek sitenin bile örneğini verebilirim; Hedef “haber” bu kelimede çok iyi bir yer edinecek olan resmi haber ajansı AA (anadolu ajansı) ne kadar köklü, kaliteli içerik, güzel bir domain, akıllı tasarım vb. sayabileceğiniz bütün olumlu şeyleri SEO’yu etkileyen sebepler bazında sayabilirsiniz. Üstelik bu ajansın ülkede ve dünyada en çok kaynak gösterilen sitelerden (backlink anlamında düşünün) bağlantısı olduğunu düşünün ve bir Joomla site olarak Anadolu Ajansını Google’da “Haber” olarak aratın. Bunu hem Türkiye bazında hem de genel web üzerinden yapın.

Bu sadece bir örnekti ve yazı okumaktan sıkılacağınız bir kıvama iyiden iyiye gelmiş durumda olduğundan daha fazla uzatmayacağım.

Yazıdan çıkarılacak sonuç şu; Rekabeti yüksek olan kelimelerde çok iyi bir yere gelmek istiyorsanız, rakiplerinizle daha rahat mücadele edebilmek istiyorsanız projeniz Joomla olmasın. Abartmaksızın bunu içi acıyarak söylüyorum ve ben bir Joomla otoritesi değilim, sadece edindiğim bilgi ve tecrübe doğrultusunda bir tespit yapıyorum. Benim bu yazdıklarımı okuyan ve bu konuda rakipleri ile istediği kelimelerde rekabet edenler harcadıkları enerji, para, zamanı paralelinde emeğinin karşılığını tam anlamı ile alabilmiş olup olmadıklarına kendileri karar verebilir.

Eee.. şimdi Joomla’yı atalım WordPress’e mi, geçelim? Tabiki yok böyle bir şey karşılaştırma yaparken sadece SEO tabanlı değil bütün olarak bakıp değerlendirilmelidir. Aslında yazının başında net olarak söylediğim gibi Joomla ile proje anlamında orta seviye kullanıcının yapabileceklerini, WordPress ile artık ileri seviyeye ulaşmış kullanıcılar yapabilirler (tema konusunda ise wordpress biraz daha pratik) Zaten Joomla’nın arkasındaki tema ve eklenti desteği kalite bazı da dahil edildiğinde bambaşka bir nimet! Ama SEO konusunda alması gereken bir hayli yolu olduğu da yadsınılmayacak bir gerçek!

Bugün Joomla SEO konusunda aldığım yol beni tatmin edecek seviyede ve artık işlerin üstesinden gelebiliyorum. Harcanan bir yedi sene söz konusu olduğu düşünülürse “eh o kadar da olsun” denilebilir. Veya bir başka açıdan “bu benim beceriksizliğim” olarak da değerlendirilebilir ama şu gayet açık ki “başarınızın büyüklüğü hedefinizin büyüklüğü ile orantılı ise bu başarıdır.”

*Bu konuda sizden gelecek istisnalara da açığım, bu beni mutlu edecektir.

2 Comments

Add a Comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir