Joomla Sitenizi Optimize Etmek İçin 10 Altın Kural

Hemen hemen tüm gelişmiş içerik yönetim sistemlerinde olduğu gibi Joomla ile hazırlanan bir websitesinin temel ihtiyacı kaliteli bir optimizasyondur. Bu olgunun gözardı edilerek hazırlanan projeler aynı alanda faaliyet gösteren ve rakip diye tanımlayabileceğimiz sitelerin bir adım gerisinden gelmeye adeta mahkum edilir. Joomla’yı web projelerinde tercih eden kullanıcılar genellikle esnek yapısı, zengin eklenti ve tema desteği, hemen her ihtiyaca karşılık verecek olan kaliteli çekirdek yapısı sebebi ile Joomla’ya odaklanıyor. Ancak söz konusu optimize olunca joomla ile hazırlanmış bir çok sitenin sınıfta kaldığını ve istenen hedefe götürme noktasında sahiplerine pek de bir şey katmayan projeler haline geldiklerini görmek üzücü.

Sonuçta harcanan emek düşünülünce gözardı edilen çok basit kurallar nedeni ile bu emeğin karşılık bulamaması belki de tek kabahatli olarak Joomla’nın görülmesine kadar gidebiliyor. Halbuki joomla standart yapısı itibari ile hem arama motoru optimizesi hem de genel sistem optimizesi açısından çok çok başarılı bir konumda. Ancak titiz olmayan yahut çok amatör ellerde joomla adeta bir kabusa dönüşebiliyor. İşte bu noktada sizler için kaliteli bir joomla website optimizesinin 10 temel kuralını sizlerle paylaşmak istiyorum. Bu kriterlerin göz önünde bulundurulduğu bir joomla sitenin optimize anlamında temel anlamda başarısız olma ihtimali çok zayıftır. Dilerseniz çoğu joomla kullanıcısının pek önemsemediği ama olmazsa olmaz 10 temel optimize kuralını sizlerle paylaşalım.

Gzip Sayfa Sıkıştırma Özelliğini Açın!

Bu özellik desteklenen sunucu konfigürasyonlarında hız açısından joomla sitenizin elini güçlendirecektir. Bu seçeneği aktif etmek için sitenizin yönetim panelindeki “Genel Yapılandırma Ayarları” kısmında yer alan “Sunucu” sekmesi altında “GZIP Sayfa Sıkıştırma” kısmının aktif edilmesi ile açılır. Tabi bu özellik sunucunun normalden biraz daha fazla yorulmasına sebebiyet verebilecek olsa da özellikle anasayfası hayli kalabalık ve projesi itibari ile bir çok eklentinin yer aldığı siteler için son derece olumlu bir çalışma olacaktır.

Joomla Tema Optimizesi

Joomla web tasarım diyince ilk akla gelen “joomla tema tasarımı” olacaktır ki website performansının temel ayağını temalar oluşturur. Hatalı kodlanmış yahut gereksiz javascript ve görsellerin yoğun olduğu bir tema tasarımı websitenizin çok yavaş çalışmasına sebep olur. Buna temanın kodlaması içindeki görünmeyen ama performansa etki eden çok fazla yorum ve açıklama satırı da olumsuz katkıda bulunur. Bu konudaki hataların tespiti ve bu anlamda optimizenizin durumunu website analiz sitesinden kontrol edebilirsiniz.

Sihirli Değnek “Önbellekleme” (Cache)

Her site ziyaretçisine ayrı ayrı olarak yüklenen bir websitesi mi daha hızlıdır yoksa daha önce ziyaret edilmiş sayfaların bir konumda tutularak (bir nevi yüklenmiş hali ile) ziyaretçilerinize sunulması daha hızlı olur. Tabiki son söylediğimiz daha yerinde olacaktır ki her seferin ve her kullanıcı için ayrı ayrı yüklenecek olan bir sayfa website hızına olumsuz etkisinin olması kaçınılmazdır. Bilindiği gibi siteyi ziyaret eden kullanıcının internet tarayıcısı aracılığı ile websiteniz öncelikle kullanıcının bilgisayarındaki tarayıcı önbelleğine kopyalanarak buradan çalışması sağlanır. Bu çok fazla görsel, içerik vb. materyallerin olduğu bir sitede yüklenme süresini uzatarak belki de kullanıcın sitenizin tam açılmasını beklemeden çıkmasına neden olur.

Halbuki joomla’nın kendi cache (önbellekleme) klasörü üzerinden çalışması ile beraber bu yüklenme hızı artacağı gibi her kullanıcı için ayrı ayrı bir yüklenme söz konusu olmadığından hıza etkisi çok fazla olacaktır. Varsayılan olarak kapalı olan önbellekleme, yine genel yapılandırma ayarları kısmından sistem sekmesinde önbellekleme özelliğinin aktif edilmesi ile açılabilir. Böylelikle seçilen zaman aralığına kadar tazelenmeyecek olan site önbellek görüntüsü, daha önce yüklenmiş hali ile kullanıcılarının tarayıcılarına yansıyacağından hız konusunda çok katkısı olacak bir fonksiyondur.

Gereksiz Eklentilerden Kurtulun!

Sitenize daha önce yüklemiş olduğunuz plugin, modül ve bileşenlerden kullanmadığıklarınızı kapatmak yerine tamamen silin. Çünkü bunlar her ne kadar pasif tutulsa da her seferinde sistem tarafından yüklenirler. Özellikle kaynak kodlara baktığınızda bu yüklenen ama kullanılmayan eklentilerin javascript, css vb dosyalarının yüklendiğini görebilirsiniz. Yani kullanmadığınız her eklenti siteniz için bir yüktür ve bunları tamamen silmek performansa olumlu katkısı olacaktır.

Veritabanı Sorguları İçin Önbellekleme

Daha önce dosya sistemi için önbelleklemeyi anlatmıştık ki veritabanı ile bağlantılı olan fonksiyonların her defasında tekrar tekrar yüklenmesi belkide dosya sisteminden daha fazla performans kaybına sebebiyet verecektir. Son eklenenler, çok okunanlar vb. direk olarak veritabanı ile çalışan sorgular üreten eklentiler hem sunucuyu hem de sitenin performansını olumsuz olarak etkiler. Bu konuya da ilaç olacak QueryCache eklentisi ile sorguları hafifletmek çok hızlı ve basit bir şekilde yapılarak sunucuya ve sitenin performansına katkı sağlayabilirsiniz. Ancak bu eklentinin çalışması için “Legacy Mode” yani geri uyumluluk pluginin aktif olmaması gerekiyor.

Site İstatistiklerini Kullanmayın

Veritabanını rahatlatmak demek sitenize ek hız olarak geri döneceğinden sitenizde yer alan ve veritabanından gereksizce sorgulama yapan istatistik eklentilerini mümkün olduğunca kullanmayın. Zaten webmaster olarak elinizin altında altın değerinde olan bir Google Analytics varken sitenize ek yük getirecek bu anlamdaki eklentilerin kullanılması hem gereksiz hem de Google Analytics ile çok daha fazla istatistiki bilgiye erişmeniz mümkün.

PHPSpeedy Plugini ile Optimize

Joomla PHP Speedy Plugini, CSS ve JavaScript dosyalarınıza bağlı olan kodları sıkıştırmak suretiyle sitelerinizin daha hızlı çalışmasına olanak tanıyan son derece yararlı bir plugindir. Sitenizin temasının optimizesi konusunda değindiğimiz konulara ek olarak bu eklenti ile temalarımızın css ve javascript’lerini sıkıştırarak performansa gözle görülür etkisi olacaktır. Bu eklentiyi de buradaki siteden indirebilirsiniz.

Veritabanı Bakımını Sıklıkla Yapın!

Veritabanı tablolarının optimizesi sağlıklı çalışan bir sistem için arada bir yapılması gereken bir çalışmadır. Son derece basit olan bu çalışmayı phpMyAdmin’den giriş yaparak tüm tablolarınızı seçip açılır kutucuktan da optimize, onarım vb. seçenekleri seçmek sureti ile tablolarda oluşan depolama sorunları ve hatalarını onarıp performansı olumlu yönde etkileyebilirsiniz.

Resimlerin Optimizesi

İçeriklerinizde kullandığınız görsel medyanın sayfaların yüklenmesindeki olumsuz etkisini bilmeyenimiz yoktur. Ancak bunun bilinmesine rağmen optimize edilmemiş resimlerin içeriklere eklenmesi ile sayfa yüklenme sürelerinin uzadığına çok kereler şahit oluyoruz. Genelde içerik girme işlerini hızlıca yaptığımızda belki de dışarıdan alınan resimleri direk ekleyerek (kendi sunucunuza alıp) optimize açısından değerlendirmeksizin içeriklerle beraber yayınladığımızda performansı düşürüyor olabiliriz. Bunun için örneğin Photoshop gibi resim düzenleme programları ile “web için kaydet” seçeneği üzerinden resimlerimizi kaydederken parametlere kısmından örneğin “%60” kaliteye çekerek resim boyutunu bir hayli düşürebilirsiniz.

Modüller İçin Önbellekleme

Daha önce genel sistem önbelleklemesi konusunda değindiğimiz konuların dışında her modül için seçmeli olarak gelen ve o modül için önbelleklemenin aktif yahut pasif edilebildiği bir parametre bulunur. Her bir modül için bu parametre kısmından modül için bağımsız önbelleklemeyi aktif ederek performansı olumlu yönde etkileyebilirsiniz.

Temel anlamda sizlerle website hızına etki eden kriterleri anlatmaya çalıştık. mutlaka bunlar dışında da yapılacak işlemler olabileceği gibi eksik bıraktığımız kısımları tespit ettiğinizde yorumlarınızla yazımıza katkıda bulunmanızdan mutluluk duyarız.

8 Comments

Add a Comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir