Joomla Spam Üyeliklere Nasıl Engel Olunur

Joomla gibi popüler içerik yönetim sistemini kullanan bir çok kullanıcının temel şikayet konularından biri de spam üyelikler konusudur. Öyle ki geliştirilen otomatik üyelik programları üzerinden istenen içerik yönetim sistemine uygun şekilde aynı anda yüzlerce siteye ait üyelik formunu dolduran programlar sizin de veritabanınızı şişirebilir. Tabi bu programlar anti-spam uygulaması (reCaptcha) gibi uygulamaları da aşabilecek şekilde yapılmış. Bu sebeple üyelik formunuzda ekli olan bir recaptcha eklentisi sizi spam üyeliklere karşı koruyamayacaktır. Örnek olarak joomla ile hazırlamış olduğum sitede recaptcha koruması olduğu halde dakikada onlarca otomatik üyelik açıldığını görmek hayli sıkıntılı bir durum. Çoğu aktivasyon yapmadığından aktif üyelik olmasa da veritabanını boş yere de şişirmesinin alemi yok. İşte bu yazımızda joomla sitelerinizi bu beladan nasıl koruyacağınızı sizlerle paylaşmaya çalışacağım.

Joomla sitenizi spam üyeliklerden korumanın en güzel yolu “güvenlik sorusu” uygulaması ile sağlanabilir. Yayında olan joomla giriş modülündeki “kayıt ol” bağlantısına bastıklarında kayıt formundan önce bir güvenlik sorusunun sorulacağı sayfaya yönlenip istenen soruya doğru yanıtın verilmesinin ardından kullanıcıyı kayıt formuna ulaştırmak mantığı üzerine kurulu olan bu uygulamayı modül + plugin (uyumlu ek) aracılığı ile yapacağız.

Spam Üyelikleri Engellemenin Adımları

 • Öncelikle bize lazım olan “jrpassphrase” uygulama eki ve modülünü yazımızın sonundaki bağlantıdan indirelim.
 • İndirdiğimiz plugin ile modül eklentilerini joomla sitemize kuralım.
 • Yüklenen modülün ayarlarını aşağıdaki resimdeki gibi yapalım.

Spam Üyelikleri Engelleme

 1. Öncelikle modülümüz için sanal bir yerleşim alanı ismi vereceğiz, bunun için ilgili alan adının yazılı olduğu yere tıklayınca modül pozisyonuna istediğiniz bir ismi verebilirsiniz. Örneğimizde olduğu gibi bu kısıma “soru” ismi vererek bir modül alanı belirlemiş olalım. Böyle bir şeyi neden yapıyoruz derseniz eğer bu modülü biz lazım olduğu yerde ve lazım olduğu zaman göstereceğiz ki bunu da ilerleyen aşamalarda net olarak anlayacaksınız.
 2. Kullanıcının kayıt olmak için önce güvenlik sorusunu yanıtlayacağı alanda yazmasını istediğimiz yazıyı buraya gireceğiz. Buradaki yazımız da kullanıcıya sormak istediğimiz ve kendisinin gerçek bir kullanıcı olduğunu anlayabilmemiz için oluşturuyoruz. Bazen spam üyelikleri açanlar bunu program ile değil de elle de yapıyorlar bunu yapanlarda genelde yabancı (rus, çin vb…) İşte bu ayrıntıyı da dikkate alarak buraya soracağınız soruyu adamlar Google Translate sayfasından çeviremeyecek şekilde belirlerseniz bu anlamda tam bir önlem almış olursunuz. Mesela bu alana yazacağınız soru “mayıstan sonraki ayın adını yazın” gibi.
 3. Bir diğer kısıma da sorunun yanıtını göndermek için kullanılacak olan butona isim belirledikten sonra modülü yayına veriyoruz.
 • Şimdi sıra yüklemiş olduğumuz pluginin ayarlarını yapmaya geldi, bunun için plugin (uyumlu ek yöneticisi) menü öğesinden ilgili alana girip yüklediğimiz pluginin ayarlarına bakıyoruz.

Joomla Spam Üyelik Engelleme

Pluginimizdeki bir alan, kullanıcı güvenlik sorusuna hiç yanıt yazmadığında ikincisi ise hatalı cevap verdiğinde çıkacak yazıyı belirlememiz içindir. En üstteki de modülde sorduğumuz sorunun doğru yanıtının yazılacağı alandır ki örnek sorumuzu yukarıda vermiştik, buradan da cevabını yazıyoruz. İşlemler bittiğine göre artık plugini yayına verebiliriz. Farkındaysanız modülümüz aslında olmayan bir pozisyona atandı bunu yaparken de amacımıza değinmiş ama detaylandırmamıştık. Şimdi bu konunun detaylarına da değinerek tam anlamı ile bir rehber hazırlamış olmanın rahatlığını hissedelim;

Biliyorsunuz “içerikte modül yayınlamak” bir çok joomla kullanıcısının yakından bildiği bir olay olmasına rağmen bilmeyenler için tekrar değinelim. Bir modülü içerikte göstermeye yarayan bu işlemi yapmak çok basit;

İçerikte Modül Nasıl Yayınlanır?

 • Öncelikle plugin (uyumlu ek) yöneticisinde yer alan “Content – Load Module” plugininin aktif olması lazım. Bu plugin bize içeriklerde istediğimiz bir modülü yayınlamamıza olanak vereceği için önemlidir.
 • Plugini yayına verdikten sonra yeni bir içerik oluşturmak için içerik yöneticine gidiyor ve üstteki “yeni” butonuna tıklayarak içerik oluşturma alanına ulaşıyoruz.

Joomla Spam Üye Engelleme

 • Resimde de görüleceği gibi yazı alanına spam engelleme modülüne atadığımız modül pozisyonunun adını “loadposition soru” şeklinde yazıyoruz. Siz modül pozisyonuna ne isim verdiyseniz onu yazabilirsiniz. hemen sağ taraftaki parametrelerde yer alan  “Botlar” kısmına da arama motorları bu içeriği taramasın ve indexlemesin diye “nofollow ve noindex” parametrelerini yazıyoruz. Bunu neden yapıyoruz diye sorarsanız bu sayfanın index alması gereksiz olduğundan dolayıdır, başka da özel bir sebebi yok.
 • Yazımızı bölüm ve kategori ksımlarında kategorilenmemiş olarak seçiyoruz ve bu şekilde kaydediyoruz.

Güvenlik Sorusu Sayfasına Giriş Modülünden Yönlendirme Ekleme

 • Bu işlemi yapmak için öncelikle güvenlik sorusu modülünü eklediğimiz içeriğin “ID” sini alacağız örneğimizdeki haliyle içeriğimizin linki “index.php?option=com_content&view=article&id=65” siz “65” sayısını kendi içeriğinizin “ID”si ile değiştireceksiniz.
 • Aldığımız içerik linkimizi şimdi standart olarak kullandığımız üye giriş / kayıt modülündeki standart yönlendirme bağlantısı ile değiştirmek olacak. Bu işlem için iki yol var ki birincisi temamızın klasörü içinde yer alan “html” klasörüne baktığımızda “/mod_login/tmpl/default.php” şeklinde bir dosya varsa bu dosya üzerinden, yoksa ikinci seçenek olarak “/www/modules/mod_login/tmpl/default.php” dosyası üzerinden işlem yapmak sureti ile düzenleyeceğiz.
 • Html düzenleme programlarından biri ile yahut wordpadde açtığımız “default.php” dosyasında “index.php?option=com_user&view=register” yazan satırları bulup “index.php?option=com_content&view=article&id=65” (siz “65” sayısını kendi içeriğinizin “ID”si ile değiştireceksiniz) şeklinde değiştirip kaydettikten sonra ftpden yine ait olduğu dizine göndereceğiz. Böylelikle giriş modülümüzde yer alan kayıt formu bağlantısı yerine oluşturduğumuz güvenlik sorusu sayfasına yönlendirmiş olacağız.

Aslında güvenlik sorusu plugini bu yönlendirme işlemini otomatik olarak yapabiliyor ancak bazı temalarda özellikle de override yapılmış olanlarda sorun olabiliyor. O nedenle size anlattığımız şekli ile uygularsanız ve buraya kadar izah edilenleri aynen yaparsanız artık siteniz sıkı bir şekilde spam üyeliklere karşı korumalı durumda demektir. Standart üye giriş modülünü hiç düzenlemeden yapmak için de pluginin için yer alan ve resimde görülen “Alternate Passprase Page URL” kısmına modülü eklediğiniz içeriğin bağlantısını yazarak (ör: index.php?option=com_content&view=article&id=65) kaydedin hata olmazsa o zaman giriş modülünü düzenlemenize gerek kalmaz ve sistem otomatik olarak önce güvenlik sorusu sayfasına yönlendirir sonra da doğru girişin yapılması ile kayıt sayfasına ulaştırır.

Bu anlatımı tıpkı diğer anlatımlarımda olduğu gibi denemiş ve başarılı sonuç elde ettikten sonra sizinle paylaşmış bulunuyoruz ki uygulanmış halini Joomla Türkiye Dizini bağlantısından sağ üstte yer alan “giriş” modülünden kayıt seçeneğine tıkladığınızda görebilirsiniz. Umarım sizler için faydalı bir yazı olmuş ve spam üyelik belasından sitenizi korumanızda yardımcınız olmuştur. Konu hakkında takıldığınız yerler olursa veya sormak istediğiniz bir şeyler olursa aşağıdaki yorum kısmından bize ulaştırabilirsiniz.

Spam Üyelikleri Engelleme Eklentisi jrpassphrase İndir

12 Comments

Add a Comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir