Mac Appstore’da Retina Ekran Destekli İlk Uygulama

İlk kez 2011 yılında piyasaya sürülen iPhone 4 ile birlikte gelen retina ekran özelliği kısa sürede kullanıcılar için olmazsa olmaz özelliklerden birisi haline geldi. iPad’in yeni versiyonunda da uygulanmaya başlanan retina ekranlar Apple’ın pazarda rakiplerine göre önde olmasını sağlıyor. Hal böyle olunca Apple tutkunları retina ekran özelliğini artık bütün cihazlarda görmek istiyor: Mac bilgisayarlar da dahil! Apple yeni Mac bilgisayarlarını görücüye çıkarmak üzere. 11 Haziran’da yapılacak olan WWDC (World Wide Developers Conference)’da bir dizi yeni ürününü tanıtması beklenen Apple tarafında en çok merak edilen soru, retina ekranların Mac bilgisayarlara gelip gelmeyeceği. Örneğin; 9to5mac.com’a göre, Apple 11 Haziran’da yeni mobil işletim sistemi iOS 6 ile birlikte, yenilenmiş iCloud’u ve OS x Mountain Lion’ı tanıtacak.

Mac AppStore Retina Display Apps

Site, donanım tarafında ise 15 inçlik MacBook Pro’nun retina ekran desteğiyle geleceğini öngörüyor. TNW ise 15 inçlik MacBook Pro ile birlikte 11 ve 13 inçlik MacBook Air ve iMac’lerin de retina ekranlı olacağını tahmin ediyor. Tüm bu tartışmalar devam ederken yeni Mac’lerin retina ekranlı gelip gelmeyeceği konusunda bugüne kadarki en somut kanıt bulundu ve Apple’ın Mac bilgisayarlar için geliştirdiği MacApp Store’da retina ekran desteği getirilmiş bir uygulama yayınlanmaya farkedildi: Önemli dosyalarınızı senkronize etmenizi sağlayan Folderwatch uygulaması. Brothers Roloff’un Twitter’dan verdiği bilgiye göre Apple retina ekran desteği sunan  Folderwatch’ın 2.0.4 versiyonunu onayladı.

Bu gelişme Apple’ın yeni nesil Mac bilgisayarlarının retina ekranlı olacağı şeklinde yorumlanıyor. Bu noktada Apple’ın son birkaç yıldır geliştiricilerin yüksek çözünürlüklü uygulamalar geliştirmesine izin verdiğini hatırlatalım. Ancak yine de Folderwatch, bugüne kadar onaylanan HiDPI özelliğinin dışında retina grafik desteği kelimesini ilk kullanan ve onay olan uygulama.

Her ne kadar kullanıcılar Apple’ın yeni nesil Mac bilgisayarlarında retina ekran görmek istiyor olsa da, bu özelliğin gelmesi için bir süre daha beklemeleri gerekebilir. Zira retina ekranlı yeni iPad’inin dağıtımında, retina ekran üretiminde yaşanan bazı gecikmeler nedeni ile aksaklıklar yaşayan Apple’ın, aynı riski Mac’ler için alıp almayacağı bilinmiyor.

Kaynak: ComputerWorldTurkiye

Blog’umuza ait son güncellemeleri Twitter veya Facebook sayfalarımızdan da takip edebilirsiniz.

5 Comments

Add a Comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir