Mac Os X’te Ekran Görüntüsü Nasıl Kayıt Edilir?

Birçok mac kullanıcısı, bilgisayarının ekran görüntüsünü kaydetmek için Camtasia isimli ekran görüntüsü kaydetme aracını kullanmakta. Fakat bu programın ücretli olması kullanıcılar için alternatifler arama ihtiyacı doğuruyor. Bu noktada devreye MacOS X ile birlikte varsayılan olarak gelen QuickTime Player giriyor. Keza QuickTime Player’in çoğu kişinin bilmediği ekran görüntüsü alma özelliği mevcut.

QuickTime ile MacOS X 'te ekran görüntüsü alma

Peki, QuickTime Player ile ekran görüntüsü nasıl alınır?

Öncelikle QuickTime uygulamasını açıyoruz ve araç çubuğundaki Dosya seçeneğini tıklıyoruz. Dosya menüsünde önümüze üst kısımda üç seçenek çıkıyor. Yeni Film Kaydı seçeneğini seçerek, bilgisayarımızın web kamerası aracılığıyla film kaydı yapabiliyoruz. Yeni Ses Kaydı seçeneğini seçerek bilgisayarımızın mikrofonunu kullanarak ses kaydı yapabiliyoruz. Yeni Ekran Kaydı seçeneği ile de bilgisayarımızdaki çalışmalarımızı kaydedebiliyoruz.

Yeni Ekran Kaydı yaparken, kaydımıza dair çeşitli seçenekler seçmemiz mümkün. Bu seçenekleri görmek için Yeni Ekran Kaydına tıkladıktan sonra gelen Ekran Kaydı ekranında aşağı oku tıklıyoruz ve ayarlara giriyoruz. Bu menüde mikrofon seçeneklerini, kayıt kalitesini ve seçenekleri değiştirebiliyoruz.

Seçenekleri de ayarladıktan sonra artık kaydımıza başlayabiliriz. Kaydımızı yaparken ekranın belirli bir bölümünü veya tamamını kaydetmek mümkün. Eğer tam ekran kaydetmek istiyorsak ekranın herhangi bir noktasına tıklamak, belirli bir bölümü kaydetmek istiyorsak kaydetmek istediğimiz kısmı fare ile seçmek yeterli. Seçtiğimiz alanı da hazırladıktan sonra kaydı başlat diyerek kaydımızı başlatabiliriz.

Kaydımız bittikten sonra QuickTime Player videoyu oynatmaya başlar, siz dilediğiniz yere videoyu kaydederek kullanmaya başlayabilirsiniz.

One Comment

Add a Comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir