Microsoft Surface Tabletler Ultrabook’lara Karşı

Microsoft‘un yönetim kurulu başkanı Steve Ballmer her ne kadar Microsoft Surface‘leri tablet bilgisayar olarak açıklasa da özellikleri ile tabletten çok Ultrabook segmentine uygun cihazlar olarak algılanmasına sebep oluyor. Çünkü Surface Tablet’ler bilindik tablet cihazlardan çok bir bilgisayarın yapabildiği her şeyi yapacak kabiliyette donanım ve yazılım ile gelecekler. Bu açıdan baktığımızda özellikle tablet denildiğinde ilk akla gelen ürün olan iPad ile çok ayrışan özelliklere sahip cihazlar olarak dikkat çekiyor. Aslıda bir tabletten bilgisayar konforu bekleyen insanların çokluğu düşünülürse Microsoft, Surface ile çok yerinde bir adım atmış olarak değerlendirilebilir. Her ne kadar Surface tabletler diğer tablet’lerden daha ağır ve fiyatları da piyasadaki bir çok tabletten pahalı olacak olmasına rağmen hatırı sayılır bir talep göreceği de açık.

Microsoft Surface Table Surface RT ve Surface Pro

Surface RT‘den hem fiyat hem de ağırlık bakımından ayrışacak olan Surface Pro bilgisayarın yapabildiği her şeyi yapabiliyor. Hali hazırda kullandığımız Photoshop gibi programları kullanabileceğiniz ve grafik ağırlığı yoğun olan Diablo gibi oyunları oynayabileceğiniz düşünülürse Surface’lerin önü açık gibi görünüyor.

Tabi bu özelliklerde bir Surface Pro’dan da tablet fiyatı beklememek gerekecek, zaten Microsoft, yaptığı açıklamada Surface Pro’nun daha çok ultrabook fiyatlarıyla karşılaştırılabilir aralıkta bir fiyata sahip olacağını açıklamıştı. Bir kiloya yakın ağırlığının olacağı düşünülürse bilindik tabletten daha çok ultrabook’larla değerlendirilecek olması da kaçınılmaz. Microsoft Surface Pro’nun “Full HD” çözünürlüğe sahip olacağını açıklamıştı, bu da 1920×1200 piksele tekabül ediyor. Bu görüntü kalitesi, Surface Pro’yu en başarılı Android tabletler olan Asus ve Acer’ın tabletleriyle aynı kategoriye soksa da, onların ekranları 1 buçuk santim küçük olduğu için piksel yoğunluklarının daha iyi olması gerekiyor. Fakat şu an için hiçbir tablet Apple iPad’in 2048×1536 piksellik ekran çözünürlüğüyle yarışamıyor.

Yine de bir tabletten bilgisayar özellikleri isteyen kullanıcıların ilgisini çekecek Surface’ler piyasaya sürüldüğünde ultrabook’ların canını hayli sıkacak gibi görünüyor.

Blog’umuza ait son güncellemeleri Twitter veya Facebook sayfalarımızdan da takip edebilirsiniz.

3 Comments

Add a Comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir