Olmazsa Olmaz iPhone Uygulamaları “Chronus”

Chronus BackupiPhone kullanıcıları için en önemli durumlardan bir tanesi de özellikle içlerine veri girmek suretiyle kullandıkları uygulamaların yedekleridir. Örneğin adres defterinizin yedeği, parola kayıt veya notlarınızı içeren uygulamalar. Tüm bunlar cihazınızı restore ettiğinizde dikkat edilmezse silinebilecek olan bilgilerdir. İşte Chronus bu noktada, tüm uygulamalarınızın yedeklerini alıp güvenle cihazı sıfırladıktan sonra aynı uygulamayı sonradan yükleyip alınan yedekten geri dönmenizi sağlar.

Tabi bu uygulama iTunes‘te yer almamakta ve cihazınıza Chronus’u kurabilmeniz için iPhone’ununuzun jailbreakli olması gereklidir. Cydia‘da “Section” bölümünde “Utilities” kısmından indirebileceğiniz Chronus ile iPhone’un standart uygulamalarından bazılarının da yedeklerini alabilirsiniz. Kullanımı son derece basit olan bu uygulama şahsen vazgeçemediğim uygulamalardandır ki her zaman bu uygulama ile aldığım yedeklerimi bir sorunda geri yüklemek çok basit oluyor.

Chronus BackupChronus BackupChronus Backup

Kullanımına geçersek eğer, yukarıdaki resimde de görüldüğü gibi yedeği alınmak istenen uygulamaya tıklanır ve sağ üstteki “Yedekle” butonuna basılarak uygulamanın büyüklüğüne göre az bir süre bekledikten sonra yedek alınmıştır. Artık buradan istediğiniz zaman yedeğinize tıklar ve açılacak menüden geri yükleme yapabilirsiniz. İsterseniz silebileceğiniz gibi aynı zamanda bu yedeği aynı menüden tek tıkla e-posta ile de gönderebilirsiniz.

Peki bu yedekleri bilgisayarımıza almak istersek nasıl yapacağız? diye sorulacak olursa da;

  1. Cihazınızı bilgisayara bağlayın.
  2. WinSCP veya i-Funbox gibi cihazınızın sistemine girmekte kullandığınız programı açın ve sisteme bağlanın.
  3. “var/mobile/Library/Preferences/TimeCapsule” dizinine gittiğinizde almış olduğunuz uygulama yedeklerini buradan bilgisayarınıza indirebilirsiniz.

2 Comments

Add a Comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir