OpenSSH Nedir? Nasıl Kullanılır?

OpenSSH uygulaması temel anlamda bilgisayarımızdan cihazımızın dosya sistemine erişimini aktif etmekte kullanılır. Tabi öncesinde mutlak suretle cihazımızın jailbreak yapılmış olması gerekmektedir, ardından Cydia uygulamaları arasında OpenSSH ile arama yaptığımızda bulup ücretsiz olarak cihazımıza yükleyebiliriz. İlk yüklemenin ardından cihazımızın SSH özelliği aktif hale getirilecektir. Tabi SSH özelliğini gerektiği zaman kullanmak gerekmediği zamanda hem güvenlik hem de pil ömrüne olumsuz etkisi olacağından kapalı tutmak gerekir. Biz bu konumuzda OpenSSH nedir? nasıl kullanılır? sorularına cevap arayacağız.

Daha önce bir çok konumuzda da vurguladığımız BossPrefs ve SbSettings isimli ücretsiz uygulamaları da Cydia’dan kurarak cihazımızın sistemine ilişkin özelliklerini basitçe kullanılabilir hale getirebiliriz.

OpenSSH nedir?

Yukarıda bir tanım yaptık ama burada daha genel anlamda bir tanım yapmak lazım. Sunucu üzerinde güvenli olmayan bir ağı, güvenli hale getiren bir kanal protokolüne verilen isimdir. OpenSSH gönderilen veri dosyalarında şifreleme işlemi yapar. Bu şekilde işlem daha güvenli hale gelir.

Özellikle de SSH ve cihazımızın sistem ile ilgili uygulamalarını yönetebilmek için SbSettings mutlaka kurulmalıdır. Sbsettings kurulumunu yaptıktan sonra cihazımızın saatinin gösterildiği alanda parmağımızı hafif sola kaydırdığımızda sbsettings paneli açılacaktır.

openssh.png

Resimde de görüleceği gibi sbsettings kısmı bir çok fonksiyonun yönetilebileceği bir alanı bize pratik olarak sunmakla beraber aynı zamanda konumuzun öznesi konumundaki SSH uygulamasının açılıp kapatılabileceği anahtarı da barındırıyor.

Yine sbsettings’de az altta yer alan “Wi-Fi IP Adress” kısmı cihazımızın modemden otomatik olarak aldığı IP adresini gösteriyor. İşte bu ip adresini aldıktan sonra yazımızın devamındaki video’da anlatıldığı gibi cihazımızın dosya sistemine erişebiliriz.

Dosya sistemine erişimde bilgisayar programı olarak ücretsiz bir yazılım olan WinSCP’yi öneriyoruz, video’da anlatımımızı da bu program üzerinden gerçekleştirdik. WinSCP programını bu bağlantıya tıklayarak ücretsiz olarak indirip kurabilirsiniz. WinSCP ile cihazımıza bağlanırken az yukarıda bahsettiğimiz şekilde ip adresimizi almış ve bağlanabilmek için cihazımızın standart SSH erişim kullanıcı adı ve şifresini de girmeliyiz. Kullanıcı adı olarak “root” ve şifre olarak da “alpine” yazıp cihazımızın dosya sistemine video’da anlatıldığı gibi bağlanıp kullanabiliriz.

5 Comments

Add a Comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir