P0d2g Android’e mi Geçiyor?

iOS 7 beta 1 sürümünün yayınlanmasının ardından yaşadığı hayal kırıklığını Twitter üzerinden takipçileriyle paylaşan ünlü iOS hackeri ve Jailbreak öncülerinden olan p0d2g, böyle bir hayal kırıklığına uğratması sebebiyle iOS’u brakıp Android’e geçebileceğinin sinyallerini verdi. iOS’un gelmiş geçmiş en meşhur hackerlerinden olan p0d2g’nin bu şekilde tweetler atması birçok çevre tarafından hayretle karşılandı.

android-533x400

Bu haber çok önemli ve kayda değer bir konu, çünkü son Jailbreak araçlarının yapımında en önde bulunan p0d2g’nin iOS işletim sistemini bırakması, Jailbreak çalışmalarını sekteye uğratabilir ki bu da birçok Apple kullanıcısını üzecek bir haber.

Her ne kadar Android’e geçiş yapabileceğinin sinyallerini vermiş olsa da, kendi deyişiyle iOS’u tamamen bırakmayacak, keza şu an yayınlanan sadece beta sürümü ve pireye kızıp yorgan yakılmaz. Ama Android’e geçiş yapması durumunda, evad3rs ekibi tarafından evasi0n adıyla yayınlanan iOS 6 Jailbreak ünlü hackerin iOS alanındaki son Jailbreak eseri olabilir.

p0d2g-tweet-ios7

Apple’ın son dizaynının berbat olduğu konusuna değinen p0d2g, Cupertino firmasının devrim yapmak yerine çocuk boyası gibi çizimlerden oluşan tasarım tercih ettiğini, bu konunun da kendisini hayal kırıklığına uğrattığını belirtiyor. iOS 7 ile ilgili kaygılarından tek bahseden o değil fakat ön planda olmasından dolayı en çok onun sesi duyulmakta.

Öte yandan, geçtiğimiz günlerde Saurik tarafından Android üzerinde Cydia ile ilgili çalışmalar yapılmış ve bunun videosunun paylaşılmış olması ve bu günlerde de p0d2g’nin bu şekilde tweetler atmış olması, iOS 7 için Jailbreak gelmeyebilir yorumlarına neden olmakta. Sizler bu konuda ne düşünmektesiniz? Umarız, beta sürümünün gelecek versiyonlarında P0d2g’nin bu konudaki fikirleri değişir. Eğer değişmezse o zaman durum kötü, bundan sonra Jailbreak yapamama tehlikesi ile karşı karşıya kalabiliriz. Aslında yapılmaz diye bir şey yok ama Jailbreak ekibinin büyük bir darbe almış olacağı kesin.

One Comment

Add a Comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir