Pangu 8 – iOS 8.1 Jailbreak Aracı Çıktı

Pangu-ios-8

iOS 8’in yayınlanmasının ardından henüz 35 gün geçmiş olmasına rağmen, iOS 7 için Jailbreak aracını daha önce yayınlayan Çin menşeili Pangu ekibi tarafından iOS 8.0 – 8.1 sürümleri için Jailbreak aracının yayınlandığı duyuruldu. Sabah saatlerinde Pangu sitesinde yayınlanan Pangu 8.1 Jailbreak aracı bilinmeyen bir sebeple ilerleyen dakikalarda siteden kaldırıldı.

Jailbreak kullanıcıları için mükemmel bir haber olsa da, yayınlanan aracın bir takım eksiklikler içerdiği, bu sebeple ani bir şekilde tekrar siteden kaldırıldığı belirtildi.

Pangu iOS 8 – iOS 8.1 Sürümü Cydia’yı Yükleyemedi

İlk olarak şunu söyleyebiliriz ki, bu Jailbreak aracı ile Cydia bu sefer yüklenemiyor. Şimdilik sadece SSH erişimi sağlayan bu araç, vitesi ileri doğru yükseltmiş gibi görünüyor ki bu da geliştiricilerin bir an önce iOS 8’e geçmeye başlayacaklarının bir göstergesi. Tabi ki, Pangu ekibinin bu güncellemesinin ardından Saurik tarafından Cydia’nın da iOS 8’e güncellenmesi ve yeni işletim sistemine uyumlu hale getirmesi gerekiyor.

Kısacası, Pangu ile birlikte şimdilik teknik olarak cihazınıza Jailbreak yapmış olacaksınız fakat cihazınıza Cydia yüklenmediğinden dolayı tweakları yani eklentileri cihazınıza kuramayacaksınız.

Güncelleme

Jailbreak kullanıcıları için yeni haberler gelmeye devam ediyor. Saurik tarafından yapılan açıklamada, Cydia’nın iOS 8 – 8.1 Pangu Jailbreak aracı için güncellenmeye başladığı fakat şimdilik herhangi bir söz veremedikleri reddit hesabından duyuruldu. Saurik açıklaması şu şekilde:

“Windknown (Pangu yöneticilerinden birinin kullanıcı adı) e-posta aracılığıyla benimle iletişime geçti ve cihazlarda katmanlarla alakalı bir problemlerinin olduğunu, bu konuda yardımıma ihtiyaç duyduklarını ve bir yama hazırlamamı istedi. Bugün için bunu yapmam imkansız çünkü şu an şehir dışında Texas’ta Büyük Android Barbeküsünde bir konuşma yapacağım. Bundan dolayı Cydia ve bu katman üzerinde çalışma yapmam birkaç gün sürecek fakat ilk önceliğim Cydia üzerindeki bu çalışmayı tamamlamak olacak. Öyle düşünüyorum ki, iOS 7 modelini kullanarak bir çalışma yapacağım ve bu da bu işi daha sürede bitireceğim anlamına geliyor. (Şu an için Cydia’nın neden çalışmadığı konusunda herhangi bir kanıya sahip değilim fakat bugünün sonunda incelememi tamamladığımda problemin çözümünü bulmuş olacağımı düşünüyorum.)”

Bugün yayınlanan Pangu 8 – iOS 8.1 aracı şimdilik Windows için çıkmıştı fakat Pangu ekibi tarafından linkin kaldırılması yaşanan problemleri çözümlemek ve sorunsuz sürümü yayınlamak adına bir hamle yapmak amaçlıydı. An itibariyle iOS 8.1 Jailbreak ile ilgili sitedeki açıklamalar hâlâ duruyor ve dileyen kullanıcılar için cihazının atabil versiyonunun eklenip eklenmediğini kontrol edebilirler.

Ek olarak şu bilgiyi vermekte fayda var, Jailbreak aracı şimdilik Windows platformu için yayınlanacak, Mac kullanıcıları için güncelleme daha sonra gelecek.

iOS 8 – iOS 8.1 Jailbreak İçin Hazırlık

Resmi Pangu web sitesinde yer alan notlara istinaden, cihazınıza Jailbreak yapmadan önce cihazınızı iOS 8.1’e güncellemeniz veya iTunes ile sıfırdan kurulum yapmanız öneriliyor. iTunes üzerinden yapılmayan (Wi-Fi veya hücresel bağlantı ile yapılan) güncellemelerde sıkıntı yaşanabileceği, bu yüzden iTunes ile güncelleme yapılması öneriliyor.

Öte yandan Pangu ekibi Jailbreak yapmadan önce ekran kilidinizi varsa eğer kaldırmanızı ve iPhoneumu Bul özelliği açıksa kapatmanızı (Ayarlar > iCloud yolundan bu özelliği kapatabilirsiniz) öneriyor. Son olarak Pangu’nun çalışabilmesi için iOS 8 güncellemesinde olduğu gibi Jailbreak yaparken de cihazınızda biraz yer bulunmasını öneriyorlar.

Bunlar tabi ki rutin olmakla beraber yapılması gereken şeylerin sadece bir kısmı. Cydia içeren Pangu paketi yayınlandığında yapılması gereken işlemlerin tamamını sizlerle paylaşacağız.

Jailbreak Açıklamaları

Pangu açıklamalarını takip ederek Jailbreak kurulumu ile ilgili sizleri sık sık bilgilendireceğiz. Pangu aracının yayınlanmasına istinaden konuyla ilgili ayrı bir konu açarak nasıl jailbreak yapacağınıza dair sizlere bilgi aktaracağız.

Güncelleme: iOS 8 kullanıcılarından cihazlarında Jailbreak yapanlardan aldığımız bilgiler doğrultusunda birçok kişinin Touch ID hatası aldığı bilgisine ulaştık.

Cihaz Uyumluluğu

Pangu web sitesinden aldığımız bilgiler doğrultusunda, Pangu 8 – iOS 8.1 sürümü aşağıdaki cihazlarla uyumlu olarak çalışacak:

  • iPod touch 5G
  • iPhone 4S, iPhone 5, iPhone 5S, iPhone 5C, iPhone 6, iPhone 6 Plus
  • iPad mini, iPad mini 2, iPad mini 3, iPad, iPad Air, iPad Air 2 (iPad uyumluluğu hakkında şimdilik pek emin değiliz.)

Elmadoktoru’nun Uyarısı

Her ne kadar Pangu yayınlanmadan önce birçok testten geçiyor olsa da, kullanıcı deneyimlerini okumadan ve üzerinden birkaç gün geçmeden cihazınıza Jailbreak yapmayın. Özellikle internette dolaşan Pangu linklerine güvenip Jailbreak yapmayı düşünüyorsanız bizden haberini almadan Jailbreak yapmayın çünkü yukarıda da belirttiğimiz üzere testler henüz bitmedi.

3 Comments

Add a Comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir