Redsn0w 0.9.11.b1 Jailbreak Aracı Yayınlandı

Geçen gün sizlerle paylaştığımız Redsn0w iPhone 4S, iPad 2 İçin Sürüm Düşürme Geliyor konulu haberimizde belirttiğimiz sürüm olan Redsn0w 0.9.11.b1 yayınlandı. Bu güncelleme A4/A5 ve A5X işlemciye sahip cihaz kullanıcılarının sürüm düşürebilmelerini sağlayan bir araçla beraber geldi. Böylelikle daha önce iOS 5.0.1 SHSH kaydı alınmış iPhone 4S’inizi bulunduğunuz daha yüksek sürümden bu sürüme indirebilecek yani kaybedilen untethered jailbreak imkanına tekrar kavuşabileceksiniz. Bunun dışında yeni sürüm ile beraber Redsn0w 0.9.10b8b sürümünün içerdiği tespit edilen bazı hataların da düzeltmesini içeren yeni düzenlemeler yapıldı.

Redsn0w 0.9.11.b1 Jailbreak Aracı

Dev Team ekibinin yaptığı açıklamaya göre bu işlemin baseband’i güncelleyemesi sebebiyle cihazınızın sim kilitli cihaz olmaması veya SAM yöntemiyle unlock yapılmış olmaması gerekiyor. Gevey kullanıcıları da bu işlemden şimdilik uzak durmaları gerekiyor ki uyarı bizzat dev team ekibince yapılıyor.

Redsn0w 0.9.11.b1 sürümünü Redsnow Jailbreak sabit konumuzdan indirebilirsiniz. Dilerseniz sürüm düşürme işlemini nasıl yapacağınızı kısaca anlatalım;

redsn0w iphone 4s downgrade

Birinci Adım: Redsn0w uygulamasını eğer windows ile çalışıyorsak sağ tıklayıp yönetici olarak çalıştıralım. Ardından “Extras” butonuna basalım.

redsn0w iphone 4s downgrade

İkinci Adım: Bu ekrana geldiğimizde “Even More” butonuna tıklayalım.

redsn0w iphone 4s downgrade

Üçüncü Adım: Şimdi bir İPSW dosyası oluşturacağız bu amaçla “Restore” butonuna tıklayarak ilgili alana geçelim.

redsn0w iphone 4s downgrade

Dördüncü Adım: IPSW butonuna basarak bilgisayarımıza daha önce indirmiş olduğumuz iOS 5.0.1 ipsw dosyasını gösterelim ve “Next” butonu ile işlemi başlatalım.

redsn0w iphone 4s downgrade

Beşinci Adım: Redsn0w ile oluşturmuş olduğumuz ipsw dosyası bir adım sonra hazır olacak, şimdi bir de SHSH blob diye tanımlanan shsh kaydını bu ipsw içine gömeceğiz. (eğer kayıt bilgisayarda yoksa yazının sonuna bakın) Tekrar yukarıdaki ekrana geliyor ve “SHSH Blobs” butonuna tıklıyoruz.

Redsn0w

Altıncı Adım: “Verify” btununa basarak bilgisayarımıza daha önce almış olduğumuz iOS 5.0.1 shsh kaydını gösteriyoruz.

Redsn0w blobs

Resimde de görüleceği gibi SHSH kaydımız işleniyor ve işlem sonunda ipsw dosyamız hazır olmuş olacak.

redsn0w iphone 4s downgrade

Yedinci Adım: Artık bu aşamadan sonra cihazımızı DFU moduna alacağız “Next” butonu ile uygulamanın da bizi yönlendireceği şekilde DFU moduna alma işlemini tamamlayalım.

Sekizinci Adım: Cihazımızı iTunes’e bağlayıp “Shift + Restore” (yukarı ok + geri yükleme) butonuna basıp hazırladığımız ipsw dosyasını göstererek sürüm düşürme işlemine başlayalım.

SHSH Kaydınız Bilgisayarda Kayıtlı Değilse!

Bu durumda yapılması gereken Cydia’a kayıtlı shsh kaydınızı bilgisayara çekme işlemi. Bu işlem için TinyUmbrella SHSH aracı kullanılabilir. Detaylı anlatıma sabit konusu olan TinyUmbrella Tüm Sürümler ve Kullanma Rehberi – Güncel konusundan bu aracı tanıyabilir ve gerekli indirme işlemini de yapabilirsiniz. SHSH sorunlarınızı o konudaki yorum kısmından yazabilirsiniz.

Blog’umuza ait son güncellemeleri Twitter veya Facebook sayfalarımızdan da takip edebilirsiniz.

19 Comments

Add a Comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir